Вулин: Вучиќ беше во право, Заев не стои на зборот


Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, како реакција на изјавата на премиерот Зоран Заев во Приштина за зачленувањето на Косово во УНЕСКО, изјави дека „македонскиот премиер Зоран Заев не го одржал зборот“. -Како што претходно со месеци најавуваше претседателот Александар Вучиќ, македонскиот премиер не го одржат својот збор. Иако јавно даде ветување дека ќе биде воздржан во однос на прашањето за членство на Косово и Метохија во УНЕСКО и дека тоа ќе биде доказ за пријателство кон Србија, Заев одлучи да ја поддржи Приштина. Со тоа Заев покажа дека Вучиќ добро ги познава и луѓето и можностите, но исто така, и што навистина мисли македонскиот премиер за Србија – изјави Вулин. -Србија и нејзиниот претседател се пријатели на Македонија и на нејзините граѓани.Македонскиот премиер тоа не знае да го почитува – заклучи Вулин. Зоран Заев денес за време на посетата во Приштина, на прaшањето дали Скопје ќе го поддржи членството на Косово во УНЕСКО, изјави „ние даваме голема поддршка на дијалогот што е отворен ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Косово во текот на овој месец, а најдоцна во јануари, ќе поднесе барање за членство во Советот на Европа, изјави заменик премиерот на Косово Енвер Хоџај. Како што јавува порталот Лајми, Хоџај кажа дека доколку сега биде поднесено барањето, зачленувањето на Косово може да се случи во рок од две години. Тој додаде дека во тој период со Советот на Европа ќе претседаваат главно земји кои ја признале независноста на Косово. „Советот на Европа, по Европската Унија, е една од најважните организации во Европа, а ние сме единствените во регионот кои не сме негов дел. Постојат четири земји кои го признаа Косово и кои ќе претседаваат“, кажа Хоџај на седница на владата. Според него, Косово треба да покаже дека има стабилни институции, дека напредува во владеењето на правото и во заштитата на човековите права.
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ја отфрли можноста Косово да стане членка на Советот на Европа. - Косово не е држава и со тоа не ги исполнува основните услови за да стане членка на Советот на Европа. Косово не ги исполнува основните принципи и стандарди на Советот на Европа во поглед на заштитата на човековите права, демократијата и владеењето на правото, изјави Дачиќ, откако косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај најави дека Косово во текот на декември или на почетокот на јануари ќе поднесе барање за прием во Советот на Европа. Хоџај изјави дека Косово ќе го иницира приемот во декември, или најдоцна во јануари. Според косовскиот портал „Лајм“, Хоџај рекол дека Косово може да стане членка на Советот на Европа во рок од две години, имајќи предвид дека во претстојниот период претседавачи со Советот ќе бидат главно држави кои ја признале независноста на Косово. - Процесот би подразбирал исполнување на критериуми во областа на владеењето на правото и човековите права, додаде Хоџај. ...
| | веќе видена | слични

Србија го брише името Македонија. Србија го брише името Македонија. Под овој наслов, српски „Новости“ пренесува ставови на високи извори во тамошната Влада дека доколку Зоран Заев се согласи да го признае Косово во УНЕСКО, Србија ќе го повлече признавањето на Македонија под уставното име. Според информациите на порталот, Белград внимателно ќе ги следи потезите на Македонија за прием на Приштина во меѓународните организации и ќе се однесува кон Скопје зависно од неговиот однос кон српските национални интереси. Неодамнешната посета на Косово од страна на Заев, за шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ е уште еден доказ за лицемерието на македонскиот премиер и политиката на властите во Скопје. Министерот за одбрана, Александар Вулин, пак, изјави дека се остварило тоа што тој со месеци го најавувал – дека Заев нема да си стои на зборот. Дополнителна загриженост кај србите предизвика и изјавата на Заев по средбата со Харадинај во Приштина, во која тој изјави дека Косово може да смета на поддршката на ...
| | веќе видена | слични

Косово во текот на декември ќе поднесе барање за прием во Советот на Европа, најави косовскиот министер Енвер Хоџај, а српските медиуми пишуваат дека такво барање се уште не е поднесено.Хоџај кажа дека Косово ќе го иницира приемот во декември или најдоцна јануари. Тој смета дека Косово може да стане членка на Советот на Европа во рок од две години, имајќи го во предвид престојниот период, во кој претседавачи со Советот ќе бидат земји кои го признале Косово.– Процесот би подразбирал исполнување на критериуми во областа на владеењето на правото и човековите права, додаде Хоџај.Одлука за прием во Советот на Европа треба да донесат Комитетот на министри и Парламентарното собрание на Советот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако Скопје ја поддржи Приштина во меѓунариодните институции, можна е промена на одлуката за признавање на Македонија под уставното име, пишува „Вечерње новости" . Премиерот Зоран Заев неодамна во Приштина изјави дека Македонија ќе гласа за членството на Косово во УНЕСКО. Ако тоа се оствари, пишува весникот, Србија подготвува радикални контра мерки. Како што Македонија ќе се постави во однос на нашите национални интереси, така и ние ќе се однесуваме кон нивните, се наведува во написот во „Вечерње новости“. Прашањето за членство во УНЕСКО Приштина ќе може пак да го отвори за две години. „Заев пред еден месец во Белград, на средбите со државниот врв на Србија, се 'заколни' дека 'Србија во Македонија има искрен пријател'. Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ најновата изјава на Заев ја оцени како уште еден доказ за лицемерието на македонскиот премиер и на политиката на власта во Македонија. Ние на тие пораки знаеме како ќе одговориме, изјави Дачиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако Заев ги исполни „заканите“ дека ќе гласа за членство на Косово во УНЕСКО“, Србија би можела да го повлече признавањето на Mакедонија под нејзиното уставно име, пишуваат српски медиуми. Србија би можела да прибегне кон радикални потези во односите со Скопје и да го повлече признавањето на Mакедонија под нејзиното уставно име доколку Зоран Заев ги исполни „заканите“ дека ќе гласа за членство на Косово во УНЕСКО“, објави српскиот весник „Новости“, во текст под наслов „Србија го 'брише' името на Македонија?“ Според информации на весникот од неименувани извори, „Белград внимателно ќе ги следи потезите на Македонија и изјаснувањето во однос на приемот на Приштина во меѓународните институции и како ќе се постави Скопје кон националните интереси на Србија“. „Новости“ пишува дека властите во Приштина ќе имаат прилика да го отворат прашањето за членство во УНЕСКО дури за две години, но Белград би можел да го активира принципот на реципроцитет во дипломатските и политички односи со Скопје уште во 2018, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Посетата на премиерот Зоран Заев и изјавите за односите помеѓу Македонија,Косово и Србија предизвика возмемиреност кај српските власти.Весникот „Новости“ пишува дека српските власти би би можеле да го повлече признавањето на Македонија под уставното име и дека ќе ја користи референцата ФИРОМ. Српските власти се посебно лути за изјавата на Заев дадена во Приштина со неговиот колега Харадинај дека Македонија ќе го поддржи Косово во сите процеси.Ова српските власти го толкуваат дека Македонија би можела да гласа за прием на Косово во Унеско, на што српските власти се посебно чуствителни поради стравот дека со приемот на некогашната српска покраина во оваа светска организација би можеле да бидат загрозени нивните културно-историски споменици. Косово имаше еден неуспешен обид да стане член на Унеско и следниот се подготвува следната година а најголема поддршка очекуваат токму од соседите. Заев во Приштина нагласи дека Косово може да смета на поддшката на Македонија но оти не смее да се заборави дека и Србија е ...
| | веќе видена | слични

На изјавата на премиерот Зоран Заев дека „Косово може да смета на поддршката од Македонија во сите процеси“ пратеникот во македонското Собрание, Иван Стоилковиќ, реагира со повикувањето на Србија да спроведе реципроцитет во односите со Македонија. „Заев не сака и не може да го одржи зборот, ниту политиката на македонската Влада ќе биде во спротивност со интересите на Албанците во регионот, но и на САД, како главен покровител на косовската независност и на актуелната Влада во Скопје. На Србија не ѝ е во интерес да ги залади односите со Македонија, но ако тие продолжат да се однесуваат спротивно на нашите интереси, политиката на Белград треба да биде воведување реципроцитет во односите“, изјави лидерот на Демократска партија на Србите во Македонија. Пратеникот се залага за реципроцитет на сите нивоа, а не само во однос на признавањето на уставното име. „На пример, македонските здруженија во Србија од државата добиваат помош од 480.000 евра, а српските организации во Македонија оваа година не добија ништо“, ...
| | веќе видена | слични

Србија би можела да го повлече признавањето на Република Македонија под уставното име ако премиерот Зоран Заев остане на најавената поддршка за членството на Косово во УНЕСКО, пишува српскиот весник „Вечерње новости“. „Според нашите информации, Белград внимателно ќе ги следи потезите на Македонија и изјаснувањето за приемот на Приштина во меѓународните организации и како што Скопје ќе се постави кон нашите национални интереси, така и ние кон нивните. Властите во Приштина ќе имаат можност да го потегнат прашањето за членството во УНЕСКО дури по две години. Меѓутоа, Белград би можел да го активира принципот на реципроцитет во дипломатските и во политичките односи со Скопје веќе во 2018 година, бидејќи косовските Албанци најавија дека тогаш повгторно ќе се обидат да ја отворат вратата на Интерпол“, открива весникот во написот „Србија го ‘брише’ името на Македонија“. „Новости“ во продолжение потсетува на изјавата на Заев по средбата со својот косовски колега и домаќин Рамуш Харадинај во вторникот во Приштина ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара итно распуштање на Парламентот и организирање предвремени избори. Овој став е реафирмиран на средба со партиите во ...
сите 239 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вулин: Вучиќ беше во право, Заев не стои на зборот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: