Ќе куртули ли Бучко од лисици?

Неизвесно е дали на денешното судско рочиште пратеникот од СДСМ Владо Бучковски ќе дојде во полициско комбе со лисици на рацете или ќе дојде сам како што и најави. Тој, пак, вчера во Собранието излезе со докази, кои според него, потврдуваат дека тој бил пратен на меѓународна конференција во Израел како претставник на Собранието, а собраниските служби биле уредно известени. Во доказниот материјал, тврди Бучковски, се потврдува дека генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски уредно го известил Министерството за надворешни работи за патувањето на тројцата пратеници во периодот од 3 до 8 јануари 2011 година. - Дозволете да ви презентирам доказ со кој се открива големото сценарио кое го прави некој во Собранието и кое е насочено лично кон мене, но и кон делот од вработените во Собранието во Македонија. Вчера бевте сведоци дека генералниот секретар Жарко Денковски вели дека мојот патен налог од 27 јануари му бил подметнат. Имам доказ дека истиот оној кој го потпишал мојот патен налог, а тоа е ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ води оркестрирана хајка против мене, а судот само извршува, рече вчера пратеникот Владо Бучковски во судницата на Основниот суд Скопје 1. На почетокот на рочиштето за случајот „Резервни тенковски делови“ Бучковски и неговиот адвокат Никола Поленак речиси еден час се расправаа со судијката Дијана Илиевска- Груевска за наредбата за стражарно приведување на пратеникот на претходното рочиште, кое требаше да се одржи во вторникот, но беше одложено затоа што тој беше на конференција во Израел. Но, судијката му објасни на пратеникот дека морала да ја издаде наредбата затоа што обвинетите постојано отсуствувајќи наизменично правеле круг за да го одложат судењето. - Вие се сомневате дека поранешен премиер не знае што е патен налог? Верувате во известување кое не е поткрепено со докази? Вие сте под силен притисок и ослободете се од тоа. Поради вас и службеничка во Собранието остана без работа - и се обрати Бучковски на судијката Иливска-Груевска, по што таа му одговори дека суспендирањето на вработената во ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на СДСМ Владо Бучковски со документи од Собранието и од МНР вчера се обиде да го убеди судот дека не ги бојкотира судењата, туку дека бил на службен пат во Израел - Пристрасност е да верувате на вербалниот доказ на Вељаноски, а не на сите пишани документи што ги презентирав. Уште еднаш апелирам извршната власт да ги тргне рацете од овој процес. Во конкретниот случај, и законодавната власт. Против мене се води хајка, а вие не ме браните - рече Бучковски, кој ја повика судијката да суди без влијанија од надвор. Судот, пак, остана со уверувањето дека тој со патувањата намерно го ескивирал судскиот процес, а првиот човек на парламентот вели дека ќе ја разгледа одговорноста на сите вмешани во случајот. - Имам поголеми проблеми од личниот проблем на пратеникот Бучковски. Се однесува арогантно и сака да се претстави како жртва - вели Трајко Вељаноски, претседател на Собранието, коментирајќи го писмото што му го испратил Бучковски, префрлајќи му ја одговорноста за заканата стражарно да биде приведен на ...
| | веќе видена | слични

Со констатација на судијката Дијана Груевска-Илиевска дека изјавата на претседателот на Собранието, Трајко Вељановски е доказ дека Бучковски не бил на службено, туку на приватно патување во Израел, вчера продолжи судењето за случајот "Резервни тенковски делови". Ваква констатација беше повод првообвинетиот Бучковски да реагира и повторно да ги приложи доказите дека бил на службено патување во Израел. "Зарем сметате дека поранешен премиер и универзитетски професор не знае што е патен налог? Знаете ви Вие, ценет суде, дека токму поради вашето барање доставено до Собранието веќе страдаат невини луѓе? Од кога е тоа практика поради преписка со претседателот на Собранието, една вработена да остане без работа? Од кога е практика на судот да објавува на својата веб-страница дека ќе има стражано приведување на обвинет? Ова е оркестирана хајка и Вие како суд место да ме заштитувате, се ставате на страната на оние што го прават ова", изјави Владо Бучковски пред тричлениот судски совет. Бучковски повтори дека бил на ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од опозицискиот СДСМ, Владо Бучковски, и покрај најавите дека стражарно ќе биде приведен на вчерашното повторено судско рочиште против него, сам и доброволно се појави во судот. Пратеникот ја обвини претседателката на судскиот совет, Дијана Груевска-Илиевска, за вршење пресија против него со тоа што му верува беспредметно на претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, кој тврдеше дека Бучковски не бил службено на конференција во Израел. Тој тврдеше дека се лажни изјавите на генералниот секретар на Собранието оти му биле подметнати документи, поради што, според него, службеничка апсолутно невина ја загуби долгогодишната работа. - ВМРО-ДПМНЕ ме малтретира, треба судот да ме одбрани, бидејќи деновиве се вршеше директна атака и притисок врз моето достоинство. Барам вие како суд да ме заштитите, што апсолутно не го правите. Во дваесет години независност, ова се нема случено. Грешките се во непотребниот сомнеж на судот и во непотребните преписки со кои претседателот Вељановски беше доведен во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Без полиција, придружуван само од својот адвокат, пратеникот Владо Бучковски вчераутро се појави на судското рочиште против него. Иако седна на обвинителното столче, наместо да се брани, тој почна да обвинува. -Врз мене два дена се врши притисок и оркестрирана хајка, а судот не може да одолее, ниту да ме одбрани, изјави Бучковски кој е првообвинет во случајот за набавката на резервните делови за армиските тенкови. Токму за наредбата за негово стражарно спроведување и решавањето на дилемата дали бил на службен пат во Израел или не, се расправаше речиси два часа. Судијата Дијана Груевска-Илиевска потенцираше дека од Собранието на РМ бил добиен одговор дека патувањето немало службен карактер, на што реагираше Бучковски кој рече дека е изненаден што судот се сомнева дека тој како универзитетски професор не знае што е службен пат и дека не му се верува нему и на пишаните докази што ги има. Судот верува на вербален исказ на претседателот на Парламентот Трајко Вељановски кој според првообвинетиот заземал страна во ...
| | веќе видена | слични

Бучковски се појави во судот,но без придружба на полицајци.За него сеуште беше активна наредбата за стражарно приведување,откако спикерот Вељановски на два пати ја известил судијката Дијана Груевска Илиевска дека пратеникот не е во Израел. Повеќе од еден час поранешниот премиер и судијката расправаа-дали неговото патување било оправдано или не.,,Судот мора да се ослободи од притисоците,,-и се обрати Бучковски на судијката. -Се надевам дека по оваа непријатна епизода,без пресија,без загрозување на моето право на одбрана ќе продолжи овој судски процес. Со моето присуство денес покажав дека непотребно беше сето ова што кулминираше со поведување дисциплинска постапка против еден службеник во парламентот,-вели Бучковски Претседателот на Собранието, денеска на брифингот со новинарите,не одговори зошто на суспендираната шефица на секторот за меѓународна соработка и е забранет влез во Парламентот. Ќе одговара ли генералниот секретар Денковски за тоа што не знаел што потпишува ? Вељановски вели, ќе одговара секој ...
| | веќе видена | слични

Бучковски на суд Во скопскиот Основен суд 1 денеска се одржа рочиште за судскиот процес против пратеникот Владо Бучковски за случајот „Резервни тенковски делови“. Тој е првоосомничен во случајот и се товари дека како поранешен министер за одбрана ја злоупотребил службената положба. Бучковски во Судот се појави доброволно, иако имаше наредба за негово стражано приведување. Судијата Дијана Груевска-Илиевска и Бучковски на денешното рочиште се убедуваа дали тој бил службено отсутен од државата поради што не се појавил на последните две рочишта. Судијата констатираше дека патувањето во Израел не било од службен карактер на што реагираше пратеникот и притоа побара сите докази за патувањето да бидат внесени во записникот. За судијата релевантно е писмото од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски дека Бучковски не бил на службено патување. Следното рочиште е закажано за 24-ти февруари и доколку нема одложувања се очекува процесот да заврши до крајот на месецов.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Владо Бучковски треба да престане да го вовлекува Собранието на Република Македонија и неговите тела во своите приватни судски проблеми, побара претседателот на Собранието Трајко Вељановски од пратеникот на СДСМ во писмена изјава испратена денеска до медиумите. “Од една страна, Бучковски со арогантното однесување врши притисок насекаде каде може за сопствените приватни проблеми, а од друга страна свесно настојува да инволвира што повеќе институции и лица за да се претстави како жртва на некакви сценарија. Напротив, тој прави сценарија и во нив, за жал, вовлекува други лица кои имале бланко доверба кон него. Пратеничката функција треба да ја врши достинствено и да ги претставува интересите на граѓаните, а не функцијата да му биде алиби за приватни работи“, се вели во изјавата испратена од кабинетот на Вељановски. Бучковски обвини дека целиот случај околу неговото патување во Израел, обвинувањата околу патните налози и неговото непојавување на рочиште за судскиот процес за армиските тенковски делови ...
| | веќе видена | слични

Во врска со денешното излагање пред Судот на Владо Бучковски, кабинетот на Претседателот на Собранието, излезе со реакција. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението од Кабинетот на Трајко Вељановски. -Пратеникот Владо Бучковски треба да престане да го вовлекува Собранието на Република Македонија и неговите тела во своите приватни судски проблеми. Од една страна, Бучковски со арогантното однесување врши притисок насекаде каде може за сопствените приватни проблеми, а од друга страна свесно настојува да инволвира што повеќе институции и лица за да се претстави како жртва на некакви сценарија. Напротив, тој прави сценарија и во нив, за жал, вовлекува други лица кои имале бланко доверба кон него. Пратеничката функција треба да ја врши достинствено и да ги претставува интересите на граѓаните, а не функцијата да му биде алиби за приватни работи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе куртули ли Бучко од лисици?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: