Со камења и јогурт по Дора Бакојани

Лидерката на Демократската алијанса, нам добро познатата Дора Бакојани, била нападната во градот Ираклион на Крит од непознати маскирани сторители и засега нема информации дали минала неповредена во инцидентот. Како што пренесуваат грчките медиуми, Бакојани била нападната со камења и пакувања јогурт. Во официјално соопштение, нејзината партија истакнува дека "долго години, владите, политичките лидери, судската и полициската власт немаат сторено ништо за да ги запрат ваквите напади од маскирани и непознати сторители. Насилството и беззаконието во Грција добива неконтролирани размери". Да потсетиме, Дора Бакојани е поранешна Министерка за надворешни работи на Грција и градоначалник на Атина.
| | веќе видена | слични

На Грците им скисна од политичарите па и во 2012 продолжуваат со праксата да фрлаат јогурт по политичарите Од нашиот дописник Атина - Праксата на фрлање јогурт по политичарите не е нов феномен во Грција. Последната жртва беше поранешната шефица на грчката дипломатија и актуелен лидер на Демократска алијанса, Дора Бакојани, додека пак, во 2011 една од најчестите цели беше вицепремиерот Теодорос Пангалос, а ништо подобро не помина и гласната пратеничка од комунистичката партија, Лиана Канели, поранешниот владин портпарол Јоргос Петалотис, но и некои новинари. Бакојани викендов падна во јогурт-заседа за време на нејзината вечера на Крит. Како што пренесоа грчките медиуми, група маскирани граѓани „вооружени“ со јогурт, јајца и камења го скршиле стаклото на ресторанот каде што вечерала Бакојани и почнале да фрлаат со јогурт кон нејзината маса и да извикуваат пароли против неа. Поранешната шефица на дипломатијата смирено се справила со инцидентот во преполниот ресторан каде што локалниот клуб Ротари ја сечел ...
| | веќе видена | слични

Група маскирани млади лица на островот Крит ја гаѓале со камења, јајца и со јогурт бившата шефица на грчката дипломатија и шефица на партијата Демократски сојуз, Дора Бакојани, наведува Грик репортер. Инцидентот се случил околу 22 часот во саботата во еден ресторан на островот. Некои од напаѓачите влетале во ресторанот и предизвикале помала штета, а другите останале надвор и извикувале погрдни зборови против Бакојани. Таа останала смирена за време на нападот иако јогуртот завршил на нејзиното лице. Напаѓачите успеале да избегаат пред да дојде полицијата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Маскирани лица ја нападнаа лидерката на Демократската алијанса Дора Бакојани во градот Ираклион на островот Крит. Напаѓачите носеле железни прачки и фрлале кон Бакојани со камења и кисело млеко, објавија грчките медиуми. Засега нема информации дали Бакојани се здобила со некаква повреда. Долги години по ред влади, политички лидери, судски и полициски власти не направиле ништо за да ги спречат нападите на маскирани лица. Насилството и беззаконието во Грција добиваат неконтролирани размери, се наведува во соопштението на партијата во врска со инцидентот. /С.П.
| | веќе видена | слични

Ираклион - Крит Непознати маскирани лица ја нападнаа поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани. Таа била нападната со камења, јајца и кисело млеко во местото Ираклион на островот Крит, од каде што потекнува нејзиното семејство. Со години владата, политичките лидери, судските и полициските власти не прават ништо за да ги запрат нападите на маскираните лица. Насилството и беззаконието во Грција добиваат неконтролирани размери", се наведува во соопштението на Демократската алијанса, на чиешто чело е Дора Бакојани. Напаѓачите на Дора Бакојани побегнале и истрагата за овој инцидент е во тек. Дора Бакојани потекнува од познатото семејство Мицотакис, а нејзиниот татко Константин со години беше лидер на конзервативната Нова демократија и премиер на Грција. Таа беше градоначалник на Атина и шеф на грчката дипломатија, а откако пред две години не беше избрана за претседател на Нова демократија, формираше сопствена партија.
| | веќе видена | слични

Поранешната шефица на грчката дипломатија била нападната со јајца, јогурт и камења во местото Ираклион на Kрит, од каде што потекнува нејзиното семејство . Агенции јавуваат дека напаѓачите избегале, но не е прецизирано дали Бакојани била повредена од проектилите. - Со години владите, политичките лидери, судските и полициските власти не направија ништо за да запрат напади од маскирани лица. Насилството и беззаконието во Грција достигнаа неконтролирани размери - соопшти Демократската алијанса, на чие чело е Дора Бакојани. Дора Бакојани потекнува од политичката династија Мицотакис. Нејзиниот татко Kонстантин Мицотакис со години беше лидер на конзервативната Нова демократија и премиер на Грција. Таа, пак, беше градоначалничка на Атина и шефица на дипломатијата, а откако пред две години не беше избрана за лидерка на Нова демократија, реши да формира сопствена партија.
| | веќе видена | слични

Група млади маскирани лица со јогурт, јајца и камења ја нападнале претседателката на Демократскиот сојуз, Дора Бакојани, пишува “Грик репортер“.Нападот се случил во ресторанот “Лукулис“ на островот Крит овој викенд, кога некои од демонстрантите влегле во ресторанот, а другите останале да извикуваат погрдни зборови против поранешната шефица на грчката дипломатија. Бакојани останала сосема мирна за време на нападот и покрај тоа што по лицето и’ “течел“ јогурт. Групата млади и разгневени лица успеала да побегне пред да дојде полицијата.
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат агенциите, Дора Бакојани била нападната со камења, јајца и кисело млеко во местото Ираклион на островот Крит, од каде инаку потекнува нејзиното семејство. „Долги години владата, политичките лидери, судските и полициските власти не направија ништо за да ги запрат нападите на маскираните лица. Насилството и безаконието во Грција добива неконтролирани размери“, се наведува во соопштението на Демократската алијанса на чие чело е Дора Бакојани. Напаѓачите на Дора Бакојани побегнале и истрагата за овој инцидент кој се случил вчера е во тек. Дора Бакојани потекнува од познатото семејство Мицотакис, а нејзиниот татко Константин со години беше лидер на конзервативната Нова демкратија и премиер на Грција. Таа беше градоначалник на Атина и шеф на грчката дипломатија, а откако пред две години не беше избрана за претседател на Нова демократија, формираше сопствена партија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Непознати лица ја нападнале поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, но досега нема информации дали е таа повредена во инцидентот. Како што пренесуваат агенциите, Дора Бакојани, била нападната со камења, јајца и павлака на местото Ираклион на островот Крит, од каде што потекнува нејзиното семејство. - Долги години, владата, политичките лидери, судската и полициската власт не сториле ништо за да се спречат овие напади на маскирани лица. Насилството и анархијата во Грција добиваат неконтролирани размери - се вели во соопштението на Демократската алијанса предводена од Дора Бакојани. Напаѓачите на Дора Бакојани избегале, а истрагата за овој инцидент што се случи вчера е во тек. Дора Бакојани потекнува од познатото семејство Мициотакис, чиј татко Константин бил со години лидер на конзервативната партија Нова демократија и премиер на Грција. Таа беше градоначалник на Атина и министерот за надворешни работи, а бидејќи пред две години не беше избрана за претседател на Нова ...
| | веќе видена | слични

Грците ја каменуваа Бакојани Лидерот на грчката Демократска алијанса Дора Бакојани била нападната од маскирани луѓе во градот Ираклион на островот Крит. Напаѓачите носеле железни прачки и фрлале кон Бакојани со камења и кисело млеко, објавија грчките медиуми. Нема информации дали поранешниот грчки министер за надворешни работи Бакојани е повредена во инцидентот. “Долги години по ред влади, политички лидери, судски и полициски власти не направиле ништо за да ги спречат нападите на маскирани лица... Насилството и беззаконието во Грција добиваат неконтролирани размери“, се наведува во соопштението на партијата во врска со инцидентот.
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со камења и јогурт по Дора Бакојани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: