Хакери го нападнаа ММФ

3 копии

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го истражува нападот на нивниот компјутерскиот систем од страна на хакери, иако за тоа не сакаат да дадат повеќе детали, јавуваа американските медиуми. Портпаролот на ММФ, Дејвид Хоули изјави дека таа меѓународна финансиска институција во потполност функционира, но одби да изнесе повеќе детали за тој инцидент со информативната технологија. Тој не сакаше ништо да каже за обемот и природата на тој сајбер- напад ниту дали се преземни некои доверливи податоци. ММФ има доверливи финансиски податоци за многу држави во светот. Неименуван извор од ММФ, соопштил за Њујорк тајмс дека нападот бил на високо технолошко ниво и дека бил опасен. ММФ веќе има проблеми со својот имиџ во јавноста по апсењето на директорот Доминик Штрос-Кан поради сексуален напад во мај месец, по што си поднесе оставка.
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд беше цел на хакерски напад. Портпарол на ММФ соопшти дека Фондот отворил истрага како дошло до сајбер-нападот . Работата на оваа меѓународна институција меѓутоа не е доведена во прашање. ММФ досега нема објавено податоци колкави се размерите на штетата. Портпарол на Светска банка соопшти дека се прекинати сите мрежни поврзувања со сестринската организација. Ова претставува мерка на претпазливост. ФБИ во меѓувреме отвори истрага. Според интернет експертот за безбедност Том Келерман, кој работел за ММФ и Светска банка, хакерскиот напад бил насочен кон тоа, тајно да се инсталира софтвер, за на одредена држава да и овозможи пристап до инсајдерски информации на ММФ за други земји. ММФ е еден вид глобален финансиски пожарникар, и ширум светот ги поддржува високо задолжените држави со кредити. Земјите на кои им се пружа помош од своја страна мора да спроведуваат непопуларни реформи. Соработниците на ММФ собираат детални финансиски податоци за земјите членки на Фондот, кои се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со оглед на тоа дека ММФ е седиште на програмите за санација на презадолжените земји како што се Португалија, Грција и Ирска, фондот располага со чувствителни информации за тие земји. Додека се бара замена за поранешниот шеф Доминик Штрос Кан, Меѓународниот монетарен фонд се нашол како цел на хакери. Според пишување на “Њујорк тајмс“, станува збор за софистициран компјутерски напад, но портпаролот на ММФ Дејвид Хаули не сакал да открие повеќе детали. За големината на нападот може најдобро говори фактот што Светската банка чие седиште се наоѓа отспротива на зградата на ММФ во Вашингтон, го прекинала компјутерскиот линк со кој двете институции извршуваат размена на информации. Со оглед на тоа дека ММФ е седиште на програмата за санација на земјите членки на ЕУ кои се соочуваат со должничка криза и со тоа поседува чувствителни информации за тоа и за другите земји кои се на самиот раб на кризата, ситуацијата околу хакерскиот напад е прилично е деликатна. Тука се и податоци кои би можеле да предизвикаат ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека неговата компјутерска мрежа била цел на голем софистициран хакерски напад, кој се случил пред неколку месеци, пишува „Њујорк тајмс“ Експерти за интернет-безбедност изјавиле дека цел на нападот било инсталирање програма во мрежата на ММФ, која на одредена држава требало да и овозможи дигитално инсајдерско присуство. Блумберг пренесува дека хакерите биле поврзани со странска влада, но дека е многу тешко да се откријат изворот и локацијата на таквите напади. Светска банка соопшти дека накратко ја прекинала мрежната поврзаност со ММФ поради внимателност по хакерскиот напад.
| | веќе видена | слични

Компјутерскиот систем на Меѓународниот монетарен фонд минатата недела бил цел на хакерски напад. Портпаролот на ММФ, Дејвид Хоулу, истакна дека Фондот во целост е функционален, но одби да информира за „инцидентот со информативните технологии“. Фондот се' уште го истражува нападот врз својот компјутерски систем, но не објавува повеќе детали за инцидентот. Хоулу одби да одговори и за обемот и природата на кибернападот ниту дали се преземени чувствителни податоци. ММФ има многу доверливи финансиски податоци за голем број држави. Неименуван претставник на ММФ за „Њујорк тајмс“ изјави дека нападот бил на високо технолошко ниво и оти бил опасен. Персоналот на ММФ за нападот бил известен во средата, но не е издадено никакво соопштение. (МИА)
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд бил цел на “голем и софистициран“ хакерски напад, но сеуште не е јасно колкава е штетата од упадот. Нападот доаѓа во многу незгодно време за ММФ, додека се бара заменик на Доминик Строс-Кан кој е обвинет за сексуален напад. Како што пишува Гизмодо, нападот можеби се случил дури и пред сега веќе поранешниот директор да биде обвинет. Тоа би значело дека хакерите би можеле да имаат пристап до многу важни инфорамции веќе подолг период, но сеуште нема официјална потврда за оваа вест. Сепак, поради тоа што ММФ е центарот каде се подготвуваат стратегиите за економската помош за Грција, Португалија или Ирска, податоците кои можеби паднале во рацете на хакерите можат да ги “изместат“ економските пазари. Освен тоа има информации за преговорите (зад затворени врати) за условите за оваа помош. Овие информации би можеле да бидат “политички динамит“ во многу држави – изјавил официјален претставник на ММФ за Њујорк Тајмс. Засега никој не знае кои и колку информации успеале хакерите да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го истражува нападот врз својот комјутерски систем, но не објавува повеќе детали за инцидентот. Портпаролот на ММФ, Дејвид Хоулу истакна дека Фондот во целост е функционален, но одби да информира за „инцидентот со информативните технологии“. Тој одби да одговори и за обемот и природата на кибернападот, ниту дали се преземени чувствителни податоци. ММФ има многу доверливи финансиски податоци за голем број држави. Неименуван претставник на ММФ за „Њујорк тајмс“ изјави дека нападот бил на високо технолошко ниво и оти бил опасен. Персоналот на ММФ за нападот бил известен во средата, но не е издадено никакво соопштение.
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека е мета на софистициран сајбер напад, пренесува Би Би Си. Официјален претставник на Фондот изнел само неколку детали, и рекол дека нападот извршен претходно оваа година им нанел „многу поголема штета" на нивните системи, пишува „Њујорк тајмс“. Претставниците за сајбер безбедност во Фондот изјавија дека нападот бил креиран така што преку него ќе може да се инсталира софтвер за да се создаде „дигитално инсајдерско присуство ". Од ММФ, кој има чувствителни економски податоци за многу земји, велат дека нивните операции се целосно функционални. Хакерски упад во ММФ имаше и пред неколку месеци, пред поранешниот директорот на ММФ, Доминик Штрос-Кан, да биде уапсен по обвиненијата за сексуален напад. "Можам да потврдам дека ние го истражуваме инцидентот ", изјавил портпаролот на Фондот Дејвид Хоули. „Њујорк тајмс "објави дека персоналот на ММФ бил предупреден за упадот во средата преку електронска пошта, но дека Фондот не издал јавно соопштение ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја ...
сите 590 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хакери го нападнаа ММФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: