Коѕијас: ПЈРМ во јуни нема да влезе во НАТО, нема доволно време


9 копии

Убедување дека на следниот НАТО самит, Македонија нема да стане членка, бидејќи е краток временскиот рок, изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за грчкото Радио 247. Очигледно е дека ПЈРМ, во јуни нема да влезе во НАТО, рече Никос Коѕијас и го објасни овој негов став дека договорот треба да се ратификува на различни начини, а веќе е април. – Тие сакаат да распишат референдум. За референдум во земјата пријател на север, потребни се два месеци. Само за референдумот ќе дојде јуни. А откако ќе се заврши со референдумот, договорот ќе треба да оди во Собранието, а и за тоа треба половина месец или еден месец. Откако ќе стигне во Собранието, ќе треба тоа направи уставни измени. За да имаме договор ќе треба да се согласиме за уставни промени. Што значи ќе стигне есен, објасни шефот на грчката дипломатија, но додаде дека во НАТО одлуките може да ги донесат дури и постојаните претставници. Во однос на разговорите и точките за кои се преговара, министерот за надворешни работи на Грција во ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Медијаторот Метју Нимиц по попладневната заедничка средба со шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена истакна дека имале интензивна дискусија во која двете страни покажале меѓусебна почит. – Двете страни се посветени на постигнување решение и процесот ќе продолжи во следните недели, изјави Нимиц по средбата што се одржа во канцеларијата на ОН во Виена. Посочи дека со оглед на тоа дека вакви состаноци веќе се одржуваат изминатите неколку месеци, во кои разговорите меѓу двете земји се интензивираа, прашањата кои се предмет на дискусија се веќе познати. Министрите Димитров и Коѕијас по средбата, која траеше околу три часа не дадоа изјави за медиумите. Премиерот Заев претходно, изјави дека очекува да биде направен исчекор на средбата во Виена. – Има напредок кој ни дава причина да веруваме дека може да се направи исчекор и сега, во Виена, да ја искористиме секоја можност за приближување кон конечното решение. Верувам дека креативноста на двајцата министри, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По средбата со македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, попладнево во Виена, медијаторот Метју Нимиц изјави дека имале интензивни разговори на кои и двајцата дипломати покажале голема посветеност и решителност за решавање на спорот за името. „Имавме динамичен разговор. Двете страни се посветени на постигнување решение и процесот ќе продолжи во следните недели“, порача Нимиц. По средбата, која траеше околу три часа, Димитров и Коѕијас не дадоа изјава за медиумите.
| | веќе видена | слични

По речиси 5 часа разговори, заврши средбата во Виена меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц. По средбата, посредникот Нимиц кратко изјави дека имале интензивна дискусија во која ги слушнал двете страни кои, како што рече, биле посветени на изнаоѓање решение. „Ги слушнав двете страни. Двете страни беа многу посветени на наоѓање решение. Процесот ќе продолжи во следните недели“. – изјави Нимиц. Министрите Димитров и Коѕијас по средбата не дадоа изјави за медиумите. Инаку, опсегот на употребата на името и грчкото барање за уставни измени беа точките кои се споменуваа пред денешната средба. Претходно, од седиштето на ОН беше соопштено дека Нимиц ќе им „асистира на двете страни во изнаоѓање заедничко прифатливо решение за прашањето со името“. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува исчекор од денешната средба во Виена. Тој порача дека верува во двајцата министри, а и тој самиот е оптимист за решавање на прашањето за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вчерашната изјава на европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, во која вели дека за две недели ќе има решение за спорот за името помеѓу Грција и Македонија, ги разгневи дипломатите од грчкото Министерство за надворешни работи. Оттаму остро реагираат на оваа изјава на Хан, при што му порачаа на европскиот комесар да не дава погрешна слика за преговорите бидејќи со тоа непотребно ја разгорува атмосферата во јавноста и дополнително се комплицираат преговорите. Премиерот Зоран Заев, пак, за изјавата на Хан рече дека би сакал за две недели од сега да се изнајде решение за спорот за името, но тоа е премногу кус период за решавање на овој повеќе децениски проблем со нашиот јужен сосед. Министрите за надворешни работи, Коѕијас и Димитров, денеска повторно се на заедничка средба со медијаторот Метју Нимиц во Виена, каде што ќе се одржува нова рунда преговори. Виктор Јованов
| | веќе видена | слични

Заврши новата рунда преговори за решение за името и не донесе ништо ново - барем не за јавноста. Министрите за надворешни работи не се огласија по разговорите, кратка изјава даде само медијаторот Нимиц. Разговорите биле охрабрувачки , а преговорите ќ Заврши новата рунда преговори за решение за името и не донесе ништо ново - барем не за јавноста. Министрите за надворешни работи не се огласија по разговорите, кратка изјава даде само медијаторот Нимиц. Разговорите биле охрабрувачки , а преговорите ќе продолжат во наредните недели. Метју Нимиц : Интензивни разговори - охрабрувачки. Двете страни се многу посветени на изнаоѓање решение. Преговорите ќе продолжат и во наредните недели. Средбата почна денес во 15 часот во седиштето на Обединетите Нации во Виена и траеше многу пократко од последниот состанок со Нимиц на 30 март. Тогаш на површина излегоа само цврстите ставови и црвените линии на двете страни. Ниту Охрид не ги реши клучните разлики меѓу Скопје и Атина - име ...
| | веќе видена | слични

– Двете страни се многу посветени на постигнување решение. Процесот ќе продолжи во наредните недели, кратко изјави медијаторот Метју Нимиц по завршувањето на денешната средба во Виена за разликата за спорот за името на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Состанокот почна околу 15 часот, а засега не се знаат детали околу тоа што точно се разговарало. Земајќи ја в предвид изјавата на премиерот Заев од пред десетина дена дека во однос на спорот за името „не е решен опсегот и не е решено името за меѓународна употреба”, може само да се претпостави дека овие разлики биле на дневен ред на денешната средба. Грција од друга страна, според изјавите на официјалните претставници, не отстапува од барањето името да биде за целосна употреба, што подразбира и промена на Уставот. Коѕијас во минатата недела нагласи дека идентитетот е прашање на самоопределување, за националноста ќе се користи новото име, односно во пасошите би стоело државјанин на името за кое што ќе ...
| | веќе видена | слични

- Двете страни се посветени на постигнување решение и процесот ќе продолжи во следните недели, изјави Нимиц по средбата што се одржа во канцеларијата на ОН во Виена. Посочи дека со оглед на тоа дека вакви состаноци веќе се одржуваат изминатите неколку месеци, во кои разговорите меѓу двете земји се интензивираа, прашањата кои се предмет на дискусија се веќе познати. Министрите Димитров и Коѕијас по средбата, која траеше околу три часа не дадоа изјави за медиумите. Премиерот Заев претходно, изјави дека очекува да биде направен исчекор на средбата во Виена. - Има напредок кој ни дава причина да веруваме дека може да се направи исчекор и сега, во Виена, да ја искористиме секоја можност за приближување кон конечното решение. Верувам дека креативноста на двајцата министри, тимовите зад нив и јас и Ципрас од другата страна даваме поддршка и охрабрување за да се изнајдат конструктивни и креативни решенија кои буквално ќе ги задоволат двете страни во нивните очекувања и ќе бидат достоинствени за двете земји и нивните ...
| | веќе видена | слични

Предмалку заврши средбата на македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи со посредникот Метју Нимиц во Виена. Таа траеше околу три часа, а по неа кратка изјава даде само посредникот Нимиц. – Ова беше интензивна дискусија, охрабрувачка и двете страни се многу посветени за да се постигне решение. Процесот ќе продолжи во наредните седмици. Ви благодарам, накратко рече Нимиц.
| | веќе видена | слични

Новата рунда преговори за решение за името почна денес во 15 часот во седиштето на Обединетите Нации во Виена. Новата рунда преговори за решение за името почна денес во 15 часот во седиштето на Обединетите Нации во Виена. Средбата меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц се очекува да биде клучна- дали ќе има набргу решение за спорот со името или не. Оптимизмот за договор повторно на голема врата го врати денеска премиерот Заев. Вчера кажа дека не е можно решение за името за 15 дена а со максимални напори можел да се очекува до одлуката на Советот на Европа. За изјавата на еврокомесарот Хан вчера прокоментира дека е голем пријател и дај боже да имал некоја информација дека ќе се заврши за две недели но тоа е невозможно. Денеска повторно продолжи со оптимизмот во негов стил. Изјави дека очекува исчекор од денешната средба за името во Виена меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коѕијас: ПЈРМ во јуни нема да влезе во НАТО, нема доволно време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: