Германија победи против Португалија

Германците по шести пат победуваат на воведниот меч на Европските првенства. Во пет претходни настапи стигнале до финале, дали оваа победа значи исто? Единствен стрелец на мечот беше Гомез во 72 минута. Дотогаш германецот немаше покажано ништо сериозно, но после нафрлувањето на Кедира од десната страна, Гомез со глава го совлада Руи Патрисио. Иако експертите, германците ги типуваат како еден од главните фаворити, не воодушевија со играта и може да се каже дека среќно се извлекоа на крајот. Ни Португалија не беше сјајна, но два пати го годеа оквирот на голот. Најпрво Пепе во последната минута од првото полувреме, а потоа Нани во 82 минута со изненадувачки шут. Шест минути подоцна Варела не успеа да го израмни резултатот, после одличната шанса што ја имаше пред голот на германците. Последна прилика што ја имаа португалците беше преку Нани во продолжението, но тој биеше директно во грбот на Бадштубер. Германците имаа поголем процент на посед на топка но не креираа шанси. Португалците играа смирено и ...
| | веќе видена | слични

Германскиот селектор вели дека одиграле колку што треба за триумфот над Португалија од 1:0, резултат со кој и Данска ја изненади Холандија „Групата на смртта“ на Европското првенство во Полска и во Украина уште во првото коло понуди изненадувања, напнатост и малку очекувана разврска на настаните. Данска го пречкрта својот статус на аутсајдер во конкуренцијата и ја совлада Холандија со 1:0. Германија и Португалија, наместо возбудлив меч со голови, одиграа напнат натпревар со еден погодок, кој ги однесе бодовите кај „панцерите“. Марио Гомез пресуди по 72 минути неубедлив фудбал и направи Португалците уште повеќе да жалат за двете погодени пречки. „Гомез сезонава постигна многу голови. Овој пат имаше една шанса и постигна еден гол. Две минути пред да погоди сакав да го менувам со Клосе, но немаше прекин и требаше повеќе време за замената“, откри германскиот селектор Јоаким Лев. „И двете екипи беа прилично напнати, особено по дуелот Холандија - Данска. Се чувствувавме како да играме нокаут натпревар. Многу сум ...
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Реал Мадрид изјави дека Германците оствариле незаслужена победа и додава дека Португалија едноставно немала среќа на вчерашниот натпревар. Голот на Гомез беше пресуден и одлучувачки момент во дербито од група Б во која Германија славеше над Португалија. Дефанзивецот Пепе смета дека португалската селекција заслужила повеќе и дека покажала добра игра против Германците. "Во првото полувреме одигравме исто, но во второто бевме подобри и имавме многу шанси за гол." "Сепак, ни недостигаше среќа, дури и за примениот гол кој беше резултат на мојата и грешката на Переира. Голема штета што го изгубивме натпреварот во кој имавме многу гол шанси. Германија славеше, но сметам дека победата не е заслужена." истакна Пепе Наредниот натпревар Португалија игра против Данска на 12 јуни.
| | веќе видена | слични

Германската репрезентација успешно стартуваше на УЕФА ЕУРО 2012. Натпреварот против Португалија во Л‘вов заврши со 1:0. Играта не беше блескава, но победата е она што се брои. Марио Гомез на фудбалска Германија и‘ даруваше оптимален старт на Европското фудбалско првенство. Пред 30.000 гледачи на стадионот во Л‘вов е постигната првата победа на првенството, но на нејзе мораше да се работи напорно. Пред крајот на натпреварот, во 73. минута, Гомез ја донесе одлуката. Марио Гомез го усреќи големото германско фудбалско семејство Стрелецот му се заблагодари дури и на селекторот Јоахим Лев: „Многу сум среќен што тренерот денеска ми даде доверба. Од почетокот имав добро чувство, од првиот ден откако сме овде. Вака вратив дел од укажаната доверба.“ Сојузниот тренер со составот на тимот направи се‘ како што треба. Во одбраната наместо Пер Мертезакер играше Матс Хумелс, а во нападот од почеток играше Гомез, а не Мирослав Клозе. Лев останува скромен: „Многу сум задоволен од постигнатото, затоа што во првиот ...
| | веќе видена | слични

Со голот на Марио Гомез на мечот со Португалците, репрезентацијата на Германија стана и најефикасната селекција во историјата на европските првенства. Сега Германците имаат вкупно 56 голови на шампионатите, еден повеќе од Холандија, која потфрли на првиот меч со Данска. Човекот на одлука, Марио Гомез, му се заблагодари на селекторот Јоаким Лев за довербата. „Му благодарам на селекторот Јоаким Лев кој веруваше во мене. Се надевам дека со овој гол ја оправдав довербата. Беше тоа многу тежок меч, секогаш е тешко да се игра на отворањето на вака важен турнир. Топката што ја испрати Кедира удри во еден противнички играч, па морав да се вратам еден чекор назад за да упатам удар. за среќа, заврши на вистинското место“, изјави Марио Гомез.
| | веќе видена | слични

Германија со 1-0 ја совлада Португалија во првото коло од групата Б на Европското фудбалско првенство. До триумфот „елфот“ стигна со голот на Марио Гомез во 72. минута. Германија и Данска се на првите две места во групата на смртта со по три бода. - Задоволен сум од победата, но ќе мора да играме подобро од ова – самокритично изјави селекторот на Германија, Јаоаким Лев. Португалците преку Пепе ја погодија пречката, а во финишот Варела имаше две убави шанси за избегнување на поразот. Според играта, оваа репрезентација не заслужи да биде поразена на стартот од ЕП. - Разочаран сум од резултатот, но не и од играта на моите избраници. Ги контролиравме работите на теренот и на Германците не им дадовме посериозно да го загрозат нашиот гол. Тие погодија од единствената приклика, а ние се изнапромашувавме. Немавме среќа – изјави стратегот на Португалија, Пауло Бенто.
| | веќе видена | слични

Вториот ден од Европското првенство донесе не толку возбудливи натпревари во „групата на смртта“ и едно големо изненадување. Иако Данците важеа за аутсајдери во групата во која се уште и Германија и Португалија, сепак веднаш демонстрираа дека никој не може да ги отпише пред време. Па, на натпреварот на кој и покрај тоа што „Лалињата“ доминираа главно на средината од теренот, Данците мудро, тактички издржано со трпелива игра стигнаа до големата победа, прва за нив над Холандија по цели 45 години. Носителот на победата за Данска е Михаел Крон-Дели кој во 24. минута на асистенција на Симон Полсен го матираше Стекеленбург, што на крајот се покажа сосема доволно за конечната победа. Холандија во првиот дел имаше 11 шута кон голот на Данска, но само два во рамките на голот, притоа во 36. минута Арјен Робен го погоди и дирекот од противничкиот гол. Во натпревар во кој едни од најдобрите европски селекции Германија и Португалија им останаа должни на љубителите на фудбалот, до голем триумф на патот кон четвртфиналето ...
| | веќе видена | слични

Португалија со пораз од Германија го започнува европското првенство. Тимот на Пауло Бенто имаше неколку одлични можности за погодок, на два пати ја погодуваа и пречката од голот на Мануел Нојер. Селекторот на Португалците смета дека среќата им го свртела грбот, но веднаш мора да се размислува на дуелот со Данска. "Разочаран сум од резултатот, го контролиравме натпреварот и се браневме добро" - изјави Бенто. "Немавме среќа, два пати ја погодивме пречката, тие имаа среќа при постигнувањето на голот на Гомез". "Но тоа е тоа, сега треба да ги подготвиме фудбалерите за дуелот протид Данска".
| | веќе видена | слични

Со голот на Марио Гомез во 72. минута, Германија ја победи Португалија со 1-0 во натпревар кој не изобилуваше со фудбалска убавина. Германците победија и Лев е задоволен поради тоа, но е свесен дека има простор за напредок. "Натпреварот беше изедначен, како и да е победата ни дава добар старт на турнирот" - изјави Лев. "Одигравме добро во дефанзивата, работевме напорно што не беше секогаш случај во подготвителните натпревари". "Натпреварот имаше повеќе фази, падови и успони, треба да бидеме поконстантни во иднините дуели".
| | веќе видена | слични
2 копии

Германците со тешко остварена победа го отворија настапот на Европското првенство. Во првото вистинско и големо дерби на турнирот ја победија Португалија со 1:0. Во натпревар во кој едни од најдобрите европски селекции Германија и Португалија им останаа главно должни на љубителите на фудбалот, до голем триумф стигнаа „панцирите“ благодарение на погодокот на Марио Гомез во 72-та минута од единствената вистинска шанса за нив на натпреварот. Германците поголемиот дел од првото полувреме го имаа поседот на топката, но без конкретна можност. За разлика од нив Португалците конкретно се заканија и само милиметри недостасуваа на одмор да заминат со предност откако ударот на Пепе се одби од пречката, а топката падна на самата гол линија. Но во 72-та минута по еден центаршут на Кедира, Гомез со прекрасен удар со глава го совлада Руи Патрисио. До крајот Португалија се обиде да изедначи, во 85-та минута Нани ја погоди пречката, а најзрела шанса ја имаше нововлезениот Варела, но Ноер успеа да го одбрани неговиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија победи против Португалија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: