Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура - меѓу нив и оној за сунетот


3 копии

Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура со вкупна вредност од осум милиони и 500.000 денари се повлечени по ревизијата на Комисијата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, најави дека малите статуетки и илјадниците сувенири изработени според споменици и скулптури од проектот „Скопје ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, оствари средба со делегација на Генералниот директорат на државните театри на Република Турција, по што заедно со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изградбата на новиот објект на НУ Турски театар ќе биде завршена во соработка со генералниот директорат на државните театри на Република Турција, кој обединува ...
| | веќе видена | слични

Наместо стаклена фасада, бетон и цигли. Вака изгледа карабината за новиот објект на Турскиот театар, петта година по почетокот на градежните зафати. Иако беше ...
| | веќе видена | слични

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, најави за 20 дена нов концепт за новиот закон за култура. Според него, за сега е битно усвојувањето на стратегијата ...
| | веќе видена | слични

Статуетките и сувенирите изработени според проектот Скопје 2014-та, ќе бидат отстранети од музеите и сувенирниците, најави министерот за култура, Роберт ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Битно е што ја усвоивме стратегијата за развој на културата. Веќе формирав неколку работни групи кои ќе работат на акцискиот план на имплементација на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 146 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 175 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура - меѓу нив и оној за сунетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: