Кукан до Белград: Нема влез во ЕУ пред 2022 !

Кукан до Белград: Нема влез во ЕУ пред 2022 ! Претседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односите со Србија, Косово, Црна Гора, Босна и Албанија , Едвард Кукан смета дека некои српски политичари „имаат голем ентузијазам“ кога станува збор за Европската унија. „Тоа е убаво, но треба да се биде реален. До членство ќе би биат потребни најмалку осум години“, му порача Кукан на официјален Белград. „Чудата понекогаш се случуваат, но не секогаш. Треба да се мине низ сите 35 поглавја. Тоа е мошне спор административен поцес. Само скринингот ќе трае до пролет наредната година“, наведува тој. Тој им упати сугестија на српските политичари дека „сите напори треба да бидат насочени кон продолжување на успешниот процес на европските интеграции“. „Битно е внатрешната политичка ситувација да не влијае негативно на добрите резултати што оваа влада ги оствари на патот кон ЕУ. Се што рекоа, навистина и сторија“, вели Кукан, додвајќи дека „Србија не треба безпоговорно да го исполнува само она што Брисел го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Србија, Едуард Кукан, проценува дека на Белград за членството во Европската унија ќе му бидат потребни најмалку осум години, но додава дека сите напори треба да бидат насочени на продолжувањето на успешниот процес на европски интеграции. Кукан нагласи и дека Србија треба многу внимателно да анализира што се нејзините интереси и за нив да се бори, а ако мисли дека е во право, не треба да го прифати сето она што прво ќе и се понуди во преговорите. „Некои српски политичари имаат голем ентузијазам кога станува збор за брзината со која земјата може да оди кон ЕУ. Тоа е убаво, но мора да се биде многу реален. До членство, според моја проценка, ќе ви биде потребно најмалку осум години“, изјави Кукан за денешниот број на „Вечерње новости“. Кукан, кој е претседател на делегацијата на Европскиот парламент за односите со Србија, Косово, Црна Гора, БиХ и Албанија, потсети и дека треба да се мине низ сите 35 поглавлја од преговорте, што е многу спор ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Србија ќе бидат потребни најмалку осум години за да стане членка на Европската унија, изјавил европратеникот Едвард Кукан, пренесува "РТВ". Според зборовите на Кукан сите напори треба да бидат насочени кон продолжување на успешниот процес на евроинтеграција. Кукан вели дека земјата треба доста внимателно треба да анализира кои се нејзините интереси и да се бори за нив, а ако смета дека е во право не треба да го прифати сето она што и се нуди во преговорите за членство. Едвард Кукан е претседател на делегацијата на ЕП за односи со Србија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Некои српски политичари имаат голем ентузијазам, и тоа е убаво, но треба да се биде реален, а тоа е дека до полноправно членство во Европската унија (ЕУ), ќе бидат потребни најмалку осум години, порачал словачкиот европратеник Едуард Кукан, пренесува Б92. „Чудата понекогаш се случуваат, но не и секогаш. Треба да се пројде низ сите 35 поглавја. Тоа е доста бавен административен процес. Само скринингот ќе трае до пролет идната година”, навел Кукан, кој е претседател на делегацијата на Европскиот парламент за односите со Србија, Косово, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија. „Сите напори сега треба да бидат насочени на успешниот процес на европските интеграции. Важно е внатрешната политичка ситуација да не влијае негативно на добрите резултати кои оваа влада ги оствари на патот кон ЕУ. Сè што рековте, навистина сработивте”, рекол Кукан и додал дека Србија не треба да го исполнува само она што Брисел го бара од неа. „Мора внимателно да анализирате кои се вашите интереси и за нив да се борите. Ако мислите ...
| | веќе видена | слични

„Чудата понекогаш се случуваат, но не и секогаш. Треба да се пројде низ сите 35 поглавја. Тоа е доста бавен административен процес. Само скринингот ќе трае до пролет идната година", навел Кукан, кој е претседател на делегацијата на Европскиот парламент за односите со Србија, Косово, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија. „Сите напори сега треба да бидат насочени на успешниот процес на европските интеграции. Важно е внатрешната политичка ситуација да не влијае негативно на добрите резултати кои оваа влада ги оствари на патот кон ЕУ. Сè што рековте, навистина сработивте", рекол Кукан и додал дека Србија не треба да го исполнува само она што Брисел го бара од неа. „Мора внимателно да анализирате кои се вашите интереси и за нив да се борите. Ако мислите дека сте во право, не е неопходно да прифатите сè она што ќе ви се понуди во преговорите. Морате да ја браните својата земја, економија, транспорт, интересите на вашиот народ. Затоа е важно да имате силен преговарачки тим и да бидете свесни за вашата цел", ...
| | веќе видена | слични

Останато

Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската ...
сите 254 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 296 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 158 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 239 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 336 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кукан до Белград: Нема влез во ЕУ пред 2022 !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: