Обичаи и верувања: Направете и подарете мартинка - доаѓа пролетта

3 копии
4 копии

Со првите денови на пролетта, кога времето и понатаму е променливо, месец март често го нарекуваме „Баба Марта“, чудна старица, нервозна по природа. Според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иако календарски се очекува кон крајот на месецот, метеоролошки, пролетта ќе ја имаме уште кон средината на идната недела. По врнежливиот крај на оваа работна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето во Македонија деновиве ќе биде многу ладно, ќе врне замрзнат дожд, а температурите ќе бидат под нула. Потоа, ни следи виситнски пресврт, сонце и пораст ...
| | веќе видена | слични

Баба Марта брзала, брзала, мартинки врзала, бели и червени,розови и зелени….Со песна за баба Марта, кавадарчанката Нели Темкова секоја година на први март, им ...
| | веќе видена | слични

И млади и стари денеска доаѓаат кај кавадарчанката Нели Темкова, за да им врзе мартинки, со што ја продолжуваат традицијата на овие простори. Вели дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Енвер Тоска, осомничениот за свирепото убиство во Прилепско имал завршено образование за физиотерапевт, а бил запишан и на курсот во Полициската академија, ...
сите 156 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Метеоролозите во Америка истакнуваат дека дури сега доаѓа најтешкото по ураганот кој однесе 32 животи. Нивото на реките кое е покачено ќе доведе до големи ...
сите 267 | | | веќе видена

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обичаи и верувања: Направете и подарете мартинка - доаѓа пролетта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: