Србија се соочува со обвинувања за медиумска цензура

Српската влада се соочува со критики за недостаток на слобода на медиумите во земјата. Новинарите во Србија велат дека добиваат „совети“ да избегнуваат критики, вели народниот правобранител Саша Јанковиќ. [АФП] Србија се соочува со критики од меѓународните организации за обвинувањата дека официјалните претставници вршат цензура на медиуми за владиниот одговор на историските поплави минатиот месец. По неколку инциденти за наводна цензура, претставникот на ОБСЕ за медиумска слобода, Дуња Мијатовиќ, упати писмо до српскиот премиер, Александар Вучиќ, во кое ја изразува својата загриженост. „Длабоко ме загрижуваат тврдењата за блокирање на веблокации и онлајн-содржина. Ова е јасно прекршување на правото на слобода на изразување“, рече Мијатовиќ. Еден од инцидентите беше затворањето на веблокацијата „Телепромптер“ по објавувањето на критики за владата во врска со нејзината реакција на поплавите што ја зафатија земјата во мај. Блогот на новинарот Драган Тодоровиќ, кој сугерираше дека Вучиќ треба да поднесе оставка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Разговорите за гасоводот Јужен тек ќе бидат на врвот на агендата на денешните разговори меѓу рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров и српските официјални претставници. Лавров денеска ја завршува дводневна посета на Белград. Сомневања за продолжување на гасоводот Јужен тек се покренаа откако Бугарија најави дека ја прекинува изградбата на кракот од гасоводот кој требаше да поминува низ нејзина територија. Српскиот премиер Александар Вучиќ на 9 јуни, рече дека Белград сé уште не донел одлука за изградба на нејзиниот дел од гасоводот, кој треба да пренесува руски гас кон ЕУ заобиколувајќи ја Украина и да поминува низ Балканот. Лавров откако пристигна во Белград ја пофали Србија дека придонесува за обединување, а не за поделба на Европа. Тој пред новинарите изјави дека Русија сака „Голема Европа без било какви линии на поделба.“
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ пак, порачал дека посетата на неговиот руски колега е уште еден чекор во развојот на политичките односи меѓу двете братски и пријателски земји. „Русија и Србија имаат потпишано Договор за стратешко партнерство и сакаме нашите односи и натаму да се развиваат во духот на пријателството", изјавил Дачиќ по пристигнувањето на рускиот министер за надворешни работи. Лавров истакнал дека високо го цени ставот на Србија која сака обединување, а не разединување на Европа, и порачал дека Русија сака сите земји од ЕУ и Евроазија да бидат во заеднички економски и хуманитарен простор. Шефот на руската дипломатија посетата на Србија ја продолжува и во вторник, кога ќе оствари средби со српскиот претседател Томислав Николиќ и со премиерот Александар Вучиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денеска ја завршува двоневната посета на Србија и разговорите со највисоките претставници на Србија, пренесоа медиумите. Лавров на вториот, завршен ден од посетата ќе разговара со премиерот на Србија, Александар Вучиќ, а потоа и со претседателот на Србија Томислав Николиќ. Според најавите на Москва, Лавров и српските претставници ќе разговараат за актуелните меѓународни и општоевропски проблеми, како и ситуацијата на Балканот. Ќе стане збор за билатерална соработка во духот на Декларацијата за стратешко партнерство на Русија и Србија, каде што важно место завзема трговско-економската соработка, навело руското министерство за надворешни работи.
| | веќе видена | слични

Сомневања за продолжување на гасоводот Јужен тек се покренаа откако Бугарија најави дека ја прекинува изградбата на кракот од гасоводот кој требаше да поминува низ нејзина територија. Српскиот премиер Александар Вучиќ пред посетата на Лавров потврди дека Белград сé уште не донел одлука за изградба на нејзиниот дел од гасоводот, кој треба да пренесува руски гас кон ЕУ заобиколувајќи ја Украина и да поминува низ Балканот.
| | веќе видена | слични

Рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, од вчера е во Србија за да ги осигура интересите на Русија во овој дел од светот, преку земјите кои колку-толку не се под влијание на Европската унија. Иако Србија и досега била руска дестинација, овој пат поради кризата со Украина и притисокот на ЕУ да запре изградбата на „Јужен поток“, посетата на Лавров добива друга димензија. Бидејќи од Србија, а со тоа и Македонија, не зависи судбината на проектот, туку пред се' од Бугарија, преку ставот на Белград Москва, по се' изгледа, сака да ја охрабри и Софија да ја дигне „рампата“ за „Јужен поток“, од кој неодамна неволно се откажа. Србија, како и Македонија, е меѓу земјите кои се ни ваму ни таму во однос на судирот во Украина, односно декларативно се приклонуваат на политичките ставови на Брисел, но не се приклонуваат на санкциите кон Русија, држејќи ја отворена вратата за Москва. Според српските медиуми, Лавров ќе донесе пет клучни пораки - дека Москва е задоволна од позициите на Белград околу Украина, дека очекува ...
| | веќе видена | слични

Лавров беше пречекан на аеродром од српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. - Се надевам дека за време на посетата ќе можеме да ги разгледаме сите прашања поврзани со билатералните односи. Имаме многу стратешки и економски проекти, како и проекти во хуманитарната сфера. Убедени сме дека сето тоа е во интерес на рускиот и српскиот народ. И се разбира, меѓународните и регионалните проблеми се на дневен ред. Тоа е Балканот, активностите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, со која в година ќе претседава Србија. Сакаме во рамките на Европа да нема линии на поделби, посочи Лавров. Дачиќ истакна дека Србија и Русија потпишаа декларација за стратешко партнерство и оти во тој дух сакаат да ги развиваат односите. За време на посетата на Белград Лавров ќе се сретне и со премиерот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот Томислав Николиќ./МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во понеделникот пристигна во дводневна посета на Србија, за време на која ќе има средби со својот српски колега Ивица Дачиќ, како и со премиерот Александар Вучиќ и претседателот Томислав Николиќ. За време на посетата на Лавров на Белград, детално ќе бидат разгледани сите аспекти од билатеранитре односи меѓу двете земји, потоа проценка на реализацијата на поставените задачи, како и одредување на новите правци на соработка, најавиле од руското МНР. Посебно внимание ќе има унапредувањето на политичката соработка во духот на Декларацијата за стратешкото партнерство меѓу Србија и Русија, потпишана на 24-ти мај минатата година во Сочи, додале од руското министерство. Лавров со српските преставници ќе разговара и за меѓународните прашања, како и за состојбата на Балканот. Важно место во дијалогот меѓу Белград и Москва традиционално има и економската соработка, истакнале од руското министерство за надворешни работи, напоменувајќи дека таа постојано зајакнува. Двете страни ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Русија високо го оценува ставот на Србија насочена кон обединување на Европа, а не кон поделби, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, кој пристигна во дводневна посета на Белград. - Русија високо го оценува ставот на Србија насочена кон обединување на Европа, а не кон поделби, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, кој пристигна во дводневна посета на Белград. Лавров беше пречекан на аеродром од српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. - Се надевам дека за време на посетата ќе можеме да ги разгледаме сите прашања поврзани со билатералните односи. Имаме многу стратешки и економски проекти, како и проекти во хуманитарната сфера. Убедени сме дека сето тоа е во интерес на рускиот и српскиот народ. И се разбира, меѓународните и регионалните проблеми се на дневен ред. Тоа е Балканот, активностите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, со која в година ќе претседава Србија. Сакаме во рамките на Европа да нема линии на поделби, посочи ...
| | веќе видена | слични

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров попладнево пристигна во Белград, а од група граѓани од српскиот главен град веднаш доби маица со натпис – „Србија и Русија се браќа засекогаш“. Информацијата на својот Твитер профил ја објави и руското Министерство за надворешни работи. Лавров видно бил пријатно изненаден и ја наместил маицата за да позира. Рускиот министер за надворешни работи попладнево пристигна на аеродромот „Никола Тесла“, каде што го пречека првиот потпретседател на српската Влада и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. Дачиќ и Лавров официјално ќе разговараат утре и ќе потпишат План за консултации меѓу двете министерства за периодот 2015-2016 година. За време на посетата, предвидено е Лавров да се сретне и со српскиот премиер Александар Вучиќ и со претседателот Томислав Николиќ. Во фокусот на разговорите се очекува да бидат билатералните односи, но и актуелната руско-украинска криза.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 182 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ...
сите 188 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 187 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 34 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 131 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 201 | | | веќе видена

Венецијанската комисија испратила писмо до кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и со премиерот Зоран Заев во кое се наведува дека не е ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија се соочува со обвинувања за медиумска цензура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: