Недостигот на капацитет за згрижување на децата ќе се решава со планираната изградба на нова градинка

Охрид, 23. август 2018 (ИНПРЕС) – Советниците уште еднаш дадоа согласност за формирање групи со помал односно поголем број деца од законски утврдениот во објектите на детската градинка „Јасна Ристеска“ во Охрид. На расправата на комисијата за општествени дејности според кажувањето на директорката на охридската градинка, има поголем број на дечиња од оние кои го предвидуваат стандардите како максимален број на деца. На комисијата било кажано дека се планира изградба на нова градинка на просторот кај поранешната касарна. Но, за тоа секако треба време. Во меѓувреме установата аплицирала за средства од Светската банка за доградба на централниот објект на градинката. Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Коњаноска истакна дека ова прашање заслужува внимание, со оглед на тоа што по ред години наназад се носи ваква одлука. – За никој не постои сомнеж дека зголемувањето на бројот на децата во групите над максимално дозволениот број води до намалување на квалитетот на грижа на децата во текот на нивниот престој, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дечињата од руралните средини кои ќе бидат згрижени во градинката „Бамби“ во Македонска Каменица ќе добијат бесплатен превоз. Оваа новина, како што истакна ...
| | веќе видена | слични

Одредени ЈП безмилосно ја празнат касата, велат од ВМРО ДПМНЕ Охрид. Јавноста мора да биде информирана за работата на Советот на општина Охрид и затоа чувствуваме потреба да ја запознаеме со некои од поважните теми од последната Седница, кажа на денешната прес конференција, претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ , Сашо Донев.Предмет на расправа, меѓу останатото, беа одлуки кои се однесуваат на образовните установи и градинката Јасна Ристеска, Извештаите за шестмесечното работење на Јавните претпријатија и т.н. легализации. -Градинката се соочува со значајно поголема бројка на дечиња кои треба да бидат згрижени од онаа што ја пропишуваат нормативите и тоа важи за сите возрасни групи. Ова е потврда дека политиките на минатата Локална самоуправа да ги зголемува капацитетите за предучилишно згрижување со отварање на групи во руралните средини (Велгошти, Пештани, Лескоец) беа оправдани (иако во тој период критикувани од тогашната опозиција во Советот), нагласи Донев. Повикавме на проактивен однос на сегашната Локална ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 25. август 2018 (ИНПРЕС) – Јавноста мора да биде информирана за работата на Советот на општина Охрид и затоа чувствуваме потреба да ја запознаеме со некои од поважните теми од последната Седница, порача на денешната прес конференција претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Донев. – Предмет на расправа, меѓу останатото, беа одлуки кои се однесуваат на образовните установи и градинката „Јасна Ристеска“, Извештаите за шестмесечното работење на Јавните претпријатија и т.н. легализации. Градинката се соочува со значајно поголема бројка на дечиња кои треба да бидат згрижени од онаа што ја пропишуваат нормативите и тоа важи за сите возрасни групи. Ова е потврда дека политиките на минатата Локална самоуправа да ги зголемува капацитетите за предучилишно згрижување со отварање на групи во руралните средини (Велгошти, Пештани, Лескоец) беа оправдани (иако во тој период критикувани од тогашната опозиција во Советот). Повикавме на проактивен однос на сегашната Локална власт во иста насока, наместо ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Обрачот околу Зоран Заев и СДСМ се затега околу случајот Рекет се повеќе се затега. Информациите за записникот и исказот на оштетениот во случајот РЕКЕТ кои ...
сите 867 | | | веќе видена

Едно лице загина, едно е вратено во камп, а 11 мигранти се префрлени во болницата во Кавадарци по сообраќајката на автопатот Демир Капија-Неготино, потврди за ...
сите 185 | | | веќе видена

Полицијата на Попова Шапка уапси германски државјанин баран преку Интерпол заради организирање и набавка на 700 кг. наркотична дрога кокаин од Јужна Америка до ...
сите 237 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата за ...
сите 65 | | | веќе видена

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро им нареди на вооружените сили да помогнат во гаснење на големите пожари во Амазонската прашума – белите дробови на ...
сите 157 | | | веќе видена

Растот на економијата е веќе над 4%, во првиот квартал на 2019 година.  Резултат на добрите економски политики на Владата, имајќи го предвид наследеното ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недостигот на капацитет за згрижување на децата ќе се решава со планираната изградба на нова градинка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: