Момче преживеало пад од четврти кат

28-годишно момче ноќеска преживеа пад од четврти кат од зграда во изградба во Oхрид. Mомчето е пренесено во болницата „Свети Еразмо“, каде што му се констатирани тешки телесни повреди - скршеница на карлицата и на десната пета. Тој се наоѓа во свесна состојба и е вон животна опасност. Според МВР од Охрид момчето се качило на четвртиот кат од зградата за да види каков поглед има, се навалило над просторот кој бил наменет за лифт и паднало.
| | веќе видена | слични

Дваесет и осумгодишно момче од засега неутврдени причини синоќа паднало од четврти кат од зграда што е во изградба на улицата Абаз Емин во центарот на Охрид Се работи за П.В., кој бил пронајден во просторот наменет за лифт. Со помош на полицијата, итната медицинска помош и противпожарната единица е изваден од просторот и е пренесен во специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“. Охриѓанецот добил тешки телесни повреди при пад од четвртиот кат, каде што претходно се качил и се наведнал над просторот наменет за лифт. - Пациентот е донесен кај нас во животна опасност со фрактура на десното стапало и карлицата. Неговите повреди се санирани, така што сега е контактибилен и е надвор од животна опасност - информира доктор Митко Тилевски, директор на болницата „Свети Еразмо“. Сé уште не се знае дали повредениот бил сам во зградата што е во изградба или со него имало и други лица.
| | веќе видена | слични

Преживеал пад од четврти кат Пеце В. (28) од Охрид завчера паднал од четвртиот кат од зграда во изградба зад охридскиот хотел "Монтенегрин" и се здобил со тешки повреди. На местото на несрешата веднаш интервинирала брза помош,притивпожарна единица и екипа на полицијата. Повредениот итно бил пренесен во болница, каде што му биле констатирани повеќе скршеници и бил задржан на лекување. Зградата во изградба се наоѓа на улицата Абаз Емин. Пеце се качил со намера да види каков е погледот од зградата кон езерото. Кога се доближил околу просторот каде што треба да биде поставен лифтот, се наведнал и паднал. Со помош на пожарникари и медицински тимови повреденото момче било извлечено од лифтот и со возила на Брза помош било префлрно во болница Падот од четвртиот кат не бил фатален за него, минал со скршеници по телото, по што бил сместен во костозглобната болница "Свети Еразмо". Полицијата работи на целосно расчистување на случајот. (Д.Ч.)
| | веќе видена | слични

Дваесет и осумгодишен охриѓанец се здобил со скршеница на карлицата и на десната петица откако паднал од четврти кат во зграда во изградба. Според полицијата, несреќата се случила вчера, триесетина минути по полноќ кога П.В. (28) се качил на четвртиот кат од објектот на улицата „Абаз Емин“ за да види каков поглед има. Но, се навалил над просторот, кој бил наменет за лифт, и паднал. Со тешки повреди бил пренесен во болницата „Св. Еразмо“. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Охриѓанец се качил на зграда во изградба за поубаво да ја види панорамата на градот, но во мракот паднал во дупката за лифтот и тешко се повредил. Тој со возило на Итната помош бил префрлен во локалната болница каде што лекарите утврдиле дека има скршена карлица и пета. Оттаму информираат дека по укажаната помош бил задржан на натамошно лекување и оти се наоѓа надвор од животна опасност. Според полициските информнации случајот бил пријавен вчера половина час по полноќ кога П.В. (28) се качил на четвртиот кат од недовршената зграда која се наоѓа на улицата Абаз Емин". Сакајќи да долови што поубав поглед се навалил на дупката предвидена за лифтот, изгубил рамнотежа и паднал. Повредедниот охриѓанец го извдила екипа на противпожараната бригада, а лекар од Итната помош го пријавил случајот во полицијата. Увидот потврдил дека станува збор за несреќен случај.
| | веќе видена | слични

Охриѓанецот П.В. (28) бил тешко повреден откако паднал од четвртиот кат на зграда во изградба во Охрид, соопшти МВР. Несреќата се случила вчера по полноќ на улицата Абаз Емин. Момчето се качило на четвртиот кат во зградата, која повеќе години е во изградба, застанало на просторот наменет за лифт и од необјасниви причини паднало. - Пациентот е донесен кај нас во животна опасност со фрактура на десното стапало и на карлицата. Неговите повреди се санирани, така што сега е контактибилен и е надвор од животна опасност. Останува уште да направиме попрецизни компјутерски испитувања на карлицата, но најважно од с` е што е надвор од животна опасност - информира доктор Митко Тилевски, директор на болницата „Свети Еразмо“. (Е.М.)
| | веќе видена | слични

Охриѓанец се здоби со тешки телесни повреди при пад од објект во изградба на ул. „Абас Емин“. Како што соопшти СВР Охрид, 28-годишниот П.В. од Охрид се... Охриѓанец се здоби со тешки телесни повреди при пад од објект во изградба на ул. „Абас Емин“. Како што соопшти СВР Охрид, 28-годишниот П.В. од Охрид се качил на четвртиот кат во зградата која повеќе години е во изградба, при што застанал на просторот наменет за лифт, погледнал надолу и засега од необјасниви причини паднал, при што се здобил со тешки телесни повреди. Синоќа донесен е пациент 83-то годиште од Охрид повреден при пад од висина. По направените прегледи констатиранаи се тешки повреди со фактура на карлица и фрактура на десна потколеница. Моментално пациентот е вон животна опасност, контактибилен е, се прават понатамошни иследивања и се надеваме дека состојбата ќе биде стабилна и за одредено време ќе го пуштиме на домашни лекување, изјави Д-р Митко Тилески, директор на специјалната болница „Св. Еразмо“. Претставници од СВР Охрид со дозвола на ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 19 јули 2011 (МИА) – Лицето П.В. родено 1983 година од Охрид ноќеска се здоби со тешки телесни повреди, при пад од четврти кат на зграда во изградба во централнио дел на градот. Инцидентот се случил половина час по полноќ, во објект во изградба на улицата „Абас Емин“, кога П.В. се качил на четвртиот кат на зградата, при што паднал во отворот предвиден за лифт. Притоа тој се здобил со тешки телесни повреди, и со скршеници на рацете, нозете и карлицата и во бесознание бил итно бил префрлен во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид. По лекарската интеревенција на пациентот му е повратена свеста, така што е надвор од животна опасност. Полицијата изврши убид на местото на настанот и презема активности за расчистување на случајот. Од СВР Охрид не изнесуваат поединости за инцидентот односно што правел П.В. тоа време на објектот, дали се работи за несреќен случај и дали во критичниот момент имало и други лица на местото на настанот.
| | веќе видена | слични

Момче на возраст од 28 години ноќеска преживеа пад од четврти кат од зграда во изградба, која се наоѓа на улицата „Абаз Емин“ во Охрид. Момчето е пренесено во болницата „Св.Еразмо“ каде се констатирани тешки телесни повреди – скршеница на карлица и скршеница на десна пета. Тој се наоѓа во свесна состојба и е вон животна опасност Како што соопшти МВР, П.В. (28) од Охрид се качил на четвртиот кат од зградата во изградба со цел да види каков поглед има, се навалил над просторот кој бил наменет за лифт и паднал.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 186 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 98 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 145 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Момче преживеало пад од четврти кат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: