Жичницата на Водно ќе работи на први јануари


Жичницата на Водно ќе работи во понеделник, на први јануари 2018 година, соопштија од ЈСП Скопје. – Ја информираме јавноста дека на 01.01.2018 година и на 08.01.2018 година, Жичницата на Водно ќе работи со редовно работно време – се вели во соопштението на ЈСП Скопје.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кој е мажот чие мумифицирано тело пред шеесетина дена беше пронајдено во некористена шахта на патот Средно Водно – Сончев град, на падините на Водно? Кога и како тој „завршил“ во шахтата? Дали паднал во неа, некој го убил па таму го скрил, дали станува збор напрсна смрт на љубопитен граѓанин кој влегол во шахтата, или станува збор за несреќа? Ова се само дел од серијата прашања кои речиси 60 дена ги мачат полициските истражители, откако во првата недела од ноември минатата година на југозападната падина на Водно, во безмалку сокриената двометарска шахта, планинар забележал човечки останки. Официјално, не е откриена причината за смртта. Истражителите велат дека се чека биохемиската анализа од страна на Институтот за судска медицина. Таа барем ќе дадела одредена насока дали во организмот на мажот има одредени внесени штетни супстанци, кои можеби придонеле за неговата смрт. Целиот текст прочитајте го на Судство.мк
| | веќе видена | слични

О штетени информативни табли, корпи за отпадоци, видиковци и клупи. Вака изгледа парк-шумата на средно Водно, на првиот работен ден по продолжениот празничен викенд. Од паркови и зеленило велат дека штетата е голема и апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата. „ Уништени се видиковци, поседно еден е целосно урнат на потегот од Средно Водно кон врвот. Има многу уништени клупи, маси. Би апелирале до граѓаните да внимаваат и да се грижат за реквизитите “ , вели Елизабета Ѓорѓиевска - Паркови и зеленило Се почесто се среќаваат уништени и оштетени парковски елементи што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. „ Апсолутно не, немаме таква култура“, „ Некои знаат, но повеќето не“, „ Не е развиена свестакај нас доволно, треба повеќе да се работи на тоа “, велат анкетираните граѓани Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ изминатиов период евидентирале уништување на парковски елементи на реонот во парк - шумата „Водно“. Од ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека се почесто има уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите. - Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото, велат од ЈП „Паркови и зеленило. Оттаму апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека се почесто има уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите. - Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото, велат од ЈП „Паркови и зеленило. Оттаму апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата. /МИА
| | веќе видена | слични

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ реагираа на уништувањето на опремата во парк-шумата „Водно“ и апелираа до посетителите да се однесуваат посовесно и поодговорно. Изминатиов период чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ на реонот во парк – шумата „Водно“ регистрирале уништување на повеќе парковски елементи. Се почесто се среќаваат уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите, што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. „Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото. Оттука апелираме до посетителите да совесно и одговорно се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата“, стои во соопштението на ЈП „Паркови и зеленило“.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Паркови и зеленило“ апелираат граќаните совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата на Водно откако изминатиот период чуварските служби од реонот во парк – шумата „Водно“ регистрирале уништување на повеќе парковски елементи. Водно Водно „Се почесто се среќаваат уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите, што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото. Оттука апелираме до посетителите да совесно и одговорно се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата“, се наведува во апелот од јавното претпријатие.
| | веќе видена | слични
12 копии

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“ извршија поставување нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк-шумата Водно. Два големи детски реквизити се поставени кај хотел „Водно“ и кај Марково Крувче, а еден помал детски реквизит е поставен на патот за Сончев Град. За поидеална рекреација на граѓаните се поставени и нови видоковци на локациите кај Панорама, на патот за Сончев Град, кај Детското одмoралиште, на патот за Нерези, под средно Водно и кај Долги Рид. Освен поставувањето на новите реквизити и видиковци, исто така е извршена реконструкција на постоечките клупи и маси на средно Водно, како и на другите парковски елементи кои беа оштетени и стари. Сите граѓани се добредојдени да се релаксираат и уживаат во природата на Водно користејќи ги овие елементи, но и да ги чуваат и совесно да се однесуваат кон истите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк – шумата Водно, два големи детски реквизити кај хотел „Водно“ и кај Марково Крувче, како и еден помал детски реквизит на патот за Сончев Град, се поставени од екипите на Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“.Како што информираат од ЈП „Паркови и зеленило“, поставени се и нови видоковци на локациите кај Панорама, на патот за Сончев Град, кај Детското одмаралиште, на патот за Нерези, под средно Водно и кај Долги рид.Освен поставувањето на новите реквизити и видиковци, исто така е извршена реконструкција на постоечките клупи и маси на средно Водно, како и на другите оштетени и стари парковски елементи.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жичницата на Водно ќе работи на први јануари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: