Чествување на Конески и претставување на Османли на Саем во Солун


4 копии

На меѓународниот Саем на книгата во Солун кој се одржува од 11 до 14 мај со две последователни манифестации, денеска се одржa чествување на дел од македонското современо книжевно творештво пред се на делото на великанот на македонската книжевност Блаже Конески, како и на дел од прозното творештво на современиот македонски автор Томислав Османли. На иницијатива на Конзулатот во Солун пред поголем број проследувачи и љубители на литературата, беа организирани, македонскиот штанд на саемот, како и книжевното чествување именувано "Блаже Конески: Везилка" и „Светилка за Ханука“ – литературно претставување на Томислав Османли. Трибината посветена на ликот и делото на академикот, поет и лингвист Блаже Конески ја модерираше проф. д-р Димитар Пандев, а на неа свој настап имаа истакнатиот грчки книжевник Костас Валетас кој за овој настан допатува од Атина и проф. д-р Вера Стојчевска-Антиќ која во чест на Конески ја претстави својата најнова книга „Мојот Учител, пророк“ во издание на „Култура“. Чествувањето на Блаже ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку двајца луѓе загинаа и седум се повредени откако патнички воз синоќа излета од шините на 30-тина километри од Солун, во местото Адендро. Возот излетал од шините на 200 метри од железничката станица во Адендро, која е на неколку километри од реката Вардар, пред возот да продолжи кон Солун.
| | веќе видена | слични
15 копии

Најмалку четири луѓе загинаа и пет се повредени откако патнички воз синоќа излета од шини на север во Грција. Во вагонот што излетал од шините имало стотина патници кои патувале од Атина кон Солун, јави АНА-МПА.Во несреќата има и повредени. Други медиуми јавија дека од шини излетале пет вагони во близина на градот Адендро, на околу 30 км од Солун. Полицијата соопшти дека засега не е позната причината за несреќата.
| | веќе видена | слични

Доцна синоќа железничка трагедија ја потресе Грција, а во спасувачката акција и кучиња трагачи бараа преживеани. Удрил во електричен столб, излетал од шините, а еден од вагоните буквално влегол во двокатна куќа –3 лица го загубија  животот, меѓу кои и машиновозачот, а најмалку 7 се повредени од кои од кои 6 потешко во железничката несреќа што дoцнa синоќа ја потресе Грција. Возот кој сообраќаше на релација Атина Солун, 40ина километри  пред крајната дестинација од за сега непознати причини излета од шините, а еден од вагоните удри во куќа, за среќа без да бидат повредени луѓето што живеат таму. -Удри, влезе внатре во куќата на првиот кат. -Вие каде бевте? -Јас тука надвор бев, но децата беа внатре и скокнаа од горе. – изјави очевидец на несреќата. Во спасувачката акција за извлекување на патниците од превртените вагони на возот учествувале над 150 лица од грчката противпожарна служба, полицијата и брза помош, а според локаните медиуми, со кучиња трагачи се барале преживеани меѓу вагоните. Во возот имало 70 ...
| | веќе видена | слични

Најмалку четворица загинаа, а уште најмалку петмина се повредени кога патнички воз излетал од шините во сабота навечер во северна Грција, соопшти железничката компанија Траиносе. Возот бил наа релација од Атина за Солун. Несреќата се случила близу градот Адендро. Причината за несреќата уште не е позната. Машиновозачот е тешко повреден и во критчна состојба. Повеќе медиуми јавија дека од шините излетале пет вагони.
| | веќе видена | слични

Во вагонот кој излетал од шините се наоѓале стотина лица кои патувале од Атина за Солун, јавува грчката агенција „ANA”, додавајќи дека има повредени. Останатите медиуми јавуваат дека од шините излетале пет вагони во близина на градот Адендро, околу 37 километри од Солун, пренесува „Ројтерс“. На местото на несреќата се наоѓаат 12 пожарникарни возила, наведува агенцијата. Официјално лице на полицијата изјави дека причината за несреќата е непозната.
| | веќе видена | слични

Воз излета од шините во близина на Солун. Најмалку четири лица загинале. Има и повредени, јавуваат локалните медиуми. Инцидентот се случил во близина на населбата Адендро. Најмалку четири луѓе загинаа и пет се повредени откако патнички воз синоќа излета од шини на север во Грцијаи удри во куќа. Во вагонот што излетал од шините имало стотина патници кои патувале од Атина кон Солун, јави АНА-МПА. Други медиуми јавија дека од шини излетале пет вагони во близина на градот Адендро, на околу 30 км од Солун. Полицијата соопшти дека засега не е позната причината за несреќата. Локомотивата запрела со удар вво куќа, а пет вагони излегтале од шините. Властите соопштуваат дека на повредените им е укажана лекарска помош. Во возот патувале околу 100 лица. Причините за инцидентот се разјаснуваат .
| | веќе видена | слични

Најмалку четири лица ги загубиле животите а уште пет се здобиле со тешки повреди откако патнички воз на релацијата меѓу грчката престолнина Атина и Солун излета од шините во саботата ноќта, соопштиле од железничката компанија оператор Trainose. Како што пренесува агенцијата Reuters повикувајќи се на истиот извор, состојбата на машиновозачот лекарите ја оценуваат како критична. REUTERS/Alexandros Avramidis „Во 21,45 часот, возот Intercity 58 со 70 патници на релацијата Атина – Солун, излета од шините во близина на станицата Адендрос (37 километри пред Солун –з .р.) од засега непознати причини. Четворица патници загинаа а пет се здобија со повреди, меѓу нив и машинистот кој е сериозно повреден. Продолжува евакуацијата на патниците“, се наведува во соопштението на компанијата кое го цитираат медиумите. Според операторот Trainose, другите возови кои сообраќаат на делницата Атина – Солун, се одвиваа според вообичаениот режим. На местото на несреќата движењето на композициите се одвива по еден колосек. Во ...
| | веќе видена | слични

Вечерва Грција ја потресе страотна трагедија откако патнички воз излета од шините близу Солун. Возот се упатувал од Атина кон Солун. Несреќата се случила близу градот Адендро. Според информациите има и повредени, а машиновозачот е во тешка состојба и се бори за живот. Loading...
| | веќе видена | слични

Најмалку десет лица се повредени во саботата навечер кога патничкиот воз „Intercity“ Атина – Солун, излета од шини во близина на Солун, крај местото Адендра . Во возот, според првичните податоци, имало околу 100 патници. Несреќата се случила во 21,40 часот по локално време. Од шините излетале електричната локомотива и пет вагони, и притоа локомотивата се забила во станбен објект. Причините за несреќата засега не се познати. На местото на несреќата се ангажирани возила на итната медицинска помош и девет бригади на противпожарната служба. Според телевизијата Skai, засега не е прецизирана точната бројка повредени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чествување на Конески и претставување на Османли на Саем во Солун

Од:
До кого (е-маил):
Порака: