Груевски денес ќе го добие мандатот од Иванов за за состав на Владата

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Изборот на новата влада треба да биде направен до 10 август.
| | веќе видена | слични
2 копии

Партијата на Руфи Османи - Национална демократска преродба (НДП), се воздржува од коментари за преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на нова влада, но некои албански аналитичари велат дека во таквиот став можеби би требало да се гледа некаква надеж на релативно новата партија за станување дел од власта пишува Плус инфо. Како што е познато, „интегративците“ ќе ги контролираат вицепремиерските места за Рамковен договор и за европски прашања, како и министерствата за одбрана, правда, економија, животна средина и локална самоуправа, а инсистираат нивната изборна програма да стане владина програма, со потписи на лидерите Никола Груевски и Али Ахмети. Портпаролот на НДП, Армир Рамадани, за некои албански медиуми денеска рече дека „партијата ќе ги искаже нивните ставови откако ќе се формализира владата“. Ова значи дека „преродбениците“ можеби и им се додворуваат на двете победнички партии во македонскиот и албанскиот блок, со цел да влезат во идната влада, претпоставуваат дел од албанските аналитичари. ...
| | веќе видена | слични

ФИНАЛЕ ВО ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека немаат намера да се мешаат во кадровската понуда на Ахмети за новиот владин тим. Додаваат дека за нив е неприфатлив само еден предлог на интегративците ДУИ ретерира од првичното барање договорот за заедничка владина платформа да биде потпишан од лидерите Никола Груевски и Али Ахмети, дознаваме од извори во партијата, иако официјално се тврди дека ќе инсистираат на пишан документ. Но, од друга страна интегративците се децидни дека со ВМРО-ДПМНЕ постигнале начелен договор за затворање на политичките барања и тврдат дека хашките случаи и статусот на ветераните од ОНА ќе бидат решени веднаш по изборот на новата влада, односно во првите сто дена од владеењето. Во ВМРО-ДПМНЕ вчера не можевме да добиеме став. Партијата на Груевски, завчера соопшти дека се во тек разговорите за сите отворени прашања. Оттаму дури не можеа да прецизираат дали ќе има договор за заедничка владина програма со политичките барања на ДУИ, ниту дали тој ќе биде потпишан од двајцата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Објавувањето во медиумите на имињата за можни министри од ДУИ отворило жестока дебата во партијата, која го принудила лидерот Али Ахмети да ги повлече првичните опции и да понуди други. Според телевизијата Алсат-М, по најново, Теута Арифи е вицепремиер за евроинтеграции, а извисила Ермира Мехмети - Деваја. Невзат Бејта, поранешниoт градоначалник на Гостивар, ќе биде вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор, Блерим Беџети ќе биде министер за правда. Од досегашната листа на идни министри, единствено негибнат е Фатмир Бесими, кому му останува ресорот економија, Башким Незири ќе биде прв човек на Министерството за животна средина, а Хајрула Мисини е „печен“ потпретседател на Собранието. Кадровските решенија за одбрана и локална самоуправа сé уште се разгледуваат. ДУИ официјално тврди дека сé уште не донела одлука за имињата на идните министри. Генералниот секретар на партијата. Абдулаким Адеми вели дека некои од личностите кои веќе биле објавени како можни носители на функциите биле дел од играта на ...
| | веќе видена | слични

Министерствата распределени, се договараат позициите и кадровските решенија за вториот и третиот ешалон. Разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се во завршна фаза и составот на новата влада ќе биде познат пред законскиот рок. И од двете партии најавуваат нови имиња но и ротација на дел од министрите. Интегративците на петте министерства што ги добија ќе постават веќе познати фаци. За министерството за одбрана како што дознаваме најсериозен кандидат е досегашниот прв лекар во државата Бујар Османи. Двете понудени решенија од ДУИ за оваа позиција, Хазби Лика и Рафиз Алити не ги исполнуваат нато стандардите да бидат министри за одбрана. Извесно е дека Фатмир Бесими останува на економија, Ермира Мехмети најверојатно ќе ги води евроинтеграциите а Абдулаким Адеми или Муса Џафери ќе седнат во вицепремиерското место за Рамковен. Аднан јашари е предлогот за правда.ДУИ го добива и министерството за животна средина во кое најверојатно ќе го остават досегашниот министер Неџати Јакупи.. Од ВМРО-ДПМНЕ сигурни имиња за новата ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се уште ги договараат кадровските решенија во новата влада, но јавно не споменуваат имиња. Министерствата се поделени, сега партиите ги делат директорите. ДУИ инсистира да ја добие УЈП или Царината и уште некоја „богата“ институција. Интегративците добиваат две вицепремиерски места, 5 министри, 4 заменици-министри и 5 државни секретари. Во двете партии велат дека се уште се допрецизираат кадровските решенија и јавно не споменуваат имиња. Неофицијално во игра се вртат двојно повеќе имиња од што има министерски места. Секретаријатот за евроинтеграции преминува во рацете на кадар од ДУИ. Во игра за вицепремиер е Ермира Мехмети-Деваја. Победничката партија од албанскиот политички блок ги задржува Локална самоуправа, Животна средина и Економија. ДУИ ги трампаше Здравство и Труд и социјала за министерствата за Одбрана и Правда. Ниту едната ниту другата партија не нудат некое кадровско решение, туку нудат сервилност на партијата. Квалитетот е безначаен туку само кој ќе ја тера идејата на ...
| | веќе видена | слични

Груевски го доби третиот мандат да состави влада, на церемонија што за првпат помина без изјава од мандатарот Програмата за работа на владата уште се усогласува. Ова го велат од ВМРО-ДПМНЕ наспроти генералниот секретар на ДУИ Абдилаќим Адеми, кој изјави дека платформата е готова, дека ги опфаќа сите отворени прашања и дека за договореното ќе има пишани гаранции од лидерите Груевски и Ахмети. Во ВМРО-ДПМНЕ велат и дека засега нема информација дали коалициските партнери ќе стават потписи на владината програма. Според извори од оваа партија, се усогласуваат деталите за составот на владата. Ресорите се распределени, но сé уште се утврдуваат имињата на министрите што би ги воделе. Од партијата брифираат дека во некои министерства ќе има освежувања, односно актуелните министри ќе бидат заменети. Во други ресори ќе има ротации на министрите. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сега се во фаза на поделба и на третиот ешалон, односно за тоа кои управи, фондови и агенции ќе ги раководи ВМРО-ДПМНЕ, а кои ДУИ. ...
| | веќе видена | слични

Не е сигурно дали ќе има заедничка владина платформа Сe уште нема потпишан договор за идната коалиција меѓу ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ и не се знае дали постигнатиот компромис за распределба на функциите во извршната власт воопшто ќе биде ставен на хартија. Ова се информациите кои ги пласираа владини извори вчера, откако шефот на државата, Ѓорге Иванов, во претседателската вила на Водно му го додели на премиерот Никола Груевски, новиот, трет по ред, мандат за составување на владата. Прашањето за писмената платформа меѓу двата коалициски партнери вчера доби на актуелност, откако вицепремиерот за Рамковен договор, кој е дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, даде различни изјави за медиумите на албански и на македонски јазик – прво дека е договорена заедничка владина платформа меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, а потоа дека се надева оти со ВМРО-ДПМНЕ ќе се усогласат за заедничка владина програма и дека истата ќе ја потпишат. Извори од Владата вчера само кусо искоментираа дека засега нема ништо такво, додавајќи дека, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за формирање нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски. Ниту претседателот ниту премиерот не сакаа да зборуваат пред новинарите на чинот на доделувањето на мандатот. Во наредните 20 дена Груевски треба да го достави до парламентот составот и програмата за работа на владата, а потоа, најдоцна за 15 дена, Собранието да одржи седница за избор на владата. Целата процедура мора да заврши најдоцна до 2 август, но иако нема никаква официјална информација, партиски извори информираат дека владата ќе биде формирана многу побрзо. Никола Груевски е шести премиер од независноста на Македонија, а по третпат добива можност да формира влада откако ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите на 5 јуни. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, уште минатата недела се договорија за поделба на пленот, а деновиве се чека и официјално да бидат соопштени имињата на идните министри. Според досегашниот вицепремиер за спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од парламентарните избори на 5 јуни, кога победи ВМРО-ДПМНЕ со освоени 56 пратеници (втор беше СДСМ со 42 пратеници), се одлука на граѓаните, волја на народот. Оваа оценка синоќа за една македонска сателитска телевизија ја даде претседателот Ѓорге Иванов. Нешто подоцна во интервјуто додаде дека изборите ја прочистиле политичката сцена, бидејќи, според него, ниту една партија покрај големата четворка - ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, со исклучок на НДП, не станаа парламентарни партии. Како што е познато, меѓу нив се ВМРО-НП, Обединети за Македонија, Достоинство, ЛДП... - Покажавме дека сме зрела демократија, зашто изборите поминаа во најдобар ред, како што и доликува на една европска земја. Затоа пофалбите доаѓаат од сите страни - рече Иванов. На прашање какви релации негува со опозицијата, пред сé со социјалдемократите на Бранко Црвенковски, првиот човек на државата рече дека отворен е за соработка со сите политички партии. - За секој што побарал средба со мене - вели тој - ќе најдам време. Сé што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски денес ќе го добие мандатот од Иванов за за состав на Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: