Силно невреме го зафати Скопје (ФОТО)


6 копии

Вечерва вистинско невреме го зафатило Скопје и околината на главниот град на Македонија. Освен дожд, дувало и силен ветер кој носи се пред себе, а паѓало и град. Сообраќајот се одвивал отежнато, а улиците се претворени во реки. Погледнете каков бил епилогот низ слики: Центарот побеле ГТЦ по вода Подвозникот кај стоковна куќа Мост Улица „Македонија“
| | веќе видена | слични

Слично како во Скопје, и некои градови во Хрватска и Србија беа зафатени со невреме. Во Загреб искршени се повеќе дрвја, а на одредени места паѓал и град со големина на лешник. за неколку минути дождот поплавил повеќе улици, заради што сообраќајот се одвивал отежнато. Противпожарната служба извршила 70 интервенции, главно во поплавени подруми или отстранување дрвја од сообраќајниците. Во Крагуевац за еден час паднале 50 литри дожд на квадратен метар, а ветрот дуваше со брзина од 60 километри на час. Некои улици во градот беа поплавени, за што сведочи следново ВИДЕО . Град со големина на лешник го зафати и регионот на Чачак и засега нема информации за предизвикани штети кај земјоделските култури.
| | веќе видена | слични

Невреме со силни врнежи од дожд денеска попладне ја зафатија Србија и Хрватска. Силен ветар, дожд и град го погоди Белград што предизвика застој во сообраќајот. Во крагуевац за еден час паднале 50 литри дожд на квадратен метар, а ветрот дуваше со брзина од 60 километри на час. Некои улици во градот беа поплавени. Град со големина на лешник го зафати и регионот на Чачак и засега нема информации за предизвикани штети кај земјоделските култури. Големо невреме со пороен дожд, грмотевици, град и силен ветер попладнево го зафати и Загреб, при што биле поплавени многу улици, а сообраќајот бил блокиран. Невремето предизвикало дури и оштетувања на асфалтот. Противпожарната служба извршила 70 интервенции, главно во поплавени подруми или отстранување дрвја од сообраќајниците.
| | веќе видена | слични
9 копии

Големо невреме со пороен дожд, грмотевици и силен ветер попладнево го зафати Загреб, при што биле поплавени многу улици во градот, а сообраќајот бил блокиран. Големо невреме со пороен дожд, грмотевици и силен ветер попладнево го зафати Загреб, при што биле поплавени многу улици во градот, а сообраќајот бил блокиран. Некои делови од главниот град на Хрватска беа погодени и од силен град. Невремето предизвикало и повеќе оштетувања на асфалтот на улиците, а надлежните служби започнале со санирање на штетите. Противпожарната служба во градот досега извршила 30 интервенции, а уште 40 се во тек, кои главно се поврзани со поплавени подруми или отстранување на дрвја од сообраќајниците.
| | веќе видена | слични
9 копии

Големите количини на дожд поплавија неколку улици во Белград, поради што сообраќајот се одвива отежнато. На десетина локации се испумпува водата. Околу 17 часот главниот град на Србија го зафати големо невреме, проследено со силен дожд и град. Големите количини на дожд поплавија неколку улици во Белград, поради што сообраќајот се одвива отежнато. На десетина локации се испумпува водата. За среќа невремето брзо се стишило и моментално нема никакакви материјални штети. Покра Белград, невреме проследено со силен ветар и дожд околу 17.30 часот го зафатил и градот Крагуевац.
| | веќе видена | слични
3 копии

Попладневно хрватскиот главен град Загреб го зафати силно невреме, проследено со силни ветрови, грмотевици, дожд и град, при што многу улици се поплавени. Искршени се повеќе дрвја, а на одредени места паѓал и град со големина на лешник. Поради тоа што за само некоку моменти биле поплавени повеќе улици, сообраќајот се одвива отежнато. Според најавите на хрватските метеоролози, уште еден бран на невреме се очекува.
| | веќе видена | слични

Поројниот дожд што денеска го зафати хрватскиот главен град Загреб предизвика пукање на асфалтот во некои делови на градот, поради што овие улици се затворени за сообраќај, јавува „Јутарни лист“. Во населбата Дубрава поплавени се неколку улици поради огромната количина на дожд. Според информациите кои се шират на социјалните медиуми, водата е длабока околу половина метар. // Post by dubrava.hr. Загрепските противпожарни служби излегоа на терен, заедно со доброволците за да им помогнат на граѓаните кои со своите автомобили останале заглавени во вода, која според неофицијални информации достигнува вистина и до 75 сантиметри. Противпожарните сили ги отстрануваат скршените стебла низ градот и исто така им помагаат на граѓаните да ја испумпаат водата од своите подруми. Досега само во населбата Дубрава имале триесетина интервенции. Поради лошите временски услови, сообраќајот се одвива отежнато. Хидрометеоролозите најавуваат променливо време за вторник, додека за среда се очекува пороен дожд, проследен со силни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претпладнево силно невреме го зафати главниот град на Хрватска, Загреб. Слично како во Скопје, денот започнал сончево но потоа следувала драстична промена на временските услови, силен дожд и ветер и грмотевици. Искршени се повеќе дрвја, а на одредени места паѓал и град со големина на лешник. за неколку минути дождот поплавил повеќе улици, заради што сообраќајот се одвивал отежнато. Според најавите на хрватските метеоролози, уште еден бран на невреме се очекува во текот на попладневните часови.
| | веќе видена | слични

Денеска претпладне Загреб беше погоден од невреме слично на синоќешното во Скопје. По тивкото и топло утро, околу 11 часот започнало невреме со силен дожд, град и силен ветар. Поплавени биле улиците во некои делови од градот. Загреб, невреме (Фото: Читател) Поплавен е и павилјонот на загрепскиот велесаем, каде што со денови се собираше хуманитарната помош за настраданите од поплавите во Славонија. Волонтерите, кои сега се во помал број од минатите денови, се обидуваат да спасат дел од собраната хуманитарна помош. - Поплавени сме. Водата доаѓа од сите страни, вклучувајќи го и покривот, кој прокиснува. Жиците од струјата висат во водата. Малку волонтери сме и сите сме во вода до колена - изјави една од волонтерките на загрепскиот велесаем.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силно невреме го зафати Скопје (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: