Венгер верува во финале!


Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер изрази разочарување од ремито дома 1:1 против Атлетико Мадрид во првото полуфинале на Лига Европа, но остана оптимист за шансите на „топџиите“ да стигне до финалето во Лион. Во поголемиот дел од натпреварот, Атлетико играше со фудбалер помалку, откако Вршаљко беше избркан поради два жолти картони. – Ако го погледнеме целокупното претставување и начинот на кој се разви натпреварот, тогаш ова е најлошиот можен резултат. Сепак, треба да одиме во Мадрид со позитивен став и да се пласираме во финалето, изјави Венгер по мечот. Французинот смета дека неговиот тим мора да се поврати од големото разочарување и да се подготви за следниот натпревар. – Тоа беше една прекрасна можност која пропуштивме. Можеше да се пласираме уште денес (вчера), но тоа не се случи. Нивниот голман направи многу одбрани, а во исто време покажаа класа дека можат да постигнат гол по една единствена шанса, додаде Венгер. Реваншот во Мадрид е на 3 мај.
| | веќе видена | слични

Лондонскиот премиерлигаш Арсенал после завршување на оваа сезона ќе добие нов кормилар, откако Арсен Венгер после 22 години ќе го напушти клубот. „Професорот“, како што го нарекуваат Венгер му испрати искрена порака на својот наследник, кој се уште не е официјално презентиран. - На сите љубовни приказни им доаѓаа крај, а тој не е секогаш најдобар, односно ретко доаѓа кога е вистински момент. Знам, дека денот после моето официјално заминување од Арсенал ќе бидам многу тажен, затоа што тешко е да замините туку така од клуб на кој сте му го посветиле животот. Токму таква искрена порака сакам да му испратам на мојот наследник, кој ќе треба Арсенал да го цени како животот свој. - изјави Венгер. Низ англиските медиуми се шпекулира со неколку имиња помеѓу кои се искусниот Карло Анчелоти, некогашниот играч на Арсенал Патрик Виера, тренерот на Јувентус Масимилијано Алегри и младиот стратег Ед Хауви од Бурнмат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсен Венгер по крајот на оваа кампања ќе ја заврши приказната со премиерлигашот Арсенал која траеше повеќе од две децении. Францускиот стратег остави огромна трага во клубот од Лондон и останува отворено прашањето дали неговите успеси ќе можат да бидат повторени или поточно кој ќе ја преземе одговорноста и ќе го наследи на жешкото столче. Многу имиња се споменуваат, но ниту еден од нив не се издвојува како фаворит. Во изборот никаков збор нема ниту Венгер кој само посочи каква одговорност ќе има новиот тренер. -Не сум инволвиран во тоа, тоа не е моја работа. Мојата работа се игрите на тимот, а не да го бирам мојот наследник. Ако некој ме праша за мислење ќе го дадам, ама сметам дека клубот работи како што треба кога сите си ја вршат работата, -рече Венгер притоа коментирајќи го името на Жељко Бувац како негов можен наследник. -Не го знам добро. Мислам дека е подобро јавно да не говорам за тоа. Тоа може да ги обесхрабри другите кандидати и не сакам да изврши притисок врз луѓето. Подобро е да се чувствуваат ...
| | веќе видена | слични

Aрсенал ќе мора да пронајде замена за Арсен Венхер, но исто така ќе мора да направи промени и во играчкиот кадар за наредната сезона. Одбраната на овој тим дефинитивно е најголемиот проблем. За тоа сведочи и податокот дека Арсенал прими дури 11 погодоци повеќе од сите конкуренти кои се во топ 6. Доколку на преостантите три натпревари примат уште два погодоци тоа ќе биде најлошата одбрана во историјата на овој славен клуб уште од далечната 1984 година кога примија 60 голови, но тогаш во Премиер лигата се натпреваруваа 22 клуба. Она што е сигурно е дека Арсенал е сериозно заинтересиран за грчкиот дефанзивец од редовите на Борусија Дортмунд, Сократис Папастатопулос . Гркот има 29 години и од 2013 година го носи дресот на „милионерите“. Повредата на Лоран Кошчиелни исто така ќе влијае. Арсенал мора да доведе нов лидер во одбраната бидејќи судејќи според ситуациите Французинот го чека подолга пауза. Кога ќе се анализира целата ситуација јасно е дека покрај промената на тренерското столче ова лето во Арсенал ...
| | веќе видена | слични

Српскиот тренер Драган Стојковиќ Пикси откри дека своевремно Арсен Венгер го повикувал во Арсенал, но тој не сакал да ја напушти Јапонија поради семејни причини. Стојковиќ кој е тренер на кинескиот Гвангажу и Венгер ги врзува пријателтво уште од Нагоја каде што Французинот беше тренер на српскиот ас, пред да пристигне во Арсенал. „Ме повика да дојдам во Арсенал кога пристигна. Размислував што да правам тоа беше животна прилика, но јас ја одбив поради две причини. Моите деца се школуваа во Јапонија и беа задоволни, а јас се чуствував пријатно и бев вистинска ѕвезда на лигата. Доколку моите деца не почнеа на училиште сигурно ќе играв за Арсенал“, изјави Стојковиќ. Пикси откри дека токму и поради Венгер одлучил да започне тренерска кариера. „Поради се што научив од Венгер одлучив да бидам тренер. Покрај него сфатив дека фудбалот е едноставен, а тоа веројатно е најтешко. Ми беше инспирација“, изјави поранешниот југословенски фудбалер. Драган Стојковиќ Пикси открива: Ги одбив Венгер и Арсенал
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер во Мадрид беше поразен со 1:0 од Атлетико во реваншот од полуфиналето во Лигата на Европа и тука го заврши својот настап во Европа оваа сезона. Лигата на Европа беше последна шанса за спас на сезоната на „топчиите“, но и последна шанса Венгер да стигне до еден европски трофеј како тренер на Арсенал, со оглед на тоа дека го напушта славниот клуб на крајот од сезоната. Овој викенд Арсен Венгер за последен пат во кариерата ќе го предводи Арсенал на „Емирати“, па се очекува околу 60.000 навивачи за последен пат да се поздрават со легендарниот тренер. „Имав одредено време во својата глава да ја прифатам идејата дека го напуштам клубот. Тажно, но се има свој крај. Не секогаш се завршува добро. Тажен сум бидејќи го сакам овој клуб и знам што тој претставува. Поминав тука 22 години и не е лесно да се замине. Сепак, се соочував со тешки ситуации и во минатото, па ќе го направам тоа повторно“, изјави Венгер. Арсенал во недела со почеток од 17:30 игра против Барнли. Венгер во недела се простува од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсен Венгер не го криеше огромното разочарување по елиминацијата во полуфиналето во Лига Европа, натпревар по кој и дефинитивно стана јасно дека Арсенал ќе остане без пласман во Лигата на шампионите во последната сезона на францукиот стручњак како менаџер на „топчиите“. Вчерашниот пораз на „Ванда Метрополитано“ значеше дека Венгер без освоена титула во последната сезона ќе се прости од клубот на кој му посвети 22 години од својот живот, а покрај тоа што им замери на своите соиграчи за двата наивни гола кои ги примија во двата меча, најде и една забелешка за капитенот на Атлетико Мадрид за кој смета дека вчера требал да добие црвен картон. – Секогаш ни недостасуваше нешто во завршните метри. Против тим кој се брани толку добро, мислам дека имавме и лоша среќа. Габи треба да биде среќен што остана на теренот. Тој спречи неколку наши опасни контри со прекршоци и не доби казна за тоа од судијата. Тие се многу интелигентни и се бранат многу добро. Мислам дека Годин имаше пет или шест извонредни интервенции при ...
| | веќе видена | слични

Рој Кин беше првиот кој даде своја прогноза за тоа како ќе заврши големото финале во Лигата на шампионите во кое силите ќе ги одмерат Ливепул и Реал Мадрид, но покрај ова, легендарниот капитен на Манчестер Јунајтед преку ирската телевизија „ИТВ“ направи и една анализа за тоа што го снајде Арсенал на „Ванда Метрополитано“. Арсенал загуби на гостувањето кај Атлетико со 1:0 и на тој начин и дефинитивно стана јасно дека тимот нема да игра во Лигата на шампионите наредната сезона, но што е уште поболно, со минималниот пораз се стави крај на надежите дека Арсен Венгер може да си замине од клубот онака како што му доликува, или поточно со освоен трофеј. – Арсен Венгер заслужува подобро, но овие играчи на Арсенал го добија тоа што го заслужуваат, а тоа е ништо. Играчите на Арсенал немаа самодоверба. Веќе неколку години го критикувам Арсенал поради тоа што нема лидери на теренот, но овојпат видеов дека тие всушност немаат квалитет. Тие мислат дека можат да имаат четири или пет допири со топката во шеснаесетникот, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лига Европа | Францускиот стратег не успеа да се прости од својот долгогодишен клуб со трофеј во Лига Европа... Арсенал синоќа загуби минимално на гостувањето кај Атлетико Мадрид и со тоа го заврши овосезонското учество во Лига Европа, каде беше сопрен во полуфиналето. Арсен Венгер пропушти со трофеј да си замине од клубот каде мина цели 22 години, а тој по реваншот со Атлетико изјави дека е фрустриран од тоа како неговите избраници го одиграа мечот. „Пропуштивме многу шанси, кога ќе ги видиме сите шанси кои ги имавме на двата натпревари, мора да бидеме фрустрирани. Во Лондон се изнапромашувавме, но во реваншот не успеавме да искористиме некои шанси од првото полувреме“ изјави Венгер. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид е во финалето од Лига Европа, зад Арсенал е уште една лоша сезона. Лига Европа Арсен Венгер не успеа да се прости од клубот каде мина цели 22 години со трофеј во Лига Европа, откако синоќа Арсенал загуби на гостувањето кај Атлетико Мадрид со 1-0 и беше сопрен во полуфиналето. Сите се потсетуваат на тоа како дел од фановите на Арсенал го испратија Диего Симеоне на трибините откако беше исклучен од страна на главниот арбитар на првата средба во Лондон која заврши нерешено со резултат 1-1. pic.twitter.com/f4Pc7N1XwE
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 250 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 69 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венгер верува во финале!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: