Груевски на рибање во Вашингтон

Ситуацијата во Македонија го вклучи алармот во Вашингтон. Најновиот развој на настаните во Македонија поврзани со слободата на медиумите, независноста на судството и политичкиот дијалог за американската администрација, се доволен доказ дека треба да се преиспита дали политичкиот курс на Македонија се и понатаму евроатлантските интеграции. Администрацијата на САД набрзо ќе го повика македонскиот премиер Никола Груевски во Вашингтон, за да одговара во врска со недостигот од политичкиот дијалог, притисокот врз независните медиуми, впечатокот за селективни инспекции и кривични гонења, состојбата во судството, како и за целиот пат напред на Македонија кон евроатлантската интеграција, објави А1 телевизија, чии неофицијални дипломатски извори брифираат дека постои голема веројатност премиерот да се сретне со државната секретарка Хилари Клинтон или потпретседателот Џон Бајден кон средината на месецов. Телевизијата „Алфа“, пак, објави прецизен датум за средбата - 16 февруари. - Ситуацијата во Македонија го ...
| | веќе видена | слични

Заменик-помошникот државен секретар Томас Кантримен ја откажал за денеска најавената посета на Приштина, пренесоа тамошните електронски медиуми без да ја објават причината за откажување на посетата. Медиумите потсетуваат дека Кантримен вчера останаа во Брисел каде присуствувал на состанокот на Меѓународната управна група за Косово. Кантримен синоќа изјави дека САД оптимистички веруваат дека во Косово наскоро ќе се формира влада, која се очекува да биде составена од луѓе со "чисти раце". " Владата на Косово треба да биде чиста, способна и посветена. Да се назначат министрите врз основа на нивната способност и волја за работа, а не со поделби ", изјави за" Коха Диторе ", заменик-помошникот државен секретар Томас Кантримен.
| | веќе видена | слични

Ниту Груевски е повикан да биде искаран во Вашингтон, ниту Кантримен доаѓа во Скопје за да ги смирува тензиите меѓу власта и опозицијата. Амбасадорот Филип Рикер е шокиран од извештаите на дел од медиумите кои пренесоа вест првично објавена на Гласот на Америка финансирана од американскиот конгрес според која Груевски оди во Вашингтон за да каже каде ја води државата. Средбите на премиерот со потпретседателот Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон што ќе се одржат на 16 февруари во Вашингтон се редовни и се планирани неколку месеци однапред, а не се должат на актуелните состојби во Македонија вели американскиот амбасадор. Посетата на помошникот државен секретар за Европа Том Кантримен кој е одговорен за Балканот кој во четврток доаѓа во Скопје е дел од балканската тура во која ќе ги посети и Приштина и Тирана. Кантримен ќе се сретне со Груевски, Црвенковски и Али Ахмети, но посетата е со цел да ја подготви средбата на Груевски со Клинтон и Бајден, а не за да го гаси македонскиот пожар. Загриженоста на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Никола Груевски на 16 февруари, во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател Џон Бајден и со државната секретарка Хилари Клинтон, потврди вчера амбасадорот на САД во Скопје, Филип Рикер . Притоа тој ги оцени за некоректни наводите дека премиерот е повикан во Вашингтон, велејќи дека е коректно да се каже дека тој е поканет на средби со претставници на американската администрација. Рикер рече дека и посетата на заменик-помошникот државен секретар на САД, Томас Кантримен в четврток нема вонреден карактер и дека е дел од неговата регионална турнеја, во која ќе ги посети и Приштина и Тирана. Сепак, Рикер повтори дека останува загриженоста за повеќе прашања и дека на тие теми ќе се разговара и при престојот на премиерот Груевски во САД. - Останува нашата загриженост за состојбата во судството, за независноста на медиумите и за кризата во парламентот. За ова и потпретседателот Бајден и државната секретарка Клинтон ќе сакаат да разговараат со премиерот Груевски. Теми ќе бидат и ...
| | веќе видена | слични

Приштина, 9 февруари – Американскиот помошник државен секретар за Европа, Томас Кантримен ја откажа денешната посета на Приштина, информира Радио Слободна Европа. Не се знае кога Кантримен ќе ја реализира посетата на Косово. Утре, Кантримен треба да пристигне во Македонија, а в петок да отпаува за Албанија. Вчера, тој во Брисел на состанокот на Меѓународната кризна група (МКГ) за Косово. Сепак, помошникот на Хилари Клинтон објасни дека не може да се преговара за територијална поделоба или за стусот на Косово на дијалогот со Белград.
| | веќе видена | слични

Томас Кантримен во Белград во 2010 година Утре во Македонија доаѓа заменик помошникот државен секретар на САД Томас Кантримен, а за пет дена премиерот Груевски заминува на средби со потпретседателот на САД Џо Бајден и државната секретарка Хилари Клинтон. Американскиот заменик-помошник државен секретар задолжен за Европа, Томас Кантримен утре доаѓа во посета на Скопје. Предвидено е тој да се сретне со премиерот Никола Груевски, со лидерот на ДУИ Али Ахмети и со претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски. На вчерашната средба со новинарите, американскиот амбасадор Филип Рикер изјави дека на агендата се повеќе прашања од билатетарлните односи, но и актуелни прашања кои, вели Рикер, создаваат загриженост, како независноста на судството, слободата на медиумите, состојбата во Парламентот и политичкиот дијалог. Премиерот Груевски, пак, за пет дена заминува во посета на Вашингтон каде треба да се сретне со државната секретарка Хилари Клинтон и со потпретседателот Џо Бајден. Со нив ќе разговара на истите теми. Рикер ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик - помошникот државен секретар на САД задолжен за Европа, Томас Кантримен, утре официјално ќе ја посети Република Македонија, во рамки на балканската турнеја во која ќе ги посети и Приштина и Тирана.
| | веќе видена | слични
5 копии

Томас Кантримен, заменик - помошникот државен секретар на САД задолжен за Европа, утре доаѓа во посета на Скопје, како дел од неговите редовни активности, информира синоќа на средба со новинарите американскиот амбасадор Филип Рикер. - Доаѓањето на Кантримен не е посебен одговор на настаните во Македонија туку е дел од неговата редовна работа и во рамки на балканската турнеја во која ќе ги посети и Приштина и Тирана, рече Рикер. Предвидено е в четврток тој да се сретне со премиерот Никола Груевски како дел од подготовките за посетата на шефот на македонската Влада на Вашингтон, а ќе има средби и со лидерот на ДУИ Али Ахмети и со претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски. На агендата се повеќе прашања од билатетарлните односи, но и актуелни прашања кои, вели, создаваат загриженост, како независноста на судството, слободата на медиумите, состојбата зо Парламентот и политичкиот дијалог. Ќе стане збор и за евроатлантските интеграции и учеството на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан, како и за глобални ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 9 февруари – Утрешната посета на заменик помошникот државен секретар на САД, Томас Кантримен во Македонија е редовна и не е посебен одговор на настаните во земјава, тврди американскиот амбасадор Филип Рикер. На синоќешниот брифинг во американската амбасада, Рикер рече дека посетата е дел од балканската турнеја на Кантримен во Скопје, Приштина и Тирана. Кантримен ќе се сретне со премиерот Никола Груевски како дел од подготовките за посетата на шефот на македонската Влада на Вашингтон, а ќе има средби и со лидерот на ДУИ, Али Ахмети и со претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Американецот ќе зборува за актуелните прашања кои создаваат загриженост за политичката состојба, билатералните односи, независноста на судството и слободата на медиумите, како и за евроатлантските интеграции и учеството на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан. На речиси истите теми Груевски ќе зборува со потпретседателот на САД, Џозеф Бајден и државниот секретар, Хилари Клинтон на 16 февруари годинава. Според Рикер, ...
| | веќе видена | слични

- Доаѓањето на Кантримен не е посебен одговор на настаните во Македонија туку е дел од неговата редовна работа и во рамки на балканската турнеја во која ќе ги посети и Приштина и Тирана, рече Рикер. Предвидено е в четврток тој да се сретне со премиерот Никола Груевски како дел од подготовките за посетата на шефот на македонската Влада на Вашингтон, а ќе има средби и со лидерот на ДУИ Али Ахмети и со претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски. На агендата се повеќе прашања од билатетарлните односи, но и актуелни прашања кои, вели, создаваат загриженост, како независноста на судството, слободата на медиумите, состојбата зо Парламентот и политичкиот дијалог. Ќе стане збор и за евроатлантските интеграции и учеството на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан, како и за глобални прашања. Ова се темите на кои ќе се разговара и на средбите на премиерот Груевски со потпретседателот на САД Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон закажани за 16 февруари. Посетата на Груевски на САД е подготвувана од август ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски на рибање во Вашингтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: