Facebook Messenger воведува видео повици


На овогодинешната F8 конференција извршниот директор на Facebook најави дека сервисот ќе го направи еден пакет на апликации. Mark Zuckerberg докажа дека работи на тоа и вчера беше објавено дека во Messenger апликацијата е воведен видео повик. Во пракса, видео повиците на Messenger се идентични на оние на неговите конкуренти – Hangouts на Google и FaceTime на Apple. Може да ги користите предната и задната камера и се активира директно преку chat-от. Но, за разлика од главниот конкурент Apple, Messenger работи и на Android и на iOS уредите. Видео повиците се само низа од новостите на апликацијата, меѓу кои беше и воведувањето на трансакции.
| | веќе видена | слични
4 копии

Facebook влезе во конкуренција со слични сервиси како Skype, Google Hangout и Apple FaceTime, откако ја воведе опција за видео повици на Messenger апликацијата. Оваа опција на апликацијата на Facebook засега ќе можат да ја користат само корисниците во САД, Канада, Велика Британија и 15 други земји. „ Facebook “ порачува дека и останатите региони ќе ја добијат оваа функција во следните месеци. The post Најново од Facebook: Воведни се видео повици на Messenger appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Facebook најави видео разговор на Facebook Messenger , претварајќи ја оваа апликација во сериозен конкурент на Skype, иако судејќи по бројот на корисници Messеnger има завидни 600 милиони корисници. Најголема предност се разбира е бројката на корисници, и тоа дека речиси сите кои ги познавате веќе се присутни на друштвената мрежа. Како што е случај и со останатите апликации, започнувањето на видео разговор е супер едноставно. Се што треба да направат корисниците е да одберат видео разговор и со притисок на едно копче разговорот може да започне. Апликацијата овозможува и видео разговор помеќи корисници на различни платформи, па можни се разговори помеѓу корисници од различни платформи, разговори помеѓу iOS, Windows Phone и Android можат да разговараат помеѓу себе. Апликацијата иако е достапна од денес, корисниците од Македонија нема да можат да ја користат веднаш и ќе мора да почекаме да биде додадена во листата каде е овозможена видео комуникација. Првите држави во кои може да се прават видео разговори ...
| | веќе видена | слични

Една од најпопуларните социјални мрежи во светот воведува нова опција. Станува збор за видео разговори на Facebook преку messenger, пишува Facebook newsroom Благодарение на овој новитет, корисниците со еден клик може да започнат видео разговор. “Доколку се допишувате со некого и во еден момент сфатите дека зборовите не се доволни, може едноставно да ја кликнете опцијата видео во десниот агол на екранот, по што веднаш започнува видео разговорот“, се наведува на порталот каде што Facebook ги објавува сите новитети. Messenger веќе им нуди опција на своите корисници да ги слушнат своите пријатели ширум светот, а со оваа новина се овозможува комуникација во реално време на повеќе од 600 милиони корисници. Видео разговорите на Messenger се достапни и во комуникацијата меѓу корисниците кои имаат различен оперативен систем на нивниот паметен телефон.
| | веќе видена | слични
3 копии

Facebook продолжува да ја проширува функционалноста на нивната популарна Messenger апликација. Оваа апликација може да се каже дека успешно конкурира со Viber, WhatsApp и сличните апликации. Денеска Messenger добива уште една нова функција кој што дефинитивно ќе ја направи многу посериозен конкурент на останатите апликации, а во овој случај и на Skype. Facebook Messenger добива можност за правење на видео повици со корисниците со кои што разговарате. Како што би очекувале, започнувањето на видео повик е едноставна активност. Се што треба е да притиснете на иконата во горниот десен агол додека сте во делот за разговор со некој од вашите контакти, по што повикот ќе започне. Повиците можат да се прават само преку мобилната апликација, па сега за сега веб верзијата не е поддржана. Исто така, повиците можат да се прават без разлика на која платформа се наоѓа другата страна, односно тие функционираат помеѓу Android и iOS. На почеток видео повиците ќе бидат достапни во ограничен број на земји, по што е најавено ...
| | веќе видена | слични

Facebook Messenger апликацијата доби нов начин на комуницирање, а тоа е со опцијата за воспоставување на видео повици со што се доближува до големите конкуренти како Apple FaceTime, Skype и Hangouts. Новата можност за видео повици е надополнување на услугите на Facebook Messenger апликацијата каде може исто така да испраќате бесплатни пораки, како и да воспоставите аудио повици. Facebook Messenger постојано се подобрува и сега се гледа зошто Facebook одлучи да го одвои овој сервис од главната мобилна апликација бидејќи си отвори огромен простор за развој на платформата со целосна понуда со неодамна претставените стикери, емотикони и емоџи. Видео повиците за Facebook Messenger веќе се достапни за Android и iOS апликациите и наскоро ќе пристигнат во Европа, па ќе може веднаш да ги активирате.
| | веќе видена | слични

На друштвената мрежа „Facebook“ не и се непознати видео разговорите, а тоа го покажува и најновиот потег. Имено, „Facebook“ штотуку воведе видео повици на нивната „Messenger“ платформа, па така сега можете да се разговарате во живо со вашите пријатели преку оваа апликација. Видео повиците може веднаш да се стартуваат со притискање на еден копче, а оваа опција моментално е достапна во 18 држави. „ Facebook “ порачува дека и останатите региони ќе ја добијат оваа функција во следните месеци. Треба да се нагласи дека оваа фукција работи на „Android“ и „iOS“ платформите, а работи и дури ако едно лице користи „iOS“, а друго „Android“ оперативен систем.
| | веќе видена | слични

Иако многумина мислат дека Messenger е опција која не ја користат многу луѓе, вистината е сосема поинаква бидејќи оваа апликација која е достапна внатре во Facebook месечно има 600 милиони активни корисници. Секако дека оваа бројка е невозможно да се игнорира, а во Facebook се свесни дека занемарување на оваа апликација може да биде погубно, затоа константно истата се надоградува. Може ли Facebook со оваа опција да ги загрози Skype, Google Hangouts или Face Time на Apple, кои исто така ја имаат оваа можност за гласовни и видео повици, но факт е дека најпопуларната социјална мрежа на светот мора да има ваква можност, ако ништо друго поради фактот дека на тој начин еден дел од корисниците не мораат да го напуштаат Facebook кога имаат потреба од видео повик. Посебно интересно е тоа што видео повикот е прилагоден на мрежи кои имаат ниска пропустливост (брзина), па Stan Chudnovsky, шефот на одделот Messenger истакнал дека нивните повици ќе бидат поквалитетни од конкурентските. Дали тоа во пракса функционира така ...
| | веќе видена | слични

Facebook Messenger месечно има дури по 600 милиони активни корисници, па затоа е јасно дека компанијата нема да ја игнорира оваа цифра, бидејќи е свесна колкава моќ има во тоа... Тешко е да се процени дали Facebook може да ја затресе позицијата на Skype, Google Hangouts или FaceTime, кои исто така нудат видео повици, но факт е дека најпознатата социјална мрежа на светот мора да има и ваква опција. Видео повиците на Facebook Messenger работат на фиксни линии, WiFi мрежи, но преку LTE мобилна мрежа. Од компанијата велат дека можноста за видео повици е посебно прилагодена кон мрежите што имаат мала брзина, па така Стан Чадновски, водачот на одделот за Messenger во Facebook, истакнал дека нивните повици ќе бидат поквалитетни од оние на конкурентите.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Facebook Messenger воведува видео повици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: