Антиќ или МекКејлеб на фајнал фор?

Откако се одигра и последното 6 коло од топ 16 фазата во кошаркарската Евролига, Македонија може со сигурност да смета на еден свој кошаркар кој ќе се најде на завршниот турнир на најсилното европско клупско натпреварување. Ова, откако во директниот дуел Олимпијакос на Перо Антиќ го совлада Галатасарај на домашен терен со 88:81 и како второпласиран во својата група, шансата за финалниот турнир ќе ја бара во дуелите со Монтепаски, каде "прва виолина" е Лестер Бо МекКејлеб. Фајнал фор турнирот ќе се одигра од 11 до 13 мај, но за жал на домаќините ниту еден од трите турски претставници не се пласира во четврт-финалето, па во Истанбул нема да има "домашна" екипа. Четвртфиналните двојки се: ЦСКА-Билбао, Монтепаски-Олимпијакос, Панатинаикос-Макаби и Барселона-Уникс. Се играат серии до три победи, со тоа што подобро пласираниот тим ќе биде домаќин на првите две средби. Стартот е закажан за 20 март, а евентуалните петти мечеви (мајсторки) се предвидени за 5 април. Олимпијакос на Антиќ за влез во четврт-финалните ...
| | веќе видена | слични

По последното 6. коло од Топ-16 фазата во кошаркарската Евролига познати се осумте екипи што обезбедија пласман во четвртфиналната фаза, а меѓу себе ќе играат репрезентативните колеги Перо Антиќ(Олимпијакос) и Лестер Бо Мекејлеб (Монтепаски Сиена). Еден ќе игра на фајналфорот: Антиќ и Мекејлеб Меѓу осумте најдобри е и уште еден македонски интернационалец, Мајк Вилкинсон (Уникс). Поради фактот дека во следната рунда меѓу себе се среќаваат Монтепаски и Олимпијакос, сигурно е дека барем еден македонски кошаркар ќе се најде на завршниот фајналфор-турнир во Истанбул. Во натпреварот што директно решаваше за пласман во нокаут-фазата, Олимпијакос во Атина го совлада Галатасарај со 88-81. Антиќ на паркетот помина 15 минути, со ефект од осум поени и шест скока. Најефикасен во победничкиот тим беше Василис Спанулис со 20 поени. Монтепаски загуби дома од Реал Мадрид, 90-102, но и тоа беше доволно за освојување на првата позиција во групата, односно за елиминација на Реал Мадрид, на кој за пласман во следната рунда ...
| | веќе видена | слични

Екипите на Олимпијакос, Монтепаски и Уникс ќе играат и во наредната фаза од најквалитетното клупско натпреварување Со одиграните шест натпревари во Топ 16 фазата во кошаркарската Евролига се комплетираа и четвртфиналните двојки за најквалитетното клупско натпреварување кои ќе стартуваат на 20 март. Се среќаваат: ЦСКА - Билбао, Монтепаски - Олимпијакос, Панатенаикос - Макаби и Барселона - Уникс. За нас посебно значајно е тоа што во четвртфиналето ќе настапат дури тројца Македонци. Грчкиот Олимпијакос дома славеше против Галатасарај, а во триумфот значајна улога одигра Перо Антиќ, кој беше во стартната петорка на тимот од Атина. Одигра 14 минути во кои оствари 8 кошеви и 6 скокови. Монтепаски дома загуби од Реал Мадрид, вторпат во сезоната, но тој не го симна тимот од Сиена од лидерското место на табелата. Во поразениот тим од Италија играше натурализираниот Македонец Лестер Бо Меккелеб со реализација од 15 поени, кон кои придодаде по 3 скокови и асистенции за 28 минути игра. Тимот на Уникс, исто така, се ...
| | веќе видена | слични

Фајналфорот во кошаркарската Евролига која е најсилно клупско натпреварување на стариот континент годинава ќе се игра во Истанбул, а на него ќе учествува и еден македонски репрезентативец: Лестер Бо Мекејлеб или Перо Антиќ. Монтепаски Сиена чиј дрес го носи Мекејлеб во четврт-финалето ќе се сретне со грчки Олимпијакос на Антиќ и еден од нив ќе биде дел од завршницата на која ќе се разигрува за титулата. Четвртфиналист дуели се играат во три добиени средби (почнува на 20 март), а во „македонското дерби“ предност на домашен терен ќе има Монтепаски кој евентуалната мајсторка би ја играл во своја сала. Монтепаски завчера загуби дома од Реал Мадрид со 90-102, но го обезбеди пласманот меѓу осумте најдобри бидејќи на гостите им требаше победа од барем 23 поени разлика. Мекејлеб даде 15 поени, а имаше и три асистенции. Олимпијакос беше под притисок дека мора да го победи Галатасарај, и Антиќ и другарите го издржаа тоа, славејќи со 88-81. Македонскиот репрезентативен капитен даде 8 поени за 15 минути, а имаше и шест ...
| | веќе видена | слични

Лестер Бо Мекејлеб е трет најдобар стрелец во “Евролигата” но воедно е и прв стрелец во топ 16 фазата. Во сезоната 2011-2012 сега за сега најдобар стрелец е играчот на “Каха Лаборал”, Мирза Телетовиќ (21.70), втор е Василис Спанулис од “Олимпијакос” (18.07) трет е Лестер Бо Мекејлеб со 17.38 поени по натпревар. Во рамките на топ 16 фазата Мекејлеб е прв стрелец во “Евролигата” со 16.83 поени по натпревар. Она што е најважно тој е и трет играч според индексните поени во топ 16 фазата со 19.17 индексни поени. Пред него се Андреј Кириленко од ЦСКА со 19.83 индексни поени, а втор е Ричард Хендрикс од “Макаби Електра” со 19.33 индексни поени. Во четвртфиналето на “Евролигата” ќе имаме македонска пресметка. Таму во меѓусебен натпревар Антиќ со “Олимпијакос” ќе проба да избори “Фајнл Фор” против “Монтепаски” предводен од Мекејлеб. Победник во дуелот е онаа екипа која прва ќе стигне до три победи. Натпреварите започнувaат на 20. март. Четвртфинале – Евролига : ЦСКА Москва – Билбао Монтепаски Сиена – ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Признанието најкорисен играч (МВП) на 6.коло во Евролигата му припадна на кошаркарот на Канту, Грузиецот Манучар Маркоишвили, кој на натпреварот со Жалгирис оствари 35 индексни поени. Меѓу првите тројца се Фелипе Рејес од Реал Мадрид со 30 и Ричард Хендрикс од Макаби со 28. Во рамки на целата фаза ТОП 16, најмногу индексни поени 19.83, собра играчот на ЦСКА Москва, Андреј Кириленко, на втората позиција е Ричард Хендрис со 19.33 индекс поени, додека трет е македонскиот репрезентативец и играч на Монтепаски, Лестер Бо Мекејлеб со освоени 19.17 индекс поени во просек.
| | веќе видена | слични

Екипите на Олимпијакос, Монтепаски и Билбао по одигрувањето на синоќешните натпревари од 6.коло на кошаркарската Евролига обезбедија пласман во четвртфиналето. Олимпијакос во чии редови настапи македонскиот репрезентативец Перо Антиќ во директниот дуел за второто место го победи Галатасарај со 88:81, а Антиќ за 15 минути постигна 8 поени, со 6 скокови. Во вториот натпревар од „Е“ групата ЦСКА Москва како гостин го победи Анадолу Ефес со 82:65. Монтепаски и покрај поразот од Реал Мадрид на домашен терен го освои првото место во групата „Ф“. „Кралскиот клуб“ славеше со 102:90, а македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб за 28 минути постигна 15 поени. Во вториот натпревар од оваа група Билбао ја победи Уникаха со 59:55. Поради подобриот кош-количник Монтепаски е прв, Билбао втор, а Реал Мадрид трет иако трите екипи имаат ист број бодови. Во средата беа постигнати следниве резултати: Уникс – Панатинаикос 63:68, Армани – Фенербахче 85:72 („Г“ група), Жалгирис – Канту 71:77 и Барселона – Макаби 70:67 („Х“ ...
| | веќе видена | слични

Во 1/4 финалето од Евролигата, ќе имаме можност да следиме “македонски“ дуел. Капитенот на “црвено жолтите“ Перо Антиќ и Олимпијакос ќе се сретнат со Монтепаски Сиена и Лестер Бо Мекклејб. Како еден против друг, Антиќ и Бо. Македонија сигурно ќе има еден преставник на завршниот фајнл-фор на 11 мај во Истанмбул. Првите натпреварите се играат на 20 март, а се игра подобар од пет. Екипата која ќе оствари три победи се пласира во разигрувањето за медели. Видеото од натпреварот Монтепаски Сиена - Реал Мадрид. Видеото од мечот Олимпијакос - Галатасарај. 1. ЦСКА Москва - Гескрап ББ 2. Монтепаски - Олимпијакос 3. Панатинаикос - Макаби 4. Барселона - Уникс Казан Победникот од дуелот број 1, игра со победникот од дуелот со број 3. Победникот од дуелот број 2, ќе вкрсти со победникот од парот број 4. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Уникс Казан им се приклучи на Панатинаикос, Барселона, Макаби и на ЦСКА Москва во завршницата на кошаркарската Евролига Рускиот тим во последното 6. коло во групата Г, во фазата топ 16, загуби од Панатинаикос пред своите навивачи, 63-68, но сепак оди во четврт-финалето благодарение на поразот на турски Фенербахче на гости кај Армани, 72-85. Бранителот на титулата Панатинаикос му се реваншира на Уникс за поразот од пред 20 дена, а најзаслужни за победата на „зелените“ беа Мајк Батист(12 поени, 5 скока) и Шарунас Јасикивичиус, кој постигна само 10 поени,но без промашување (1/1 за два, 2/2 за три, 2/2 слободни фрлања). Во групата Х, Барселона и Макаби веќе имаа обезбедено пласман во завршницата и нивниот дуел што заврши со триумф на Каталонците со 70-67 ништо не решаваше. Барса со максимални 6-0 ја заврши фазата топ 16, ја прокнижи седмата победа во низа, односно има скор 15-1 сезонава во Евролигата. Синоќа Олимпијакос на нашиот интернационалец Перо Антиќ во Атина бркаше победа од над два поена во дуелот со ...
| | веќе видена | слични

Монтепаски Сиена на Лестер Бо Мекејлеб и Олимпијакос на Перо Антиќ ќе играат меѓусебе во четвртфиналето на Евролигата. Грчкиот тим со синоќешната победа од 88-81 против Галатасарај успеа да го обезбеди второто место во групата зад ЦСКА и да ја „чекира визата“ за нокаут рундата. Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација во победата на својот тим учествуваше со осум поени за 15 минути минати на паркетот. Монтепаски загуби на домашен терен од Реал Мадрид со 90-102, но и покрај поразот, тимот на Мекејлеб веќе го имаше обезбедено првото место во групата уште од минатото коло. „Кралевите“ не успеаја да се пласираат во четвртфиналето поради тоа што Билбао славеше на гостувањето кај Уникаха со 59-55. Мекејлеб постигна 15 поени за 28 минути минати на паркетот во поразот од Реал Мадрид. Сите четврфинални парови: Монтепаски - Олимпијакос ЦСКА Москва - Билбао Панатинаикос - Макаби Барселона - Уникс
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот на ...
сите 406 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 210 | | | веќе видена

Во среда во 10 часот по локално време во грчкиот Парламент ќе почне расправата за ратификација на Договорот од Преспа, додека негова ратификација треба да има ...
сите 109 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антиќ или МекКејлеб на фајнал фор?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: