Македонец криумчарел Мароканци

Одделението за илегална миграција при РЦ за ГР “Југ“ до битолското ОЈО поднесе кривична пријава против 53-годишниот Р.А. жител на село Лојане, општина Липково, заради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – “Криумчарење мигранти“. Пријавениот, вчера околу 06.30 часот, на излезот од Битола кон магистралниот патен правец Битола-Прилеп, управувајќи комби-ТМВ марка “Форд“ со кумановски регистерски ознаки, сопственост на неговиот брат, бил сопрен од полициски службеници од ПС БПС при СВР Битола. Притоа, во возилото се затекнати четворица странски државјани кои биле без никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со пријавениот се приведени и задржани во СВР Битола, а по извршените проверки и обавените разговори, констатирано е дека се работи за државјани на Мароко, на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази дадени во полицијата, на територијата на Република Македонија влегле нелегално, во близина на ГП “Меџитлија“ на македонско-грчката граница. Како што наведоа, за превозот ...
| | веќе видена | слични

Жител на кумановското село Лојане завчераутрото бил уапсен на излезот од Битола кон Прилеп, откако патрола на локалната сообраќајна полиција во неговиот автомобил затеканала четворица мигранти од Мароко Станува збор за Р.А.(53), против кого е поднесена кривична пријава за криумчарење мигранти. Осомничениот бил изведен на распит пред истражен судија, кој по распитот му одредил триесетдневен притвор. Мароканските државјани, по разговорот со истражните органи биле пренесени во прифатниот центар за странци во Скопје. Како што информираат од МВР, кумановецот бил приведен завчера околу 6.30 часот, откако ги собрал мигрантите во Битола и со комбе, марка „форд“ тргнал кон Прилеп. На излезот од градот налетал на патролата на сообраќајната полиција, која вршела рутинска контрола на патот. - Во возилото се затекнати четворица странски државјани, кои биле без никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со пријавениот се приведени во СВР-Битола, а по извршените проверки и разговори, констатирано е дека станува ...
| | веќе видена | слични

Жител на кумановското село Лојане е уапсен додека го возел своето комби во кое имало четворица странски државјани, кои биле без документи за идентификација. Во почнатата истрага е утврдено дека се марокански државјани, на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази, во Македонија влегле нелегално близу „Меџитлија“ и за сума од 1.000 евра сакале да заминат во Германија. Четворицата марокански државјани се предадени и задржани во Прифатниот центар за странци во Скопје, додека уапсениот шверцер на луѓе од вчера со судска одлука е во 30-дневен притвор.
| | веќе видена | слични

Кумановец сакал да внесе Мароканци во Германија Р.А. (53) од село Лојане, Липковско, завчера околу 6.30 часот бил фатен во обид нелегално да пренесе четири лица до Грција. Додека го управувал комбето марка "форд" со кумановски регистарски таблички, на магистралниот пат Битола - Прилеп бил сопрен од полиција. Во возилото, кое инаку било сопственост на братот на Р.А., полицијата затекла четворица странски државјани што со себе не носеле никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со возачот се приведени и задржани во полициската станица во Битола. Од разговорот со нив е утврдено дека се работи за државјани од Мароко, кои биле на возраст од 23 до 27 години. Според исказите дадени подоцна пред истражен судија, четворицата патници со автомобил преку патот кој се наоѓал во близина на граничниот премин Меџитлија, нелегално преминале на територијата на Македонија. За превозот тие платиле по 1.000 евра. Од тука, преку Грција, тие требало да стигнат во Германија. Четворицата марокански државјани се сместени ...
| | веќе видена | слични

Битолската полиција приведе четворица мигранти од Мароко кои ги затекна во комби на жител од Лојане кој за 1.000 евра ги пренесувал илегалците. Тие биле фатени вчера на излезот од Битола. Мигрантите не поседувале документи за идентификација, а биле на возраст од 23 до 27 години. Тие илегално ја преминале грчката граница во близина на граничниот премин Меџитлија, а крајна дестинација требало да им биде Германија. Мароканците на Ридван А.(53), жител на село Лојане, општина Липково, му платиле 1.000 евра за да ги превезе до друг граничниот премин. За оваа цел тој го зел комбито на својот брат и ги качил странските државјани. Но, полицијата возилото го запрела на излезот од Битола за Прилеп и ги фатила мигрантите. Нив ги привела и ги задржала во полициската станица. Против возачот поднела кривична пријава за шверц на мигранти и изречен му е притвор до 30 дена. (Ж.З.)
| | веќе видена | слични

Триесетдневен притвор му е одреден на Р.А. (53) од Лојане, Кумановско, бидејќи бил фатен во шверцување мигранти. Полицајците во вторникот околу 6,30 часот на излезот од Битола кон Прилеп запреле комбе „форд“ со кумановска регистрација, управуван од Р.А. Затечени биле четири странски државјани без никакви документи за идентифакција. Подоцна било утврдено дека станува збор за Мароканци на возраст од 23 до 27 години. Според нивните кажувања, тие илегално влегле во Македонија од Грција, а нивна крајна цел била Германија. За превозот платиле 1.000 евра. Тие се префрлени во Прифатниот центар за странци во Скопје, додека против Р.А. е поднесена кривична пријава. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Македонија најчесто е земја на транзит на мигранти, а криминалните групи инкасираат и по неколку илјади евра од човек за транспорт од јужната до северната граница на нашата држава Кумановец завчера бил фатен со четворица марокански мигранти кои требало илегално да ги префрли во Србија, соопшти МВР. Станува збор за Р.А. (53), против кого била поднесена кривична пријава, а истражен судија му одредил триесетдневен притвор. Според полициските информации тој бил откриен во раните утрински часови на излезот од Битола од патрола на сообраќаната полиција. Тие го запреле автомобилот во кој ги превезувал илегалците поради рутинска контрола. Мигрантите биле веднаш откриени и заедно со кумановецот пренесени во полициската станица во градот. Утврудвањето на нивниот идентитет одело побавно, бидејќи тие не носеле никакви документи за лична идентификација, но било потврдено дека станува збор за државјани на Мароко кои биле на возраст од 23 го 27 години. На полициските инспектори тие им раскажале дека со помош на грчките ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жител на село Лојане вчера бил фатен во обид да прошверцува четворица марокански државјани, соопштува МВР. Полициски службеници вчера околу 6 и 30 часот на излезот од Битола кон магистралниот патен правец Битола – Прилеп, го запреле педесет и три годишниот жител на Лојане во возило комби ТМВ марка „форд“ со кумановски регистерски таблички, кое било сопственост на неговиот брат. Во возилото биле затекнати четворица странски државјани без никакви документи за идентификација. Сите биле приведени и по разговорите било констатирано дека лицата биле марокански државјани на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази, во Македонија влегле нелегално, во близина на граничниот премин „Меџитлија“ на македонско-грчката граница. За превозот платиле 1.000 евра, а нивна крајна дестинација требало да биде Германија. Четворицата марокански државјани се предадени и задржани во Прифатниот центар за странци во Скопје, додека пријавениот, заедно со кривичната пријава е предаден кај истражен судија во Битола кој му ...
| | веќе видена | слични

Пријавениот, вчера околу 06.30 часот, на излезот од Битола кон магистралниот патен правец Битола-Прилеп, управувајќи комби „Форд“ со кумановски регистерски ознаки, сопственост на неговиот брат, бил сопрен од полициски службеници и притоа во возилото се затекнати четворица странски државјани кои биле без никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со пријавениот се приведени и задржани во СВР Битола, а по извршените проверки и обавените разговори, констатирано е дека се работи за државјани на Мароко, на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази дадени во полицијата, на територијата на Република Македонија влегле нелегално, во близина на ГП „Меџитлија“ на македонско-грчката граница. Како што навеле, за превозот исплатиле сума од 1.000 евра, а нивна крајна дестинација требало да биде Германија. Четворицата марокански државјани се предадени и задржани во Прифатниот центар за странци во Скопје, додека пријавениот, заедно со кривичната пријава е предаден кај истражен судија од битолскиот Основен ...
| | веќе видена | слични

Педесет и три годишен кумановец се обидел нелегално да превезе четворица државјани на Мароко, при што бил сопрен и уапсен од полицијата. Пријавениот, вчера околу 06.30 часот, на излезот од Битола кон магистралниот пат Битола-Прилеп, со комбе со кумановски регистерски таблички, сопственост на неговиот брат, бил сопрен од битолската полиција. Во возилото биле затекнати четворица странски државјани кои биле без никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со пријавениот се приведени и задржани битолската полиција, а по извршените проверки и обавените разговори, констатирано е дека се работи за државјани на Мароко, на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази дадени во полицијата, на територијата на Македонија тие влегле нелегално, во близина на граничниот премин “Меџитлија“ на македонско-грчката граница. Како што тие изјавиле, за превозот исплатиле сума од 1.000 евра, а нивна крајна дестинација требала да биде Германија. Четворицата марокански државјани се предадени и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонец криумчарел Мароканци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: