Ослободителни пресуди за обвинетите во случајот со тројцата убиени полицајци во Арачиново во 2000


17 копии

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе втора ослободителна пресуда за Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Рамиз Асани, Муча Бајрами, обвинети во случајот на тројцата убиени полицајци Кирил Петрушевски, Ацо Ангеловски и Ерол Готак, на влезот во Арачиново во јануари 2000 година. Од натамошен прогон во меѓувреме беа ослободени и обвинетите, сега веќе починати, Башким Асани и Агим Асани. Судскиот процес за убиството на тројцата полицајци трае 18 години. На овие жители на Арачиново им се судеше затоа што, според обвинението, ги застрелале полицајците Петрушевски, Ангеловски и Готак. По денешната ослободителна пресуда Лирим Динарица пред зградата на судот изјави дека во нивна одбрана имало 100-тина сведоци кои изјавиле дека тие немале ништо со случајот што им се ставал на товар. -Жално е што во нашата Република Македонија, морам ова да го кажам, во затворите лежат невини луѓе. И не само во овој случај. Минавме 18 години тортура и малтретирања низ овие судски лавиринти и само нашата кожа знае како ни било, изјави ...
| | веќе видена | слични

Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, реагираше по ослободителната пресуда за тројцата обвинети за убиството на полицајците во Арачиново во 2000 година кои беа први жртви на македонските безбедносни сили пред да започне воениот конфликт, што е уште една контроверзна судска одлука. „Виновници за тројното убиство во Арачиново нема. Виновници за разнесувањето на џипот на полскиот контингент на НАТО во кумановско, нема. Виновници нема ниту за петкратното убиство кај Смилковско езеро, бидејќи осудените за масакрот во случајот „Монструм“ се на слобода. На слобода се и стотици затвореници и осуденици за криминал кои оваа Влада ги амнестираше. За оние од Диво Насеље се бара меѓународна арбитража. Владата и Зоран Заев амнестираат криминал и убиства, додека политичкиот терор расте. Несигурноста се враќа по улиците. Правдата кога се заменува со политика, нема правда, но нема и мир. Кога толку многу криминалци се на слобода, а правдата недостижна тогаш е јасно дека најголемите криминалци се во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Виновници за тројното убиство во Арачиново нема. Виновници за разнесувањето на џипот на полскиот контингент на НАТО во кумановско, нема. Виновници нема ниту за петкратното убиство кај Смилковско езеро, бидејќи осудените за масакрот во случајот „Монструм“ се на слобода, ова во својот најнов статус на Фејсбук го пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој во својот статус додава и дека: На слобода се и стотици затвореници и осуденици за криминал кои оваа Влада ги амнестираше. -За оние од Диво Насеље се бара меѓународна арбитража. Владата и Зоран Заев амнестираат криминал и убиства, додека полит ичкиот терор расте. Несигурноста се враќа по улиците. Правдата кога се заменува со политика, нема правда, но нема и мир. Кога толку многу криминалци се на слобода, а правдата недостижна тогаш е јасно дека најголемите криминалци се во владата. Постизборната платформа на албанските партии потпишана во Тирана, во која се вети слобода за сите овие случаи, како да ја пишувал некој нов Нострадамус упатен во ...
| | веќе видена | слични

Ослободени се обвинетите за убиството на тројцата полицајци на 11 јануари 2000 година во Арачиново. Основниот суд во Скопје, денеска прогласи за невини шест лица, кои беа обвинети за убиство на полицајците Ерол Готак, Кирил Петрушевски и Ацо Ангеловски. Поранешниот првообвинет, Лирим Динарица, веднаш по ослободувањето рече дека тие две години биле во притвор и сите овие години под засилени мерки на претпазливост, без докази дека го извршиле делото. „Беше стресно како за мене, за семејството така и за сите други, но никој не те прашува“, вели Динарица. Емрула вели дека обвинетите кои починале, сега ќе почиваат во мир. „Сега да, и тие ќе почиваат во мир бидејќи се ослободени од овие обвиненија, како јас , Лирим и другите“, посочи Емрула Емрулаи. Одлуката на судијката, Лидија Зимбовска, денеска ја добија четирите обвинети: Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Муча Бајрами и Рамиз Асани. Додека траел судскиот процес за 18 години починале обвинетите Башким Асани и Агим Асани. Четири дена по случката, Сабри Асани е ...
| | веќе видена | слични

За трикратното убиство кај Арачиново ова е втора ослободителна пресуда, откако претходно Апелација го врати случајот на повторно судење, по жалба на обвинителството. Трократната ликвидација на полицајците, што ја наговестуваше војната во 2001 и по 18 години помина без никаква кривична одговорност. Единствените обвинети за убиството кривичниот суд денеска ги ослободи од вина. Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Рамиз Асани, Муча Бајрами, сите од Арачиново, како и сега веќе починатите Башким и Агим Асани, за Скопска единица се невини. Одлуката на Судот е дека во јануари 2000 година, на влезот од селото, не ги убиле полицајците Кирил Петрушевски, Ацо Ангеловски и Ерол Готак. Но, ниту обвинителството ниту пак истрагата има одговор кој го сторил злосторот. За трикратното убиство кај Арачиново ова е втора ослободителна пресуда, откако претходно Апелација го врати случајот на повторно судење, по жалба на обвинителството. Во обвинението пишува полицајците Петрушевски, Ангеловски и инспекторот Готак, на влезот од ...
| | веќе видена | слични

По 18 години минати низ судските лавиринти, четворицата обвинети за убиството на тројцата полицајци во Арачиново се ослободени. Пресудата гласи- нема докази дека Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Рамиз Асани и Муча Бајрами ги сториле убиствата. Првообвинетиот Динарица во истрагата го призна делото, но подоцна го смени исказот и изјави- бил под присила. Судијката констатира дека ваквиот исказ не може да се смета за доказ. Ова е втора ослободителна пресуда, откако Апелацискиот суд постапувајќи по жалба на Обвинителството предметот го врати на повторно одлучување. Првично, беа обвинети седуммина. Но, еден од нив загина во престрелка со полицијата, а двајца од обвинетите во меѓувреме починаа. Во обвинението се наведува- убиствата се изврешени на 11-ти јануари 2000-та. Обвинетите со автоматско оружје од заседа стрелале во полицајците Петрушевски, Ангеловски и инспекторот Готак кои на влезот од Арачиново учествувале во акцијата поврзана со украдени скапи возила. Анита Димитријевска
| | веќе видена | слични

Судскиот процес за убиството на тројцата полицајци трае 18 години. На овие жители на Арачиново им се судеше затоа што, според обвинението, ги застрелале полицајците Петрушевски, Ангеловски и Готак. Кривичниот суд во Скопје денеска донесе втора ослободителна пресуда за Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Рамиз Асани, Муча Бајрами, обвинети во случајот на тројцата убиени полицајци Кирил Петрушевски, Ацо Ангеловски и Ерол Готак, на влезот во Арачиново во јануари 2000 година. Од натамошен прогон во меѓувреме беа ослободени и обвинетите, сега веќе починати, Башким Асани и Агим Асани. Судскиот процес за убиството на тројцата полицајци трае 18 години. На овие жители на Арачиново им се судеше затоа што, според обвинението, ги застрелале полицајците Петрушевски, Ангеловски и Готак. По денешната ослободителна пресуда Лирим Динарица пред зградата на судот изјави дека во нивна одбрана имало 100-тина сведоци кои изјавиле дека тие немале ништо со случајот што им се ставал на товар. -Жално е што во нашата Република ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе втора ослободителна пресуда за четворица обвинети во случајот на тројцата убиени полицајци на влезот во Арачиново во јануари 2000 година. Од натамошен прогон во меѓувреме беа ослободени и двајца обвинети кои веќе се починати. Судскиот процес за убиството на тројцата полицајци трае 18 години. На овие жители на Арачиново им се судеше затоа што, според обвинението, ги застрелале полицајците. По денешната ослободителна пресуда еден од обвинетите пред зградата на судот изјави дека во нивна одбрана имало 100-тина сведоци кои изјавиле дека тие немале ништо со случајот што им се ставал на товар. Тројното убиство се случи на 11 јануари 2000 година, на влезот во Арачиново. Шестемина обвинети во досегашната судска постапка еднаш веќе добија ослободителни пресуди поради немање докази, но Апелациониот суд по жалба на Обвинителството ја укина првостепената пресуда и постапката ја врати од почеток.
| | веќе видена | слични

Четворица осомничени за убиството на тројца полицајци во Арачиново, на 11 јануари 2000 година, денеска се ослободени од обвинение, јавува Алсат М. Кривичниот суд во Скопје донесе втора ослободителна пресуда за Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Рамиз Асани, Муча Бајрами, обвинети во случајот на тројцата убиени полицајци Кирил Петрушевски, Ацо Ангеловски и Ерол Готак, на влезот во Арачиново во јануари 2000 година. Од натамошен прогон во меѓувреме беа ослободени и обвинетите, сега веќе починати, Башким Асани и Агим Асани. Судскиот процес за убиството на тројцата полицајци трае 18 години. По ослободителната пресуда Лирим Динарица изјави дека во нивна одбрана имало 100а сведоци кои изјавиле дека тие немале ништо со случајот што им се ставал на товар, пишува НОВА ТВ . „Минавме 18 години тортура и малтретирања низ овие судски лавиринти и само нашата кожа знае како ни било“, изјави Динарица.
| | веќе видена | слични

 Од натамошен прогон во меѓувреме беа  ослободени и обвинетите, сега веќе починати, Башким Асани и Агим Асани. Судскиот процес за убиството на тројцата полицајци трае 18 години. На овие жители на Арачиново им се судеше затоа што, според обвинението, ги застрелале полицајците Петрушевски, Ангеловски и Готак. По денешната ослободителна пресуда Лирим Динарица пред зградата на судот изјави дека во нивна одбрана имало 100-тина сведоци кои изјавиле дека тие немале ништо со случајот што им се ставал на товар. -Жално  е што во нашата Република Македонија, морам ова да го кажам,  во затворите лежат невини луѓе. И не само во овој случај. Минавме 18 години тортура и малтретирања низ овие судски лавиринти и само нашата кожа знае како ни било, изјави Динарица. Тројното убиство се случи на 11 јануари 2000 година,  на влезот во Арачиново. Шестмината обвиенти во досегашната судска постапка еднаш веќе добија ослободителни пресуди поради немање докази, но Апелациониот суд по жалба на Обвинителството ја укина првостепената ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ослободителни пресуди за обвинетите во случајот со тројцата убиени полицајци во Арачиново во 2000

Од:
До кого (е-маил):
Порака: