Најмалку 29 загинати во терористички напад во близина на сирискиот град Ал Баб


10 копии

Најмалку 29 луѓе загинаа во самоубиствен напад со автомобил-бомба во близина на сирискиот град Ал Баб што се наоѓа во северниот дел од државата. Нападот е извршен само еден ден откако бунтовниците поддржани од Турција соопштија за целосна контрола врз градот по борбите со екстремисти. Во нападот има и голем број повредени. Засега никој не презеде одговорност за нападот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Турција ја разгледува со Русија и САД операцијата за ослободување на сирискиот град Рака, но нема да учествува доколку во операцијата бидат вклучени курдите, изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим. - Турција успешно ја заврши операција во Ал Баб, укажувајќи и поддршка на Слободната сириска армија, Сега продолжуваат преговорите со Русија, САД и коалицијата по прашањето за ослободување на Рака од борците на Исламската држава. Се уште немаме донесено одлука по тоа прашање, нагласи Јилдирим во турскиот Парламент. Тој истакна дека Турција сепак донела една одлука по тоа прашање. - Ако терористичката група - Сили за заштита на народот и Партијата на демократскиот сојуз, што се поврзани со Курдската работничка партија (ПКК), бидав вклучени во операција во Рака, ние нема да учествуваме. Нема да се движиме „рамо до рамо“ со терористи, наведе Јилдирим.
| | веќе видена | слични

Таткото на американскиот маринец кој беше убиен минатиот месец во напад врз упориштето на Ал Каеда во Јемен изјави дека тој одбил да се сретне со претседателот Трамп откако телото на неговиот син им било вратено дома, пренесува BBC. "Жал ми е, но не сакав да го видам", му кажал на свештеникот. Нападот на 28-ми јануари беше прва таква операција командирана од Трамп. "Мисијата беше чиста бесмислица, владата му должи истрага на мојот син!" - Бил Овенс, таткото на починатиот Вилијам Рајан Овенс изјавил за Miami Herald. "Зошто баш во тој момент мораше тој да одлучи ваква глупава, бесмислена мисија, кога не беше помината ниту една недела од неговото владеење? Зошто?" - гневен изјавил Овенс. "Цели две години имавме луѓе во Јемен, но напаѓаа само ракети и дронови, бидејќи таму немаше мета достојна за живот? А сега одеднаш моравме на овој начин да ја покажеме својата сила?" Мисијата била компромитирана од почеток, владата ги негира обвинувањата. Во нападот кој Трамп го одобрил и наредил после само 6 дена на власт, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турција немаше да изведе успешна операција во сирискиот град Ал Баб без поддршката од Русија, изјави денеска советникот на турскиот претседател Илнур Чевик, цитиран од ТАСС. Благодарение на поддршката на руската авијација операцијата во Ал Баб беше успешна, рече Чевик, кој зборуваше на конференцијата „Односите меѓу Турција и Русија: од периодот на тензии до засилување на соработката“, организирана од весникот „Сабах“ и Дирекцијата за информации и печат на турската Влада. Советникот истакна дека меѓу партнерите треба да има дијалог и разбирање. - Турската армија се движи кон Еуфрат и турската операција ќе продолжи. Правиме се што е можно да не се појават разлики со Русија, додаде Чевик. На 24 февруари турската војска соопшти дека воспоставила целосна контрола врз сите реони во Ал Баб, потсетува ТАСС. Чевик како огромен успех на руско-турската дипломатија ги оцени преговорите во Астана за Сирија. Тој, исто така, изјави дека заедничките напаори и дејствија на Русија и Турција со САД може да придонесат за ...
| | веќе видена | слични

Сириските сили и нивните сојузници постигнаа ненадеен напредок во офанзива во саботата и неделата во областите контролирани од ДАЕШ ( “Исламска држава”) во Сирија. Ова го соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права, цитиран од агенциите. Милитантната група почна да попушта, откако го загуби градот Ал Баб, кои го освоија сириски бунтовници, но од поддржани од Турција. Офанзивата во источниот правец во областа јужно од Ал Баб ја прошири контролата на сириската армија над 14 села и ја придвижи армијата на 25 километри од езерото Асад, под браната Табка на реката Еуфрат. ДАЕШ изгуби многу позиции во северозападна Сирија во последните месеци по успешните офанзивни акции од три различни сили – сириските курдски сили, поддржани од САД, бунтовниците поддржани од Турција и армијата на Асад. Заземањето територијата на ДАЕШ јужно од Ал Баб, армијата го спречува движењето на Турција и бунтовничките групи во југозападниот правец, а исто така се доближува до враќање на контролата над водните резерви за ...
| | веќе видена | слични

Операцијата на Турција во северна Сирија, што започна пред шест месеци, ги постигна планираните цели за преземањето на сирискиот град Ал Баб, изјави началникот на Генералштабот на турската армија Хулуси Акар.- Операцијата „Еуфратски штит“ беше спроведен внимателно со оглед на неконвенционалната природа на конфликтот - посочи Акар при говорот пред турските војници за време на посетата во пограничните региони Газиантеп и Килис.Во борбите често беа користени автомобили-бомби, самоубиствени напади и снајперисти. - Со преземањето на контролата над Ал Баб целите што беа поставени на почетокот на операцијата се постигнати. Наскоро ќе биде укажана поддршка за нормализирање на животот, за да можат локалните жители брзо да се вратат во нивните домови - истакна Акар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројките на загинати во експлозија во предградие на градот ал-Баб се зголеми на десетици други се повредени, јавува весникот Daily Sabah. Според весникот, 42 ранети лица се испратени во болницата во покраината Килис од другата страна на границата на територијата на Турција. Агенцијата Reuters соопшти за 41 загинат, од кои 35 биле цивили. „Помалку од 24 часа по поразот од Исламска држава, самоубиец ги целеше двете седиште на бунтовниците на локалитетот Сусиан, североисточно од Ал-Баб“, која се наоѓа на северна Сирија, изјави за AFP Рахман Абделрахман, директор на Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR), со седиште во Лондон. Главните штабови Слободната сириска армија (FSA), поддржувана од Турција, бунтовниците се наоѓаат еден близу друг. Сусаин се наоѓа на два километри од Ал-Баб, последниот голем град кој беше во рацете на Исламската држава во покраината Алепо. Претходно во петокот Генералштабот на турската армија соопшти дека сите населби на Ал-Баб с исчистени од терористите во рамките на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Џихадистичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за денешниот самоубиствен напад со автомобил-бомба во близина на Ал Баб, град во северна Сирија, во кој загинаа 51 лица, од кои 34 цивили, пренесоа француските медиуми. Во соопштение пренесено на интернет, ИД тврди дека атентаторот самоубиец успеал со автомобилот, преполн со експлозиви, да се втурне меѓу „голема група турски војници и отстапници од верата” во Сусиан, место на 8 километри од Ал Баб, додаваат француските медиуми.
| | веќе видена | слични

Во соопштение пренесено на интернет, ИД тврди дека атентаторот самоубиец успеал со автомобилот, преполн со експлозиви, да се втурне меѓу „голема група турски војници и отстапници од верата” во Сусиан, место на 8 километри од Ал Баб, додаваат француските медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца турски војници се убиени, а неколкумина се повредени во денешниот самоубиствен напади во сирискиот град Ал Баб, упориштето „Исламска држава", која вчера беше преземена од сириските бунтовници, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим, пренесува БТА. - Имаше самоубиствен напади против нашите војници, додека тие вршеа патна проверка на влезот на Ал Баб, при што имаме двајца загинати и повредени, посочи Јилдирим. Нападот е извршен неколку часа откако бомбаш-самоубиец уби најмалку 42 лица во друг напад во близина на Ал Баб.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 151 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 29 загинати во терористички напад во близина на сирискиот град Ал Баб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: