ЕКСКЛУЗИВНО: Еве што точно биле спремни да прифатат Груевски и Црвенковски!


2 копии

Кај дел од македонските провладини медиуми се појави ударна вест дека според документи на Викиликс, и поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски го прифатил името Република Северна Македонија уште во 2008 година, веројатно со цел да се омекне ставот кај поддржувачите на оваа партија за сегашниот референдум. Сепак, за волја на вистината, документите на Викиликс покажуваат малку поголеми разлики од тоа што биле спремни да прифатат тогашниот премиер Груевски и претседател Црвенковски, со сегашниот договор со Грција. Имено, според документите објавени на „Викиликс“ , а кои што датираат од 29 јули 2008 година, раководството во Македонија, претставено со премиеорт Груевски и претседателот на државата, Бранко Црвенковски, биле согласни со името Република Северна Македонија, со варијанта одредницата „северна“ да стои во заграда. Во документот се наведува дека евентуалното ново име би било во употреба во сите меѓународни организации, плус билатерално од секоја земја која не сака да го користи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Грција е победник во преговорите за името бидејќи во иднина веќе никој нема соседната земја да ја вика Македонија туку Северена Македонија, вели грчкиот шеф на дипломатијата. Тој во радио интервјуто истакна дека неговата влада се изборила за ерга омнес решение, за разлика од претходните кога Македонија под уставно име била призната од Американците. Коѕиас на грчата опозиција и порача да не крева многу врева околу писмото кое Трамп го испратил до Иванов, по повод денот на независноста , во кое американскиот претседател земјата ја именуваше како Македонија. ЗА тоа, сте сами виновни, ја искара тој опозицијата. Американците никогаш не користеле ФИРОМ. Уште во времето на Симитис, САД ја признаа соседната земја како Македонија, а ја признаа и уште 145 други земји. Хипокризијата сега ја допре точката на глупост. Таа беше призната како Македонија за време на владеењето на Нова Демократија и Пасок. А сега се чудат зошто Трамп ја именува земјата со името под која е призната во времето на НД и Пасок. За жал, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас денеска се се обиде да ѝ даде помало значење на изјавата на американскиот престедател Доналд Трамп кој ги поздрави напорите на Македонија за влез во НАТО, а особено по нападите на опозицијата, дека Грција ги продала македонскиот јазик и идентитет. Зборувајќи за Реал ФМ, додаде Коѕијас рече дека „за жал, 3/4 од државите во светот ја признаа соседната земја како Македонија која за среќа по нашиот договор ќе стане Северна Македонија“. Коѕијас не пропушти да „предвиди“ дека по ратификацијата на Преспанскиот договор, Американците ќе почнат да ја нарекуваат ПЈРМ како ‘Северна Македонија’. Ако и нашата влада, додаде тој, „штом процесот ќе заврши, ќе биде викана од страна на Американците Северна Македонија. Затоа велиме дека го зедовме името назад, а не дека го предадовме“, вели Коѕијас. Тој, исто така, изјави дека „ние никогаш немавме барање за македонскиот јазик, Александар Велики не зборуваше македонски, туку (филозофот и учител –н.з.) Аристотел му ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште во 2008 година државниот врв во Македонија прифатил промена на името во Република Северна Македонија, но без уставни измени. Ова стои во документот на американската амбасада во Скопје, кој го објави Викиликс, а го преносоа грчки медуми. Доверливиот документ на американската амбасада насловен „Што треба Македонците да направат за да го решат спорот за името“ е составен на 29 јули 2008 година, од страна на тогашната американска амбасадорка во Македонија Џулијан Миловановиќ. Според документот тогашното раководство претставено од премиерот Груевски и претседателот Црвенковски го поддржале името Република Северна Македонија, но само доколку тоа вклучува признавање на македонскиот јазик и националноста и со варијанта одредницата северна да стои во заграда. Во документот се наведува дека евентуалното ново име би било во употреба во сите меѓународни организации, и во билатералните односи со сите земји кои не сакаат да го користат уставното име на државата. Ова решение од пред 10 години, предвидува за внатрешна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги оцени како „јалови обиди на власта“ и „глупости“ информациите објавени од Викиликс во кои се наведува дека македонските власти уште во 2008 година, кога тој ја предводеше владата, го прифатиле името „Република Северна Македонија“. – Ова се јалови обиди на власта, и веројатно ќе има уште многу вакви. Тие се сега во кампања и ќе се изнаслушаме разни глупости. Јасно е зошто сум во суд и зошто ми се случува овој класичен политички прогон и тортура. Ако се согласев со Грците друга ќе беше песната, ја сум човек со принципи и достонство, рече Груевски на прес-конференција во Собранието на Македонија.
| | веќе видена | слични

Содржината на краткиот извештај на поранешната амбасадорка на САД во Македонија, Џилиен Миловановиќ, некои од медиумите целосно ја изманипулираа. Тие направија груб фалсификат и целосно извртување на вистината, доведувајќи ги читателите во тешка заблуда. Текстот во продолжение е единствено во интерес на граѓаните, вистината и во интерес на професионалните новинарски принципи Поговорката дека најмногу се лаже во војна, по лов и риболов и за време на избори, отсега треба да има и додавка – се лаже и за време на референдум. Повод за оваа констатација е објавата на досега непознатата, класифицирана, депеша од поранешната амбасадорка на САД во Македонија, госпоѓата Џилиен Миловановиќ, до нејзиното министерство за надворешни работи (Стејт департмент) во врска со преговорите за името со Грција. Подетално, објаснување за ставовите на македонското раководство кон тоа прашање. Според документот насловен „Тоа што е потребно за Македонија да го реши спорот за името“ од 29 јули 2008 година, Македонија била расположена да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одговарајќи на нападите од Нова демократија и од лидерот Кирјакос Мицоткаис, кој по повод Викиликс документот според кој Никола Груевски во 2008 година се задоволил со името Северна Македонија, се сврте кон Владата на Ципрас дека потпишала лош договор со Заев, грчкиот министер за надворешни работи Коѕијас, соопштил дека „општо е познато дека премиерот на ФИРОМ во тоа време, Никола Груевски, не сакал да реши прашањето (на овој начин): -Во обид да ги залаже меѓународните играчи (Груевски) се преправаше дека е принуден да прифати компромис. Никој не му веруваше, освен Мицотакис, соопштил Коѕијас. Тој додал, како што пренесува Катемеини, дека Викиликс документот покажува дека Скопје сакало да го користи своето уставно име „Македонија“, без било какви модификации, за домашна употреба – услов што Нова демократија го прифатила. Коѕијас додал и дека дека Нова демократија тврдела дека најдобро решение е името „Северна Македонија“ што повторно било одбиено од Груевски.
| | веќе видена | слични

Викиликс вчера објави доверлив документ на Американската амбасада во Скопје од 29 јули 2008 година под наслов „Што треба Македонците да направат за да го решат спорот за името“, изработен од тогашната амбасадорка Џилијан Миловановиќ. Според документот, во 2008 година Македонија дала согласност за промена на уставното име во „Република Северна Македонија“ во сите меѓународни организации под услов тоа да вклучува признавање на македонскиот јазик и националноста. Во првиот дел од документот се споменува дека Миловановиќ своите заклучоци ги претставила по разговорите со тогашниот претседател и премиер на Република Македонија, Бранко Црвенковски и Никола Груевски, и дека условите биле прифатливи за земјата. Националноста и јазикот, исто така, требало да ја имаат придавката „македонски“, но во вид на некој анекс или интерен документ во ОН што нема да биде предмет на одобрување од грчката страна. За премиерот Зоран Заев документот на „Викиликс“ е причина повеќе да се излезе на референдум. - Верувам дека ваквите ...
| | веќе видена | слични

Еден документ објавен од Викиликс, под наслов “Македонија/Грција: Што им треба на Македонците за да го решат прашањето околу името?“ објави дека екс-премиерот Никола Груевски, уште во 2008 година, го прифатил името „Република Северна Македонија“. Груевски негира, нарекувајќи дека тоа е измислица на власта. Името „Република Северна Македонија“ или „Северна Македонија“ било прифатливо за минатата власт. Ова го докажува еден документ објавен од Викиликс, каде се прикажани разговорите од 2008 година помеѓу тогашната амбасадорка на САД, Гилан Милановиќ, Никола Груевски и претседателот Бранко Црвенковски. Во истиот документ, Груевски цитира анкета на ВМРО-ДПМНЕ, според која само 13 % од Македонците би подржале такво име. Според информациите од документот, Груевски потенцирал дека со една кампања од 2 месеци, народот ќе се убедел за името „Република Северна Македонија“. Во документот на Викиликс од 29 јули 2008 година се вели : „Доколку има предлог за такво име, за да се употреби секаде каде што сега се употребува ...
| | веќе видена | слични

На денешната прес-конференција, поранешниот премиер Никола Груевски ги отфрли наводите дека тој во 2008 година прифатил промена на името за земјата во „Северна Македонија“. „Ако се согласев на сè што сакаат Грците, ќе се согласите дека сè ќе беше поинаку денес. Јас сум човек со принципи и достоинство”, рече Груевски. По објавената тајна телеграма на поранешната амбасадорка Џилијен Миловановиќ на Викиликс, медиуми во Грција и во Македонија објавија дека тогашниот премиер бил подготвен да го прифати името Република Северна Македонија, под услов Грција да го признае македонскиот јазик и македонска националност.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 440 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 117 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 130 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕКСКЛУЗИВНО: Еве што точно биле спремни да прифатат Груевски и Црвенковски!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: