Kривична за шверцер на марихуана

Полицијата поднела кривична пријава против Н.П. (53) од Охрид, познат дилер на дрога и член на криминална група, осомничен дека набавил и му продал околу 1,7 килограм марихуана на струмичанец. Охриѓанецот, кој е во бегство и по кого засилено се трага, е осомничен за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Судија на претходна постапка му одредил притвор од 30 дена. Истрагата утврдила дека дилерот во март годинава ја купил марихуаната од скопјанецот С.Т.(45). Тој се договорил со Е.П.Е (54) од Струмица, да оди во Скопје и да ја земе од С.Т. Откако струмичанецот ја зел дрогата, се качил во меѓуградски автобус кој патувал за Струмица. Полицијата го сопрела автобусот, а по извршениот претрес кај струмичанецот била пронајдена кеса со осум паковки со марихуана во тежина од 1,7 килограм марихуана.
| | веќе видена | слични

Македонски камионџија бил фатен во шверц на над 700 килограми марихуана, скриени меѓу пакети со краставици, завчера во пристаништето во Драч, Албанија, информираа тамошните медиуми. Првично се претпоставувало дека товарот дрога тежи еден тон, но по мерењето било утврдено дека во зеленчукот биле скриени 705 килограми канабис сатива. Освен Македонецот, за учество во шверцот се осомничени уште три лица, но освен нашинецот, никој друг, барем засега, не е уапсен. Ова е втора рекордна заплена на дрога од Албанија годинава, а интересно е и што при најголемата акција реализирана во февруари, во нелегалниот бизнис повторно учествуваа македонски државјани. Медиумите во Тирана пишуваат дека шверцот со дрога бил откриен во средата околу полноќ, кога на пристаништето во Драч пристигнал камион „даф“, управуван од Македонецот Kирил Ф. (32), кој бил сам во возилото. Тој на цариниците им рекол дека нема што да пријави, освен тоа што пишувало во декларацијата - зеленчук, а дека патувал за Бари, Италија. Цариниците и ...
| | веќе видена | слични

Италијанската поморска полиција пресече меѓународен канал на дрога преку кој се шверцувале големи количини марихуана од Албанија во Италија. Во акцијата на италијанската полиција насловена „Балкан“ според италијанските и албанските медиуми се уапсени поголемиот број членови на оваа меѓународна шверцерска мрежа. Од вкупно 61 лице, 37 се албански државјани, а дваесет и четворицата се државјани на Италија. Како водичи на оваа меѓународна нарко група се означени албанските државијани Гентијан и Фатјон Хоџа , Ерсон Жука и Ричард Калемај. Група била следена од 2012 година. Инаку, последните две години од Албанија во Италија се шверцувани повеќе илјади тони дрога. Loading...
| | веќе видена | слични
18 копии

Албанската полиција во пристанишниот град Драч уапсила македонски државјанин, откако во возилото што го управувал била отриена голема количина марихуана. Во полициското соопштение стои дека дрогата била откриена при контрола со скенер на камион марка „Даф“ пред неговото влегување во траектот кој сообраќал на релација Драч-Бари. Камионот транспортирал свежи краставици, а во кутиите биле и кесите со марихуана. Возилото било натоварено во албанскиот град Лушња од компанија овластена за извоз на зеленук. Крајната дестинација на дрогата во тежина од 705 клограми била Холандија. Освен уапсениот Македонец Кирил Ф.(35) полицијата трага по други три лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во полициското соопштение стои дека дрогата била откриена при контрола со скенер на камион марка „Даф“ пред неговото влегување во траектот кој сообраќал на релација Драч-Бари. Камионот транспортирал свежи краставици, а во кутиите биле и кесите со марихуана. Возилото било натоварено во албанскиот град Лушња од компанија овластена за извоз на зеленук. Крајната дестинација на дрогата во тежина од 705 клограми била Холандија. Освен уапсениот Македонец Кирил Ф.(35) полицијата трага по други три лица. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Камионот транспортирал свежи краставици, а во кутиите биле и кесите со марихуана. Полицијата пронашла 705 килограми марихуана Еден македонски државјанин е уапсен од албанската полиција во пристанишниот град Драч. Во камионот што го управувал била откриена голема количина марихуана. Во полициското соопштение стои дека дрогата била откриена при контрола со скенер на камион марка „даф“ пред неговото влегување во траектот, кој сообраќал на релација Драч-Бари. Камионот транспортирал свежи краставици, а во кутиите биле и кесите со марихуана. Возилото било натоварено во албанскиот град Лушња од компанија овластена за извоз на зеленчук. Крајната дестинација на дрогата во тежина од 705 килограми била Холандија. Освен уапсениот Македонец К.Ф.
| | веќе видена | слични
3 копии

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека во континуираната борба со организираниот криминал, во содејство со Одделот за организиран криминал при Министерството за внатрешни работи на Република Македонија пресече уште еден канал на недозволена трговија на наркотична дрога и сузби уште една криминална група составена од албански и македонски државјани, која се занимава со неовластено набавување и продажба на наркотична дрога марихуана. Дрогата беше пренесувана преку водите на Охридското Езеро, од Република Албанија во Република Македонија. Отворена е истрага за кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори при што е одземена наркотична дрога марихуана во количина од 39 килограми. Истрагата се води за четири члена група од која двајца македонски државјани. Tие се изведени пред надлежен судија на претходна постапка кој им определи мерка притвор во траење од по 30 дена. Двајцата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 53-годишно лице од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Пријавениот во март годинава набавил наркотична дрога марихуна и по претходен договор и негови инструкции со веќе кривично пријавен 54-годишен жител на Струмица за одреден паричен надомест отишол во Скопје, се сретнал со 45-годишен скопјанец, и ја преземал дрогата со цел да ја преподаде. На враќање кон Струмица со меѓуградски автобус, тој бил легитимиран и претресен од страна на полициски службеници. Притоа, била откриена најлонска ќеса во којашто имало осум пакувања со марихуана во вкупна тежина од еден килограм и седумстотини грама. На пријавениот охриѓанец, кој е член на организирана криминална група и во моментов е недостапен на органите на прогон, од страна на Судија на претходна постапка му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена. извор:OhridNews
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата го уапси 48. годишниот К.Х. од Струга, во акција за сузбивање на меѓународна организирана криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога. Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР од Охрид, покрај К.Х., од слобода го лиши и 34. годишниот С.А. од Скопје. Против двајцата, како и против двајца албански државјани, С.А.Д. (43) и А.Ќ. (44) до ОЈО за гонење на организиран криминал е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’“. Врз основа на спроведената истрага утврдено е дека К.Х. заедно со С.А. во февруари годинава организирале набавка на 38,955 килограми марихуана од непознати лица од Албанија, по што К.Х. заедно со двајца албански државјани С.А.Д. и А.Ќ., двајцата од Поградец, Република Албанија, организирале истата да биде пренесена од Албанија во Македонија по водите на Охридското Езеро. ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 484 | | | веќе видена

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 401 | | | веќе видена

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе стигне од овој викенд па и во текот на следната недела и ...
сите 206 | | | веќе видена

Професорот Денко Малески е назначен за надворешен соработник во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Неговото име се споменуваше како кандидат за ...
сите 281 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kривична за шверцер на марихуана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: