Далас повторно славеше, но Новицки се повреди

Тимот на Далас Маверикс ја забележа 17. победа во последните 18 натпревари, откако беше подобар на гостувањето кај Оклахома Сити со 103:93 во рамките на регуларниот дел од НБА лигата. Сепак, тексашите ја платија цената на триумфот со повредата на лидерот на тимот, Дирк Новицки која ја заработи во почетокот на втората четвртина. Најдобар во редовите на Маверикс беше Карон Батлер со 21 поени, Шон Мерион дополни 20 а Новицки и Џејсон Тери се отчетија со по 13 поени за успехот. Кевин Дуран нанижа 28 поени за „грмотевиците“ а Џејсон Хардан и Расел Вестбрук го завршија дуелот со по 18 односно 15 поени. По последниот судиски сигнал, Новицки изјави дека уште не му е јасно колку е сериозна повредата и ќе мора да помине неколку лекарски прегледи пред да може со сигурност да каже за колку време ќе биде надвор од игра. „Сите мразиме да го гледаме големиот германец повреден, но на полувремето тој се смееше и настојуваше да продолжиме со игра и да победиме за него. Тој е неверојатен кошаркар и човек“, прокоментира ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во ноќта што измина единаесет средби се одиграа во НБА лигата. Лејкерси со победата од 103:88 над Њу Орлеанс успеаа да стават крај на лошата серија од три порази по ред. Десетта победа во серија забележа и Мајами, жешките победија на гости кај Хјустон со 125:119. Бостон загуби од Детроит со 104:92 но остана и без Кевин Гарнет кој се повреди во првата четвртина по што мораше да ја напушти играта. На останатите средби беа постигнати следниве резултати: Вашингтон - Индијана 104:90 Шарлот - Кливленд 101:92 Атланта - Голден Стејт 103:93 Минесота - Денвер 113:119 Оклахома - Њу Џерси 114:93 Феникс - Филаделфија 110:123 Сакраменто - Мемфис 100:98 ЛА Клиперс - Јута 95:103 Вечерва во НБА лигата ќе се одиграат три натпревари: Орландо - Њу Јорк Далас - Сан Антонио Портланд - Јута (Крај)
| | веќе видена | слични

Шампионот Лејкерс во голема криза По поразот од 19 поени разлика кај слабиот Милвоки, па божиќната бламажа на домашен паркет против Мајами, ЛА Лејкерс на своите навивачи им даде нов повод за загриженост. Актуелниот првак загуби од Сан Антонио со 82:97 и овој пораз немаше да биде чуден, доколку Тим Данкан не постигнеше само два поена, најмалку во кариерата, а Ману Џинобили само девет. Сепак, блескаше Тони Паркер со 23 поени, а на спротивната страна, Коби Брајант беше единствениот кој уфрли повеќе од 10 коша, но за 21 поен потроши дури 27 топки. Грдо звучи и податокот дека тој промаши дури 13 пати по ред. И додека првакот го тресе резултатска криза, ѕвездите на Мајами играат се подобро. Њујорк беше расположен, но малку му вредеше тоа кога Двејн Вејд блесна со 40 поени и девет скокови за победа на "жешките" од 106:98. На Леброн Џејмс му недостасуваа две асистенции за трипл-дабл, па оние 30 поени на Амари Стадемаер беа премалку Њујорк да слави. Изненадувањето се случи во Далас, кадешто слабиот Торонто ја однесе ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тим во лигата, Сан Антонио спарс, му одржа кошаркарска лекција на шампионот ЛА лејкерс победувајќи го со 97-82. Поразот на „езерцата“ значеше и продлабочување на кризата, со оглед дека тимот го нанижа третиот пораз во низа, кој го изнервира и Коби Брајант. - Едноставно не можев да го погодам кошот, а тоа ми е работа - беше бесен по мечот Коби Брајант. Првиот играч на ЛА лејкерс беше најпрецизен во својот тим со 21 поен, но имаше катастрофален шут од игра и погоди само осум од 27 упатени удари. Од останатите кошаркари од стартната петорка само уште Рон Артест постигна двоцифрен број поени (10). Состојбата кај „мамузите“ беше сосема поинаква, играчите шутираа со 42,5 проценти успешност, а листата на стрелци ја предводеше Тони Паркер. - Секогаш е убаво да се победи шампионот - изјави по средбата Емануел Џинобили. Двејн Вејд беше јунак во победата на неговиот Мајами хит од 106-98 над Њујорк никс. Тој на противниците им уфрли дури 40 поени. Вејд во последните осум и пол минути постигна 15 од 21 поен на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мајами незапирливо реди победи. Нова жртва на жешките беше Хјустон. Во Тојота Центарот во Хјустон Мајами славеше со 125:119, а Двејн Вејд повторно постигна повеќе од 40 кошеви. Овој пат неговиот учинок беше 45 кошеви и 7 скокови. Крис Бош имаше 21 поен, а Леброн Џејмс 20 поени и 9 асистенции. Во тимот на Хјустон Луис Скола постигна 22 коша, а Кевин Мартин 21 кош. Во останатите средби се постигнати следните резултати: Атланта - Голден Стејт 103:93 (Џош Смит 22 п. 10 ск. / Дорел Врајт 32 п. 11 ск.) Шарлот - Кливленд 101:92 (Стивен Џексон 38 п. ДиЏеј Аугустин 28 п. / Рамон Сешнс 22 п.) Вашингтон – Индијана 104:90 (Ник Јанг 25 п. 9 ск. Андреј Блач 22 п. 11 ск. / Мајк Данливи 20 п.). Детроит – Бостон 104:92 (Трејси Мек Грејди 21 п. 8 ас. / Пол Пирс 33 п. 8 ас.). Минесота – Денвер 113:119 (Мајкл Бисли 33 п. Кевин Лав 26 п. 14 ск. / Чонси Билапс 36 п. 6 ск.). Њу Орлеанс – Л.А. Лејкерс 88:103 (Крис Пол 20 п. 7 ас. / Ламар Одом 24 п. По Гасол 11 п. 12 ск.). Оклахома – Њу Џерси 114:93 (Кевин Дурант 27 п. / Девин ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот кошаркарски колектив во НБА лигата во моментот, Сан Антонио, ја забележа 27. победа во оваа сезона. Победничкиот поход на спарси не успеа да го прекине ниту бранителот на титулата, Лос Анџелес Лејкерс. Данкан, Паркер, Џинобили и дружината славеа со 97:82. Мечот почна во знакот на Сан Антонио, но „езерџиите“, резултатски и играчки, се вратија во вториот период. Спарси повторно се дадоа во „бегство“ во третата четвртина и повеќе не му дозволија на противникот да ја загрози нивната победа. Најзаслужен за големиот триумф над лејкерси беше Тони Паркер со 23 коша, два скока и три асистенции, Коби Брајант беше најдобар во својот тим со 21 поен, пет скока и едно додавање. За кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс ова е 10. пораз во оваа сезона. Далас го нагости Торонто без повредениот Дирк Новицки и притоа го доживеа шестиот сезонски пораз. Репторси го искористија отсуството на најголемата звезда на мавериски и триумфираа со 84:76. Торонто имаше позитива во текот на целиот натпревар. До 11. победа сезонава ...
| | веќе видена | слични

Торонто го направи најголемото изненадување во завчерашните мечеви во кошаркарската НБА-лига, со триумфот над Далас на гости со 84-76. Тоа беше само шестиот пораз за Далас сезонава, но тимот остана втор во Западната конференција. Во истата конкуренција Сан Антонио одново не дозволи изненадување, иако играше со шампионот Лос Анџелес лејкерс, дома, со 97-82. Сан Антонио остана најдобар во НБА сезонава, со само четири порази од досегашните 31 натпревар. И Мајами ги продолжи низата победи, сега над Њујорк дома, со 106-98. Мајами во Источната конференција е втор со 24 победи и девет порази, веднаш зад лидерот Бостон (24-5). Резултати Кливленд - Орландо 95-100 Индијана - Бостон 83-95 Мајами - Њујорк 106-98 Чикаго - Милвоки 90-77 Далас - Торонто 76-84 Сан Антонио - ЛА Лејкерс 97-82 Денвер - Портланд 95-77 Веста е прочитана: Оценка:
| | веќе видена | слични

Сан Антонио лесно го совлада Лос Анџелес лејкерс со 97-82 и му покажа на актуелниот првак во НБА-кошаркарската лига, дека во моментов е далеку од шампионски тим. Спарс е лидер во лигата со 27-4, а за „езерците“ ова е нов срам по дебаклите дома од слабиот Милвоки и на Божик против Мајами. Лејкерс сезонава има само две победи против екипите со позитивен биланс. Коби Брајант беше прв стрелец кај поразените, но имаше низа од дури 13 промашени шутеви по ред. Првпат по 2007 тимот има 10 порази пред нова година. Лејкерс нема победа кога дава помалку од 85 поени, а салата во Сан Антонио ретко е исполнета до последно место и покрај одличните игри на Спарс. Мајами предводен од Двејн Вејд кој даде 40 поени од кои 15 во последната четвртина, го надигра Њујорк. За Хит ова е седми триумф во низа во пресметките со Никс. Вејд по 29. пат во кариерата ја надмина бројката од 40 поени. Мајами на 16 средби едноподруго прима помалку од 100 поени, а успех е што завчера на двоцифрен број поени го запре и најефикасниот тим во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во најсилната светска кошаркарска лига НБА, доцна синоќа беа одиграни 11 натпревари. Пораз за водечкиот на „Истокот“ тимот на Бостон и победа за второпласираниот Мајами. Постигнати се следниве резултати: Атланта - Голден Стејт 103:93, Шарлот - Кливленд 101:92, Вашингтон - Индијана 104:90, Детроит - Бостон 104:92, Минесота - Денвер 113:119, Њу Орлеанс - Лос Анџелес Лејкерс 88:103, Оклахома - Њу Џерси 114:93, Хјустон - Мајами 119:125, Феникс - Филаделфија 110:123, Сакраменто - Мемфис 100:98 и Лос Анџелес Клиперс - Јута 95:103. Табела Источна конференција: Бостон 24-6 (победи-порази), Мајами 25-9, Чикаго 20-10, Орландо 20-12, Атланта 21-13, Њујорк 18-13,... Табела Западна конференција: Сан Антонио 27-4 (победи-порази), Далас 24-6, Лос Анџелес Лејкерс 22-10, Јута 22-10, Оклахома 22-11, Денвер 18-13, Њу Орлеанс 18-14... Вечерва се играат три натпревари: Орландо - Њујорк, Далас - Сан Антонио и Портланд - Јута.
| | веќе видена | слични

Постигнати се следниве резултати: Атланта - Голден Стејт 103:93, Шарлот - Кливленд 101:92, Вашингтон - Индијана 104:90, Детроит - Бостон 104:92, Минесота - Денвер 113:119, Њу Орлеанс - Лос Анџелес Лејкерс 88:103, Оклахома - Њу Џерси 114:93, Хјустон - Мајами 119:125, Феникс - Филаделфија 110:123, Сакраменто - Мемфис 100:98 и Лос Анџелес Клиперс - Јута 95:103. Табела Источна конференција: Бостон 24-6 (победи-порази), Мајами 25-9, Чикаго 20-10, Орландо 20-12, Атланта 21-13, Њујорк 18-13,... Табела Западна конференција: Сан Антонио 27-4 (победи-порази), Далас 24-6, Лос Анџелес Лејкерс 22-10, Јута 22-10, Оклахома 22-11, Денвер 18-13, Њу Орлеанс 18-14... Вечерва се играат три натпревари: Орландо - Њујорк, Далас - Сан Антонио и Портланд - Јута.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 319 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Далас повторно славеше, но Новицки се повреди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: