Кацикис: Независни Грци ќе поддржи компромис за името


Костас Кацикис, пратеник на Независни Грци (АНЕЛ), десничарската партија, која е дел од Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, изјави дека партијата би можела да поддржи компромисно решение за спорот за името со Република Македонија. - АНЕЛ ќе се приклучи кон одлуката на мнозинството. Ќе го почитуваме принципот на владеење на мнозинството, доколку мнозинството одлучи да оди против националниот интерес, изјави вчера Кацикис. Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во повеќе наврати во изминатите неколку недели нагласи дека нема да поддржи решение ако тоа го вклучува зборот „Македонија“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, не е потребен референдум во неговата земја за името на Македонија, бидејќи Владата има мнозинство во Парламентот, истовремено одвраќајќи го и северниот сосед од плебисцит за ова прашање. И за Македонија не е добро решение спроведувањето референдум, изјави Коѕијас во интервју за грчката телевизија Антена, бидејќи „ако биде отфрлен, тоа би имало многу негативни последици“. Поткрепувајќи го ваквиот став, тој потсети дека и референцата БЈРМ била прифатена во 1995 година без да биде одржан референдум. Во интервјуто Коѕијас се осврна и на грчките позиции во разговорите, објаснувајќи дека коалицискиот партнер Панос Каменос, лидер на Независни Грци и министер за одбрана, е против употребата на зборот „Македонија“, но појасни дека „не станува збор за употребата на самиот збор, туку тој да не е на грчки јазик. Прашан да ги прокоментира имињата што се вртат во јавноста, шефот на грчката дипломатија одговори дека Грција има свој предлог, со кој ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Алексис Папечалас, главниот уредник на грчки Катимерени, во новата колумна предупредува дека со навлегувањето во посериозно решавање на спорот за името постои опасност на политичката сцена во Грција да излезе нов популист кој со максималистичка реторика би добил голема поддршка од радикалното и националистичкото гласачко тело, па дури и би ги поразил големите партии кои би прифатиле одреден вид на компромис со нивниот сосед. Папечелас генезата на проблемот го гледа уште во почетокот на 90-тите години и поставување на опасната позиција со максимата дека Македонија е Грчка и дека нашата земја не смее да го користи терминот „Македонија“ што ниту тогаш ниту сега не е реално и е извор на целиот популизам во грчката политика. „Во случајот за спорот за името со Поранешната Југословенска Република Македонија грчките лидери беа погрешно водени од сентименти во 90-тите години. Не дека не можеа да кажат дека грешат. Всушност, повеќето од политичките лидери во земјата меѓу кои поранешниот лидер на Комунистичката партија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Професорот на правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, Тони Дескоски во своето гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма истакна дека грчкиот став оти Македонија е измислена нација е срцевината на спорот за името. Дескоски не верува дека Грците ќе се откажат од она што според нив е суштина на спорот. Во однос на подобрување на добрососедските односи помеѓу двете држави кој би го донело евентуалното решение на спорот, тој вели дека прашањето на добрососедски односи и пријателство со Грција е решено со времената спогодба. Токму првиот дел А што стои пред првиот член од времената спогодба го носи името пријателство и мерки за доверба. За професорот ова е важен податок со кој не е запознаена македонската јавност, односно дека Македонија и Грција веќе имаат склучено договор за добрососедство уште во 1995 година со времената спогодба. Во времената спогодба само едно прашање е оставено отворено во договорот за добрососедство, а тоа е спорот со името. Македонската страна има позиција дека времената ...
| | веќе видена | слични

Пред новата рунда разговори за разликата за името, македонските дипломати оценуваат дека веќе постои предлог и дека треба само да се финишираат деталите за решението. Според нив, нормално е секогаш да има незадоволни на двете страни. „ Битно е Македонија да најде една солуција којашто ќе ѝ овозможи од една страна да го сочува идентитетот, а од друга да ѝ овозможи со таа солуција да влезе како членка на НАТО и да почне преговори за Европската унија“, вели поранешниот амбасадор Нано Ружин. „Не треба да има никаков сомнеж дека во чантата на медијаторот има конкретен предлог кој веќе и се најавува. По обичај, нас ни доаѓа од Грција, Албанија или од некои трети земји, и по с ѐ изгледа дека тоа се концентрира на Нова Македонија, што е најлошото решение од сите што досега биле спомнати“, смета поранешниот амбасадор Ристо Никовски. Никовски вели дека референдум мора да има пред конечното решение, додека Ружин е со став дека граѓанското изјаснување треба да биде по решението пред приемот на македонија во НАТО ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот амбасадор на Македонија, Ристо Никовски смета дека во преговорите за решавање на проблемот со името потребна е црвена линија, бидејќи во спротивно земјата може да се соочи со несакани последици. Според него, државата треба да се обиде да најде решение за спорот со името што нема да биде на штета на македонскиот народ. Според Никовски, промената на името води кон промена на идентитетот, што, како што вели, е неприфатливо. Од друга страна, пак, иако премиерот Зоран Заев бара поддршка и од опозицијата во овој процес, сепак лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вели дека тие воопшто не се вклучени во преговорите. Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката телевизија Алфа изјави дека не постои црвена линија од македонска страна за решавање на долгогодишниот спор. Тој рече дека двете страни имаат капацитет до крајот на јуни да го решат спорот со името. Арменд Мурсели
| | веќе видена | слични

Два дена порано од најавеното, односно на 17 јануари, во Њујорк ќе се одржи следната рунда од разговорите меѓу Македонија и Грција за разликите за името, потврдија извори и од македонското Министерство за надворешни работи, и од грчката државна новинска агенција АНА-МПА, која се повикува на дипломатски извори. На новата средба по повеќе од еден месец со посредникот на Обединети нации, Метју Нимиц, македонската делегација ќе ја предводи Васко Наумовски, а грчката Адамантиос Василакис. Последната се одржа на 12 декември во Брисел и на неа Нимиц изрази оптимизам дека во 2018 година конечно ќе се изнајде заемно прифатливо решение за името на македонската држава и најави интензивирање на процесот под покровителство на ОН.
| | веќе видена | слични
11 копии

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Последната рунда разговори за името, по тригодишен застој, се одржа во Брисел на 11-ти и 12-ти минатиот месец. Тогаш беше најавено дека медијаторот Нимиц секој месец ќе одржува средби со преговарачите, со цел да се најде решение. Новата рунда разговори доаѓа во период на интензивирани активности и оптимизам во Скопје, Атина, Брисел и Вашингтон, за конечно затворање на дводеценискиот спор за името. Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во изминатите денови изјавија дека постојат можности да се најде решение за спорот во првата половина на 2018 година.
| | веќе видена | слични

Предлозите Горна Македонија, Нова Македонија, Северна Македонија и Вардарска Македонија, а не се исклучува можноста Нимиц да смисли и ново сложено име. На средбата на Метју Нимиц со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис најверојатно ќе се разгледуваат и имињата коишто грчките медиуми ги спомнуваат сега. Предлозите Горна Македонија, Нова Македонија, Северна Македонија и Вардарска Македонија, а не се исклучува можноста Нимиц да смисли и ново сложено име. Шефот на грчката дипломатија Коѕиас синоќа на грчка Антена1 кажа дека целта на Атина е да се најде сложено име коешто ќе ја разликувала „ПЈРМ“ од грчка Македонија и ќе биде за севкупна употреба. За евентуален референдум, Грција немала никаква причина да го распише затоа што имала одговорна Влада. За Коѕиас референдум за името не е добро решение ниту за Македонија, затоа што постоела можност евентуалниот договор да биде отфрлен. За премиерот Заев пак не постојат црвени линии во спорот за името. Во интервју за грчката Алфа ...
| | веќе видена | слични

Освен економијата и новиот пакет реформи, на дневен ред на вчерашната седница на грчката влада, се нашло и прашањето за името на Република Македонија.Спорот меѓу Македонија и Грција го споменал грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање пред министрите. Ципрас рекол дека „постои прозорец за решение, доколку навистина има искрена намера од соседите“ и додал дека „во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока“. Грчкиот премиер истакнал дека 2018-та, без сомнеж, ќе биде година полна со предизвици, но и на важни можности што не треба да се испуштат, не само во економијата, туку и во надворешната политика, а како пример го споменал прашањето за името.- Имаме прозорец за решение, доколку се покаже дека промената на ставот на нашите соседи е искрена. Решение, кое ако се постигне ќе биде во корист на мирот и соработката на Балканот, но и во корист на една нова динамика за нашата земја во поширокиот регион. Во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 303 | | | веќе видена

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија, рече дека во Парламентот започнува исклучиво критична расправа за националното прашање, а сите пратеници за ...
сите 241 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 187 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кацикис: Независни Грци ќе поддржи компромис за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: