Заев контра ДУИ: На референдум за името не гледам како на кочница


Премиерот Зоран Заев денска нагласи дека поддржува организирање на референдум за името. Наспроти тоа коалицискиот партнер ДУИ смета дека името треба да се реши со партиски договор и во Собранието -Јас на таа работа не гледам како на кочница. Гледам како на дополнителна гаранција за Грција дека решението е трајно и останува за век и веков. Тоа не е толку страшно или трагично или невозможно, бидејќи референдумите се спроведуваат по закон и по брза постапка – смета премиерот.
| | веќе видена | слични

Што покажаа координациите на државно-политичките врвови? Во Македонија сите фактори, и опозицијата која доби увид во процесот за решавање на спорот за името на координативниот состанок, остануваат на линијата на конструктивноста. Во Грција Ципрас се соочува со поголем отпор, а претстои и митингот во Атина, од што може да зависат натамошните грчки потези, вклучително и спогодбата што ја најави Коѕиас, а која во Скопје би стигнала кон средината на февруари Содржината на предлогот на медијаторот на ОН во спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, јавноста не ја знае и по саботниот петчасовен координативен состанок на државно-политичкиот врв на Македонија. Исто е и во Грција, каде премиерот Алексис Ципрас ги информираше/се координираше само со лидерите на грчките политички партии, за да ја оцени поддршката, односно отпорот во натамошниот развој на ситуацијата од оние кои влијаат на мнението на јавноста. Нимиц до затворањето на овој текст беше во Атина, а се чекаше во Скопје, каде иако јавноста нема ...
| | веќе видена | слични

: Ќе успее ли паралелно со и така обемната домашна задача, владината коалиција да се справи и со непланираните попатни предизвици. Потребата од референдум за решението на спорот со Грција и блокираниот Закон за употреба на јазиците се закануваат да го дестабилизираат досега, барем навидум, функционалниот однос меѓу владините партнери. Прв пат од формирањето, разногласие во кабинетот на премиерот Зоран Заев, по исклучително значајно прашање. Сепак, се чини важно само за мнозинскиот народ во Македонија е договореното со јужниот сосед да биде потврдено од граѓаните. Веројатно плашејќи се од неуспех, партискиот став на кој ДУИ инсистира да биде државен, е дека референдумот е непотребен. Од партијата процениле дека подобро е да се искористи примерот со договорот за добрососедство со Бугарија и на тој начин да се затвори ова прашање. Изјавата на вицепремиерот беше само одглас на интервјуто на неговиот партиски лидер Ахмети, кој за грчки весник го повтори она кое што функционерите од ДУИ го зборуваат подолго време, ...
| | веќе видена | слични

Во екот на обидите за премостување на деценискиот јаз меѓу Македонија и Грција, едно од најзначајните прашања кое ја дели јавноста е и потребата за распишување референдум за евентуалното решение. Безмалку сите македонски политички партии во своите изборни програми, во сегментот посветен на овој проблем, предвидуваат консултација со своите сограѓани. Но, како владејачките коалиции во двете земји оптимистички се доближуваат до компромис, од истиот се чини се оддалечуваат обичните луѓе. Оттаму и стравот од изјаснување на јавноста за ова исклучително значјно прашање, кое би можело да им пресуди на вонредните усилби на властите во Скопје и во Атина, нескромно поддржани од дел од меѓународната заедница. Друго прашање е дали со оваа динамика на разговори и преговори ќе стигнеме да организираме референдум кој би имал ефект на договореното. Министерството за правда се обиде на мала врата да протурка измени во Законот за референдум, но се повлече од идејата да интервенира по скратена постапка по реакциите во јавноста, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ставот на СДСМ е заедно со опозицијата да изнајдат решение за спорот за името и на крајот конечното решение да биде потврдено на реферндум, изјави претседателот на Владата Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред кривичниот суд. „Тоа не е толку страшно, трагично или невозможно, реферндумот се организира во согласност со законите, во брза постапка. Ако застанеме сите, пред сè, политичарите, да ги соопштиме своите ставови, ќе му помогнеме на нашиот народ, а нашиот народ ќе излезе и ќе си го каже својот став. Ова е премногу суштествено прашање, но јас на оваа работа не гледам како на кочница или бариера, гледам како дополнителна гаранција за Република Грција дека, конечно, ова решение е трајно и конзистентно“, рече Заев. Во однос на очекувањата од посетата на Нимиц, претседателот на Владата рече дека му е драго што со другите фактори во општеството успеале да го усогласат пристапот на Македонија во преговарачкиот процес. Истакна дека пред Нимиц ќе ги кажат своите ставови и аргументи. Според Заев, на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев не ги открива позициите на земјава со кои ќе настапи пред медијаторот Нимиц, кој од денес ја почнува посетата на Атина и на Скопје. Заев вели дека нема да зборува од стратешки причини за да може да успее преговарачкиот процес. ,,Мене ми е драго што заедно сите чинители во општеството усогласивме аспект на наш пристап како Р. Македонија во преговарачкиот процес и поминуваме во таа следна фаза пред медијаторот Нимиц. Ќе ги кажеме сите наши ставови со сите наши аргументации. Во нашите ставови и тоа како има грижа за грчката страна за да гледаме што се случува и таму, свесни сме. Наша цел е да помине тоа и во Грција. Верувам дека и Грција, барем така беше презентирано пред мене од премиерот Ципрас, истовремено му е важно тоа што е решение да помине и во Македонија‘‘, изјави Заев. За разлика од коалициониот партнер ДУИ, кој смета дека договорот со Грција треба да помине само во Собранието, Заев останува на ставот дека граѓаните ќе треба да го верификуваат истиот на референдум. ,,Тоа не е толку ...
| | веќе видена | слични

Владините партнери Заев и Ахмети во моментов имаат различни стојалишта околу тоа како да се заокружи преговарачкиот процес за името со Грција, дома. Ахмети е првиот висок политички претставник во Македонија кој јасно се спротивставува на одржување референдум за компромисното решение за името на државата. Тој за грчки Катимерини сугерира прашањето да се реши по примерот на договорот со Бугарија. Но премиерот Заев и натаму инсистира какво и да биде решението граѓаните ќе го имаат последниот збор. Разликите ги потврди вицепремиерот Бујар Османи. „Во Владата има два различни ставови од коалиционите партнери. СДСМ е на став дека треба да има референдум, ДУИ е на став дека не треба да има референдум и затоа се одвива овој процес на консултации меѓу политичките партии за да најдеме заеднички пристап“, истакна Османи. Премиерот Заев потребата од референдум ја образложува со тежината на прашањето. „Тоа не е толку страшно, трагично или невозможно. Референдумот се организира согласно законите во брза постапка, ако ...
| | веќе видена | слични

Сега е моментот да се реши разликата со Грција околу името, смета премиерот Зоран Заев. Вели дека политичарите треба да донесат мудри одлуки со кои, како што рече, ќе се зачува достоинството на македонскиот народ, но истовремено ќе се земе предвид и ставот на грчката страна. „Ставот на СДСМ е да се изнајде решение заедно со опозицијата и на крајот конечното решение да биде потврдено на референдум. Тоа не е толку страшно, трагично или невозможно, референдумот се организира според законите, во брза постапка, ако застанеме сите, пред се политичарите да ги соопштиме своите ставови, ќе му помогнеме на нашиот народ, на тој ќе излезе и ќе си го каже својот став“, изјави премиерот Заев. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел рече дека реформските процеси во земјава останале само на хартија. Вели дека конечно биле информирани за предлогот на Нимиц и апелираше да се постигне консензус. „Потенциравме дека остануваме на патеката за што е можно побрзо интегрирање на ...
| | веќе видена | слични

Коалиционите партнери во власта, СДСМ и ДУИ не се согласуваат околу ова битно национално прашање. Сега е дојдено времето да се затвори прашањето за името, кажа денес вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи Владата со целосно спротивставени ставови за спроведување референдум за името. Коалиционите партнери во власта, СДСМ и ДУИ не се согласуваат околу ова битно национално прашање. По изјавата на Али Ахмети за Катимерини дека името треба да се реши по моделот на Договорот со Бугарија – без референдум преку консензус меѓу двете влади, а потоа ратификација во двете собранија,премиерот Заев вели дека ставот на СДСМ е да се организира референдум во брза постапка. - Еве уште еднаш ќе повторам, ставот на СДСМ е да се изнајде решение заедно со опозицијата и на крајот конечното решение да биде потврдено на реферндум. Тоа не е толку страшно, трагично или невозможно, референдумот се организира согласно законите, во брза постапка,кажа премиерот. Сега е дојдено времето да ...
| | веќе видена | слични

-Секако, важно е да внимаваме и на грчката страна, бидејќи можеби решението ќе биде прифатливо овде а нема за грчката страна или обратно, можеби ќе биде прифатливо за грчката страна, а нема да помине тука, изјави претседателот на Владата Зоран Заев во одговор на новинарски прашања по излегување од судот, каде беше по повод рочиштето за случајот „Поткуп“, кое беше повторно по кој знае кој пат откажано. - Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ се јавно познати, тие ги соопштија и ги соопштуваат. Јас верувам дека сепак можеме да најдеме национален консензус во функција на решавање на овој проблем, а не во функција на негово блокирање или повторно одлужување. Сега е вистински момент да се реши ова прашање. Дебатата е отворена и за вакви прашања и треба да биде отворена дебатата и нека ја има, таа е здрава. Треба сите да знаеме дека можеме да го решиме проблемот, но може и повторно да не се реши проблемот и после тоа, како што соопшти еден ваш колега во една колумна, сонцето повторно ќе изгрее. Но дали ќе не огрее и дали ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев контра ДУИ: На референдум за името не гледам како на кочница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: