Милошоски се исплаши од Дик Марти

Советот на Европа треба да го поддржи извештајот на Дик Марти, со цел да се спроведе независна меѓународна истрага за откривање на злосторите поврзани со шверц на органи и санкционирање на виновниците, изјави Игор Ивановски од СДСМ, кој до затворањето на весникот единствено од тричлената македонска делегација во СЕ официјално се произнесе дека ќе гласа „за“ овој извештај. Спротивно на препораките, Министерството за надворешни работи (МНР) не изгради државна позиција во пресрет на вчерашната утринска амандманска расправа во Советот на Европа (СЕ) за предлог-резолуцијата врз основа на извештајот на известувачот Дик Марти за наводен шверц на човечки органи на Косово, која попладне требаше да ја заокружи гласањето со „за“ или „против“ нова истрага околу илегална трговија со органи и други злодела на групата на ОВК од Дреница, чиј шеф бил косовскиот премиер Хашим Тачи. - По неколкукратни консултации, одлучивме да не и даваме никакви насоки и сугестии на македонската делегација во СЕ - соопштија од МНР, со ...
| | веќе видена | слични

Нова Демократија со нови обвинувања за Ермира Мехмети Деваја поради воздржаното гласање за извештајот на Дик Марти. Додека за партијата на Ахмети, промената на насловот со додавање на зборот,, наводно,, претставува победа, партијата на Селмани смета дека со тоа им се отвора можност на Србија и на Русија да почнат истраги во врска со наводите дека имало трговија со човечки органи. „Промената на насловот не значи и промена на содржината иако таа вели дека од обвинувачки, извештајот добил истражувачки карактер. Г-ѓо Мемети, извештајот е уште полош затоа што се дозволува истрага не само на ЕУЛЕКС туку на кој било друг меѓународен истражувачки орган, давајќи им можност и на Србија и на Русија да иницираат таков чекор“.Флора Кадриу – НД Пратеничката Мемети – Деваја и на ова обвинување со реакција дека албанската делегација била обединета што се однесува гласањето на извештајот, но, опозицијата била таа што во последен момент го променила мислењето поради ситуацијата по протестите на 21 – ви јануари во Тирана. Вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеничката Флора Кадриу од Нова демократија денеска повторно ја обвини и порача на пратеничката Ермира Мехмети од ДУИ за манипулација во врска со Извештајот на Дик Марти и и порача дека нема да може да ја избегне одговорноста „Нема да можете да избегате од одговорност и вината за манипулацијата што на секој можен начин се обидувате да им ја нанесете на Албанците оправдувајќи се со фрази на кои и самите вие не им верувате“, рече Кадриу. Кадриу рече дека Мехмети во една од нејзините колумни искажала став дека ќе гласа против Извештајот на Марти, но оти гласала воздржано ставот си го фрлила во вода. „Мехмети гласаше воздржано и го фрли во вода нејзиниот напор за пишување на една колумна каде што го најави нејзиниот глас против. Таа образложи дека гласа воздржано бидејќи се координирала со другите албански пратеници во Советот на Европа. Но, гласачкиот листинг демантира таква манипулација на Мехмети. бидејќи таа била единствениот Албанец и пратеник кој гласал воздржан“, тврди Кадриу. Таа додава дека Мехмети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Флора Кадриу од Нова Демократија ја нападна Ермира Мехмети од ДУИ бидејќи гласала воздржано во Стразбур за извештајот на Дик Марти, иако од говорница рече дека извештајот повеќе личи на политички документ и дека ќе гласа против. Во продолжение следи интегрално соопштението на Флора Кадриу. Ермира Мехмети, овој пат дефинитивно не можете да избегате од одговорноста и вината за манипулацијата која на секој можен начин се обидувате да им ја нанесете на албанците оправдувајќи се со фрази на кои и самите вие не им верувате. Мехмети, пред да замине за Страсбург, во една нејзина колумна го кажа нејзиниот став дека ќе гласа против извештајот на Дик Марти, дури ни ги понуди и причините за таквата одлука. Се случи спротивното, г-ѓа Мехмети гласаше воздржано и го фрли во вода нејзиниот напор за пишување на една колумна каде го најави нејзиниот глас "против". Мехмети кажува дека гласала "воздржана" бидејќи се координирала со другите албански пратеници во Советот на Европа. Но ете, гласачкиот листинг демантира една ...
| | веќе видена | слични

Театар и манипулација – оценка на Нова Демократија за воздржаното гласање во Советот на Европа на пратеничката Ермира Мемети Деваја од ДУИ за извештајот на Дик Марти. Останатите претставници од македонската делегација, Александар Николовски и Игор Ивановски гласаа „ЗА“. „ Со вашиот глас не ја почитувате сопствената петиција против Марти на која потпис ставија над 250 илјади Албанци меѓу кои и вие и функционери на ДУИ? Ја прашуваме пратеничката Ермира Мехмети - по чија наредба бевте воздржана? Дали добивте наредба од ДУИ или од ВМРО ДПМНЕ, чиј пратеник вчера се солидаризираше со српските пратеници?“- Флора Кадриу – НД За Мехмети Деваја реакцијата на Кадриу е некоректна. Објасни дека нејзиниот воздржан глас следувал откако бил прифатен амандманот за промена на насловот на резолуцијата на Марти. Мислам дека нивниот пристап не е коректен. Не е мала победа што целиот Совет на Европа се согласи дека таквиот текст е обвинувачки и полн со предрасуди за потоа да добие карактер на текст за кој треба да се вршат ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 26 јануари – Демократската унија за интеграција работи против интересите на Албанците, тврди пратеникот Флора Кадриу од Нова Демократија. Доказ за тоа било тенденциозното и дволично однесување во Советот на Европа, каде Ермира Мехмети гласала воздржано за извештајот на Дик Марти. „Со оваа дволичност што вчера ја направивте, се докажува дека сите јавни појави и изјави ги реализирате за да ги манипулирате Албанците, пред се чувствата на албанските граѓани, а на крај ги донесувате одлуките онака како ви ги подготвуваат антиалбанските центри“, изјави Кадриу. Во итната реакција на Ермира Мехмети – Деваја тврди дека однесувањето на Нова демократија е против интересите и целите на Албанците. „Оние кои не беа во Стразбур за да направат дипломатска битка со Дик Марти, немаат политичко, ниту морално право да обвинуваат. Гласањето за апстиненција не дава успех. Одлуката за воздржаност е резултатт на фактот што се промени насловот на Резолуцијата, која е сомнителна. Сега таа содржи зоборови за истрага во врска ...
| | веќе видена | слични

ДУИ работи против интересите на Албанците. Последен доказ, предупредуваат од Нова Демократија е тенденциозното и дволично однесување во Советот на Европа, каде Ермира Мехмети гласаше воздржано за извештајот на Дик Марти. Време е велат, ДУИ да се соочат со казната од граѓаните. „Со оваа дволичност што вчера ја направивте, се докажува дека сите јавни појави и изјави ги реализирате за да ги манипулирате Албанците, пред се чувствата на албанските граѓани, а на крај ги донесувате одлуките онака како ви ги подготвуваат антиалбанските центри“, изјави Флора Кадриу.
| | веќе видена | слични

Парламентарното собрание на Советот на Европа вчера ја усвои Резолуцијата за истрага на трговијата со човечки органи во Косово на Дик Марти. Македонската парламентарна делегација во Стразбур замина со неединствен став како ќе гласа. Игор Ивановски од СДСМ пред гласањето изјави дека тој ќе гласа во прилог на Резолуцијата, нешто што претходно го најави и Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. Од нашата тричлена делегација само пратеничката од ДУИ, Ермира Мехмети-Деваја, говореше пред Парламентарното собрание на СЕ при што настапи со став дека некои формулации од извештајот на Марти звучат „прејудицирачки“. „Мислам дека имаше потреба да се оспорат некои тврдења што со право се протолкуваа и доживеаја како тенденциозни, кои се однесуваат на улогата и мисијата на меѓународната заедница во постконфликтно Косово“, изјави таа по обраќањето. Пред заминувањето таа најави дека ќе гласа против извештајот на Марти, во согласност со ставот на нејзината партија. Предлагачот на Резолуцијата, Дик Марти, рече дека нема ...
| | веќе видена | слични

Парламентарното собрание на Советот на Европа му даде убедлива поддршка на извештајот на пратеникот Дик Марти. На гласањето вчера попладне „за“ гласаа 169 пратеници, против беа 8, а од гласање се воздржаа 14 пратеници. Со тоа Парламентарното собрание ги прифати извештајот и предлог-резолуцијата на швајцарскиот пратеник. На гласањето суштински се смени само насловот на извештајот, кој сега ќе гласи „Истрага за обвинувањата за нечовечко однесување кон лица и недозволена трговија со човечки органи на Косово“. Дик Марти во утринската дебата подвлече дека извештајот не е насочен против косовскиот народ, туку против кршењето на човековите права. - Барањето вистина секогаш е болно, но човековите права не смеат да бидат жртвувани - рече Марти. Пораката испратена од Стразбур е дека се големи желбата и волјата да се трага по вистината за тоа што се случувало на Косово во времето на војната, при што истрагата, која ќе ја води ЕУЛЕКС, треба да утврди дали имало систематска трговија со човечки органи, дали ОВК ...
| | веќе видена | слични

Стразбур, 26 јануари – Пратеникот на Демократската унија за интеграции, Ермира Мехмети Деваја гласала против, а пратениците Александар Николовски и Игор Ивановски од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ гласале за Резолуцијата на Дик Марти. Извештајот на Марти за трговија со човечки органи на Косово, вчера, беше усвоен со 169 гласа „за“, 8 против и 14 воздржани. „Журнал.мк“ дознава дека македонската делегација својот став го изградила на кусата средба со српските пратеници во Советот на Европа. Претходно, пратениците Ивановски и Николовски објаснија дека својот став за извештајот на Марти ќе го изградати во Стразбур. Заменик-претседателот на македонската Влада, Абдулаќим Адеми, во изјава за „Радио-телевизија Косово“ вели дека извештајот на Марти бил против интересите на Косово и против албанскиот народ. „Од поднесувањето на извештајот постојат политички и дипломатски последици за Косово, а тоа е и причина за запирањето на процесот на признавање на независноста на земјата. Целта на извештајот е оштетување на Косово и формирање ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 191 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 40 | | | веќе видена

За тоа што се случува во Грција и кои се шансите Договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент, за 1ТВ зборуваше новинарот Фиљос Стангос од Солун, кој е и ...
сите 235 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 208 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски се исплаши од Дик Марти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: