Трикратен напад во Мумбаи, 18 загинати

4 копии

Индискиот министер за внатрешни работи Паланиапан Цјидамбарам денеска изјави дека е прерано да се погодува за тоа кој е одговорен за вчерашниот трикратен напад во Мумбаи, во кој според најновите податоци загинаа најмалку 18, а преку 130 се ранети „Сите групи кои се способни за изведување на вакви напади се под истрага. Се уште не посочуваме ниту една од нив“, вели министерот. Според неговите зборови, „полицијата не исклучува никого“ и ќе продолжи со „истрагата за да открие кој стои зад овие напади“. Во средата навечер во јужниот дел на Мумбаи одекнаа три експлозии, од кои две биле поставени на место кое беше цел и на нападите во 2008. година, во кои загинаа 166 луѓе. За тие напади беше обвинета групата Лашкар -е -Таиба, која дејствува од Пакистан.
| | веќе видена | слични

Најмалку 18 лица се убиени, а над 130 се ранети во серијата бомбашки напади врз индиската финансиска престолнина Полицаец набљудува разнесен мотор Најмалку 18 лица биле убиени, а над 130 биле ранети во серија бомбашки напади врз трговски објекти во централниот дел на индиската бизнис-престолнина Мумбај. Бројот на жртвите може да се зголеми, бидејќи 23 ранети се наоѓаат во критична здравствена состојба. Индиските власти соопштија дека цел на нападите, кои се најголеми по оние во 2008 година во кои беа убиени над 160 лица, биле области во јужниот дел на градот, каде што се наоѓаат преполните пазари за трговија со дијаманти и скапоцен накит. Една од експлозивните направи била поставена покрај патот, другата на мотор, а третата бомба експлодирала на стреа од автобуска станица. Според министерот за внатрешни работи Раџ Кумар Синг, бомбите биле активирани со тајмер или некакви импровизирани часовници, а не со далечински управувач. Ројтерс пренесува дека најголемата експлозија се случила во областа на ...
| | веќе видена | слични

Седумнаесет лица се убиени, а стотина се ранети во трите експлозии во индискиот град Мумбај, изјави Притхвирај Чаван, премиер на индиската сојузна држава Махараштра. Две експлозии прексиноќа истовремено го потресоа северниот дел на градот - во фрекфентните трговските реони Опера хаус и Џавери базар. Трета експлозија се случи во центарот на градот, во близина на железничката станица Дадар. Според Чаван, полицијата ја потврдила смртта на 17 лица, а сите ранети лица се хоспитализирани. За експлозиите, според индиските власти одговорни се терористи, пренесува МИА. Федералниот министер за внатрешни работи Паланјапан Чидамбарам во кусото соопштение изјави дека инцидентот претставува координиран терористички напад. Се уште е рано да се каже кој е виновен за тројниот бомбашки напад во Мумбај, во кој загинаа 17 лица, а над сто се ранети", изјави Чидамбарам. Министерот додаде дека властите се уште немаат трага која би ги водела кон одговорните за нападите. Советот за безбедност на Обединетите нации, САД, Франција, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во три скоро истовремени експлозии на прометни локации во Мумбаи, според најновите податоци, загинале најмалку 21 лице и ранети се повеќе од 100 лица, а нападите ги осудил премиерот на Индија Манхомохан Синг. Индискиот министер за внатрешни работи Паланијапан Чидамбарам рекол дека експлозиите биле “координиран терористички напад” и ги повикал граѓаните на Мумбаи и народот во целата земја да останат мирни. Индиските медиуми го цитираат заменик државниот министер Аджит Павара дека во нападите загинале 21 лице. Министерството за внатрешни работи соопштило дека биле ранети 113 лица, од кои голем број се со тешки телесни повреди. Индискиот премиер Синг остро ги осудил серијата бомбашки напади. З. В/ К 77 Сподели
| | веќе видена | слични

Експлозиите биле “координиран терористички напад“, изјавол индискиот министер за внатрешни работи Паланијапан Чидамбарам и ги повикал граѓаните на Мумбаи и народот во целата земја да останат мирни. Индиските медиуми го цитираат заменик државниот министер Аджит Павара дека во нападите загинале 21 лице, а дека биле ранети 113 лица, од кои голем број се со тешки телесни повреди. Индискиот премиер Синг остро ги осудил серијата бомбашки напади.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бројката на загинати во трите експлозии во индиската деловна престолнина Мумбаи се искачи на 21, додека 141 лице е рането, соопшти индиската влада. Индискиот Премиер Манмохан Синг ги осуди експлозиите и ги повика жителите на Мумбаи да останат смирени и единствени. Пакистанската влада веднаш по нападот изрази загриженост поради жртвите. Американскиот Претседател Барак Обама ги осуди нападите, изразувајќи поддршка за индискиот народ и понуди помош за наоѓање на напаѓачите. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон рече дека не планира да ја откаже посетата на Индија, планирана за наредната недела, истакнувајќи дека поддршката на Индија сега и е најпотребна.
| | веќе видена | слични

Индиската полиција ги бара трагите на оние што стоеја зад трите координирани експлозии во Мумбаи, во кои загинаа најмалку 17 лица, пренесува Ројтерс. Досега никој не понесе одговорност за нападите. Полицијата во индиската финансиска престолнина обвинува за нападите на исламистичкото движење „Индиски муџахедини". Според медиумски извештаи, кои не се потврдени од независни извори, движењето ја има поддршката на екстремистите од Пакистан. Бомбашките експлозии се најголемиот екстремистички напад од нападите во Мумбаи во 2008 година, во кои загинаа 166 лица. Нападот пред три години ги зголеми тензиите меѓу Индија и соседен Пакистан. (Крај)
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на ОН ги осуди новите атентати во индискиот пристанишен град Мумбаи. Според најновите информации, билансот на жртвите изнесува 17 починати и 130 повредени. Три експлозивни направи, сместени на три различни места во големата метропола беа активирани во рок од само 15 минути. Веќе тоа дава основа за заклучок дека станува збор за добро планирана серија. Индискиот министер за внатрешни работи, Паланиапан Чидамбарам, оцени: „Ова е координиран напад на терористи!“ Терористите очигледно имале за цел да предизвикаат што е можно поголем број цивилни жртви, бидејќи бомбите беа сместени на место каде има голем број минувачи и беа активирани рано пред вечер, кога на улиците има најмногу луѓе. Еден сведок на настанот вели: „Веднаш се стрчавме за да видиме што се случило. Имаше многу чад, се’ беше разурнато, а кога се разреди чадот видовме дека на улица лежат луѓе, кои почнаа да викаат и да бараат помош.“ Тегобно потсетување Новите бомбашки напади ги разбудија сеќавањата на големиот терористички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се уште е рано да се каже кој е виновен за вчерашниот троен бомбашки напад во Мумбај, во кој загинаа 17 лица, а над сто беа ранети, изјави денеска на прес-конференција во индиската финансиска престолнила, индискиот министер за внатрешни работи Паланјапан Чидамбарам. - Сите групации способни за извршување на такви напади се осомничени, рече министерот и нагласи дека експлозиите во трите различни квартови на Мумбај биле координирана акција. Тој додаде дека властите се уште немаат трага која би ги водела кон одговорните за нападите. Чидамбарам истакна дека засега бројот на жртвите изнесува 17, а не 21 како што претходно беше соопштено и додаде дека е пронајдена отсечена глава, која може да биде 18-та жртва. Советот за безедност на Обединетите нации најостро ги осуди нападите во Мумбај. - Членовите на Советот повторно нагласуваат дека тереоризмот во сите негови форми е една од најголемите закани за безбедноста и мирот во светот, а терористичките активности претставуваат криминал, независно од мотивите со кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 260 | | | веќе видена

По недела дена од стапувањето на сила новото име на Северна Македонија , шефот на државата Ѓорге Иванов и понатаму го користи терминот Република Македонија во ...
сите 10 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 133 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трикратен напад во Мумбаи, 18 загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: