Меси осуден на казна затвор!

2 копии

Со брзина на светлината се шири информацијата за пресудата на Лионел Меси која е затвораска казна поради затајување на данок во периодот од 2007. до 2009. година. Денеска на Меси му е изречена пресуда од 21 месец казна затвор, но многу веројатно е дека нема да помине ниту една минута тамо. Исто така тој е парично казнет со глоба од 2 милиони евра заедно со неговиот татко кој нема да отслужува затворска казна. Меси изјави дека незнае ништо за овие афери. Ве потсетуваме дека уште еден фудбалер на Барселона минатата година беше осуден на казна затвор поради затајување на данок. Се работи за Хавиер Маскерано, кој исто така нема да заврши во затвор. Меси и Маскерано можат да не поминат ниту ден во затвор поради законот во кој стои дека затворска казна до 2 години може да се отслужи како условна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Каталонците судската одлука ја доживуваат како политички случај кој е диригиран од шпанските власти во Мадрид, а се со цел, да биде ослабена Барселона Разочаран од пресудата на каталонскиот суд кој поради затајување данок, му одреди затворска казна од 21 месец И парична казна од 3.5 милиони евра, најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси, се повеќе размислува за напуштање на Шпанија и промена на клупската средина. Ваквата вест доминира во сите фудбалски медиуми веќе неколку дена, а ништо подобро не помина ниту таткото на аргентинскиот интернационалец Жорге. Двајцата се уште стојат на ставот дека не се виновни, дека се жртви на шпанскиот правосуден систем и дека се жртви на дискриминација во споредба со обичните граѓани на кои им се суди поради даночни измами. Поради судскиот процесс, беа стопирани и преговорите помеѓу Меси и каталонскиот гигант Барселона околу новиот договор. Најдобриот фудбалер на денешницата има договор со Барса до 30. Јуни 2018 година, а клупските челници сакаа да ја продолжат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лионел Меси може сепак да ги напушти Барселона и Шпанија. Тоа го потврдија некои од водечките спортски медиуми во оваа земја. Аргентинец е разочаран од пресудата на каталонскиот суд од кој доби 21 месец условна казна, а ќе мора и да плати 3.5 милиони евра глоба. Сепак, многумина не веруваат дека Меси некогаш ќе го напушти Ноу Камп, но информациите кои стигнуваат од Шпанија и не се оптимистични. Имено, најдобриот фудбалер на светот одби да го продолжи договорот со Каталонците, а развојот на ситуацијата ја следат ПСЖ, Челси и манчестерските тимови. Токму овие клубови можат да го доведат одличниот Аргентинец и да му ги зголемат паричните примања.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Барселона, Нејмар смета дека играта никогаш нема да биде истa без неговиот клубски колега Лео Меси, кој се откажа од репрезентацијата на Аргентина. Како капак, во последните неколку дена се зборува дека петкратниот добитник на „Златната топка“ мисли за заминување и од стадионот „Ноу Камп“ поради пресудата за даночно затајување. – Ја почитувам одлуката на Меси да се откаже од репрезентацијата, но фудбалот нема да биде ист без него. Тешко ми е да го замислам без него, изјави Бразилецот за весникот Марка. – Ако воопшто го сакаш фудбалот, тогаш нема начин како да не се восхитуваме на сè што Лео има постигнато со Аргентина и Барселона, додаде капитенот на „Селесао“. Меси се откажа од репрезентативниот дрес на својата татковина по рекордните 55 постигнати гола во 113 натпревари.
| | веќе видена | слични

Аргентинец е разочаран од пресудата на каталонскиот суд од кој доби 21 месец условна казна, а ќе мора и да плати 3.5 милиони евра глоба. Сепак, многумина не веруваат дека Меси некогаш ќе го напушти Ноу Камп, но информациите кои стигнуваат од Шпанија и не се оптимистични. Имено, најдобриот фудбалер на светот одби да го продолжи договорот со Каталонците, а развојот на ситуацијата ја следат ПСЖ, Челси и манчестерските тимови. Токму овие клубови можат да го доведат одличниот Аргентинец и да му ги зголемат паричните примања.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во четвртокот, аргентинскиот интернационалец доби затворска казна од 21 месец поради затајување данок, но Меси нема да заврши зад решетките затоа што во Шпанија во затвор се иде доколку казната е поголема од 24 месеци Најпосле, после неколку дена молк, раководните лица на каталонскиот гигант Барселона, застанаа во одбрана на најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси. Во четвртокот, аргентинскиот интернационалец доби затворска казна од 21 месец поради затајување данок, но Меси нема да заврши зад решетките затоа што во Шпанија во затвор се иде доколку казната е поголема од 24 месеци. Веднаш откако беше прогласен за виновен, англиските медиуми ја пласираа сензационалната информација дека таткото на Меси, Жорге, пред една недела имал средба со сопственикот на Челзи, Роман Абрамович кој ветил дека Меси ќе добие рекордна плата од 600.000 фунти доколку се пресели на "Стемфорд Бриџ". Атак на Меси е атак на Барселона и на нејзината историја и ние ќе се бориме до последен атом на силите за да ја заштитиме нашата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден од најдобрите фудбалери во светот Лионел Меси по судиската одлука дека е виновен за затајување данок, и казната која ја доби од 21 месец да помине зад решетки или да ја плати сумата која ја должи како даночен обврзник во Шпанија, сериозно размислува да ја напушти Барселона и да се пресели во друга држава бидејќи се чувствува за невин. Тој мисли дека е жртва на шпанскиот правосуден систем. Меси се смета за обеспревен и дека му е судено по различни критериуми од останатите шпански државјани и посакува да ја напушти Барселона и Шпанија. Преговорите околу продолжување на договорот со каталонскиот гигант се прекинати. Тој има важечки договор со клубот уште две години и има сеуште доволно време да размисли за својата иднина. Моментално е на одмор на Бахамите и стручниот штаб не го очекува да се врати на подготовките до крајот на јули, кога се очекува да ја донесе конечната одлука. Откако Нејмар го продолжи договорот со Барселона за значително поголема годишна сума, и Меси очекува зголемување на личниот доход ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Примера, Хавијер Тебас истакна дека се плаши за тоа дека Меси може да замине од Барселона поради проблеми со шпанските власти околу данокот. Еден од најдобрите фудбалери на денешницата и неговиот татко, се осудени на 21 месец затвор поради затајување на данокот, по што судот во Барселона ги прогласи за виновни по три точки, но тамошниот законодавен систем овозможува условна санкција. „Имаме работа со правни структури кои се злоупотребени. Не мислам дека е Меси криминалец. Тој и плати на државата повеќе од 160 милиони евра и тие пари се вложени во болници и патишта. Секако дека се плашам дека ќе замине. Мислам дека не е виновен и би сакале да го гледаме сеуште на нашите терени“ , истакна Тебас. Покрај условната санкција, Меси мора да плати дополнителни 2,5 милиони евра, а неговиот татко 1,5 милиони. Тие двајца се обвинети дека во 2013. година ја оштетиле Шпанија за повеќе од 4 милиони евра. Случувањата околу Меси внимателно ги следи лондонски Челси, чиј претседател Роман Абрамобиќ нема да ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Барселона Лионел Меси сериозно ја разгледува можноста да ја напушти Шпанија поради пресудата за даночни измами, која ја доби, тврди весникот “Гол”. Аргентинецот беше осуден на 21 месеци затвор по три обвиненија, но ќе се извлече со неколку милиони казна, за да не оди зад решетки. Според “Гол” Меси веќе размислува да ја напушти земјата, иритиран и од даночните процеси против блиските пријатели и соиграчи Маскерано и Нејмар, допуштајќи и клубот да му наметне притисок. Во последните денови се зборуваше за контакти меѓу таткото на Меси и сопственикот на Челзи, Роман Абрамович, иако од Барселона му дадоа целосна поддршка и изразија подготвеност да му ги заштитат интересите.
| | веќе видена | слични

Претседателот на шпанската Ла Лига, Хавијер Тебас, е загрижен дека Примера би можела да остане без еден од заштитните знаци во последната деценија, Лионел Меси. Најдобриот фудбалер на Барселона пред неколку дена поради затајување данок, заедно со својот татко, беше осуден со затворска казна од 21 месец, но нема да оди зад решетки, бидејќи досега немал криминално досие. „ Секако се плашам дека Меси ќе си оди после се што му се случуваше во претходните денови. Верувам дека тој не е виновен би бил пресреќен кога и понатаму би го гледал во дресот на Барселона. Лео не е криминалец, само жрттва на даночни закони кои наскоро ќе бидат променети “, рече Тебас. Казната го вознемири и семејството Меси и се погласно се зборува за негово заминување од „Камп Ноу“. Според информациите, Челзи веќе ги преземал првите чекори и не се исклучува можноста Аргентинецот наскоро да го промени клубот, но и земјата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меси осуден на казна затвор!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: