Телеком Австрија ја купи Blizoo Македонија


Телеком Австрија ја купи Blizoo Македонија Телеком Австрија Групацијата, сопственик на мобилниот оператор ВИП, потпиша договор за купување на 100% од компанијата Blizoo Македонија, соопшти компанијата. Blizoo Македонија е еден од најголемите кабелски оператори во Република Македонија кој нуди услуги за ТВ, широкопојасни услуги и фиксна телефонија. Купопродажбата, која е предмет на одобрување од релевантните институции (Комисија за заштита на конкуренција на РМ), претставува значаен чекор во исполнувањето на стратегијата за конвергенција на Телеком Австрија Групацијата. Оваа купопродажба ќе им овозможи на ВИП оператор и на Blizoo во иднина да понудат пакетирани фиксни и мобилни услуги на уште еден пазар на кој работи Телеком Австрија Групацијата, односно дополнително на Австрија, Бугарија и Хрватска, што целосно и овозможува на Групацијата проширување на постојните пазари со конвергентни услуги. „Преземањето на Blizoo Македонија ни овозможува да понудиме целосно портфолио на комуникациски услуги во ...
| | веќе видена | слични

За да даде свој придонес во зачувавањето на животната средина, и да не троши хартија која се испраќа по пошта, телекомуникацискиот оператор Вип почнува со во воведување на електронски сметки. Нејзините корисници, тие што ќе прифатат оваа опција (јас веќе го направив тоа) ќе ги добиваат сметките на мејл и ќе можат да го дадат својот допринос за заштита на животната средина. Вип оператор важи за една од ретките македонски компании која на различни начини се труди да ја зачува животната средина, а истовремено да биде и енергетски ефикасна. Со надоградбата на системот на базните станици од пред неколку години, Вип овозможи опција за намалување на потрошувачката на електрична енергија на базните станици. Функционалноста се состои во тоа што системот автоматски ги гаси TRX единиците секогаш кога во повеќе од два последователни интервали нема потреба за емитување на сигнал. Вип во рамки на компанијата има своја програма за рециклирање на хартија и пластика и за три години од воведувањето на програмата се ...
| | веќе видена | слични

ВИП операторот денеска ја промовира својата нова 4Г ЛТЕ мрежа, која на ВИП корисниците на мобилни уреди им нуди брзини кои се 10 пати поголеми од оние кај 3Г мрежата. ВИП засега има најголема покриеност на 4Г ЛТЕ во земјата, покривајќи 40 проценти од населението во седум градови во Македонија. „За помалку од две години по лансирањето на 3Г+ услугите, ВИП ја претставува својата најнова инвестиција во 4Г ЛТЕ со која ќе понуди супер брзи мобилни податочни услуги од најновата генерација. Горди сме со она што го постигнавме во релативно краток временски рок. За само 7 месеци од почетокот на важноста на лиценцата, успеавме да обезбедиме покриеност на 40 проценти од населението, иако обврските според Лиценцата предвидуваа двојно помалку за првите две години“, изјави Никола Љушев, Главен извршен директор на ВИП. За да можат да ги користат 4Г ЛТЕ услугите корисниците мораат да поседуваат соодветни уреди за 4Г ЛТЕ, уСИМ картичка што може да се добие бесплатно во сите ВИП салони, како замена на претходната и да бидат ...
| | веќе видена | слични

Од вчера над 300-те илјади пост-пејд корисници на Вип оператор имаат можност да ги почувствуваат придобивките од новата 4Г ЛТЕ мрежа што ја лансираше овој мобилен оператор. Новата 4Г ЛТЕ мрежа им нуди на корисниците брзини што се 10 пати поголеми од оние кај 3Г-мрежата. Како што истакна главниот извршен директор на Вип оператор, Никола Љушев, во овој момент Вип покрива 40% од населението во седум градови во Македонија, што е најголема покриеност. - За помалку од две години по лансирањето на 3Г+ услугите, Вип ја претставува својата најнова инвестиција во 4Г ЛТЕ со која ќе понуди супербрзи мобилни податочни услуги од најновата генерација. Се работи за значајна инвестиција во можностите на нашата мрежа што ќе овозможи придобивки за нашите корисници и ќе ја унапреди конкурентноста на компанијата. За само 7 месеци од почетокот на важноста на лиценцата, успеавме да обезбедиме покриеност на 40% од населението, иако обврските според лиценцата предвидуваа двојно помалку за првите две години - изјави Љушев. За да ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Вип оператор во средата ја претстави и лансираше својата нова 4G LTE мрежа, која на корисниците им нуди брзини 10 пати поголеми од оние кај 3G мрежата. Во овој момент, Вип има најголема покриеност на 4G LTE во земјата, покривајќи 40 отсто од населението во седум градови во Македонија. За помалку од две години по лансирањето на 3G+ услугите, Вип денеска ја претставува својата најнова инвестиција во 4G LTE со која ќе понуди супер брзи мобилни податочни услуги од најновата генерација. Овозможувањето на 4G LTE услугите е уште едно достигнување на Вип во трката по постојани иновации и супериорно корисничко искуство. Се работи за значајна инвестиција во можностите на нашата мрежа што ќе овозможи придобивки за нашите корисници и ќе ја унапреди конкурентноста на компанијата. Исклучително сме горди со она што го постигнавме во релативно краток временски рок. За само 7 месеци од почетокот на важноста на лиценцата, обезбедиме покриеност на 40% од населението, изјави Никола Љушев, Главен извршен директор на Вип. За да ...
| | веќе видена | слични

„Вип оператор“ вчера ја пушти во употреба новата 4Г ЛТЕ-мрежа, која им нуди на корисниците на мобилни уреди брзини кои се 10 пати поголеми од оние кај постојната мрежа. Во овој момент, „Вип“ има најголема покриеност со 4Г-мрежа во земјата бидејќи сигналот допира до 40 отсто од населението во седум града, Скопје, Охрид, Битола, Штип, Струмица, Kуманово и Прилеп. За да можат да ги користат 4Г-услугите, корисниците мора да поседуваат соодветни телефони и нова СИМ-картичка, која може бесплатно да се добие во сите продавници на „Вип“. Засега оваа мрежа ќе биде достапна само за постпејд-корисниците, за кои се подготвени нови тарифни модели. „Вип“ е четвртиот оператор во „Телеком Австрија групацијата“ кој ја престави најновата 4Г ЛТЕ-технологија, по Австрија, Словенија и Хрватска.
| | веќе видена | слични
3 копии

Мобилниот оператор Вип од денеска ја пушти во употреба 4Г ЛТЕ мрежата. Покриеноста во моментов е 40 отсто на популацијата, а досегашната инвестиција е 15 милиони евра.- За помалку од две години по лансирањето на 3Г+ услугите, Бип денес ја претставува својата најнова инвестиција со која ќе понуди супер брзи мобилни податочни услуги од најновата генерација, рече на денешната прес-конференција главниот извршен директор на Вип Никола Љушев.Тој додаде дека станува збор за значајна инвестиција во можностите на мрежата што ќе овозможи придобивки и за компанијата и за корисниците.Потребата од 4Г, според главниот маркетинг директор Гернот Раш, произлегува од зголемувањето на барањата на корисниците за брз интернет.- Претходната мрежа веќе почна да се загушува бидејќи секоја година се зголемува користењето податочни услуги и имаше потреба од нова 4Г мрежа, рече Раш.Менаџментот уверува дека со новата мрежа корисниците ќе имаат побрз интернет и нема да се јавуваат прекини.Вип во Македонија е четвртиот оператор кој ја ...
| | веќе видена | слични

Вип ја претстави својата нова мрежа Најголема 4G LTE покриеност во Македонија со Вип Скопје, 2 јули 2014. – Денеска Вип оператор ја претстави и лансираше својата нова 4G LTE мрежа. Новата 4G LTE мрежа им нуди на корисниците на мобилни уреди на Вип, брзини кои се 10 пати поголеми од оние кај 3G мрежата. Во овој момент, Вип има најголема покриеност на 4G LTEво земјата, покривајќи 40% од населението во 7 градови во Македонија. Линк и слики до двете мапи на покриеност со 4G LTE сигнал Vip и Tmobile Вип мапа на 4G покривање Т-мобиле 4G мапа на покривање - За помалку од две години по лансирањето на 3G+услугите, Вип денеска ја претставува својата најнова инвестиција во 4G LTE со која ќе понуди супер брзи мобилни податочни услуги од најновата генерација. Овозможувањето на 4G LTEуслугите е уште едно достигнување на Вип во трката по постојани иновации и супериорно корисничко искуство. Се работи за значајна инвестиција во можностите на нашата мрежа што ќе овозможи придобивки за нашите корисници и ...
| | веќе видена | слични

До крајот на месецов од Вип оператор, очекуваат одобрување од Комисијата за заштита на конкуренцијата на договорот со кој мобилниот оператор ќе стане 100% сопственик на бугарскиот кабелски оператор Близу, кој работи во земјава. „Оваа зделка ќе донесе многу нови вредности и многу нови можност за двете компании„, вели Никола Љушев. Главен извршен директор на Вип. Вип оператор е дел од групацијата Телеком Австрија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза Меј го објави својот „план Б“ за Брегзит, кој многу наликува на „планот А“, во обид во Парламентот да издејствува усвојување на ...
сите 411 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 200 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 127 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Телеком Австрија ја купи Blizoo Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: