Слободан Тимчевски-Линка со „Моменти 2“,вечерва во Куманово

Во Уметничката галерија во Куманово вечер во 19.30 часот, ќе биде отворена изложба на дела „Моменти 2“ од академскиот сликар Слободан Тимчевски-Линка. Ќе бидат претставени триесетина дела работени во техниката акрил на платно. Претходно ликовниот наставник од Куманово Тимчевски изложи 25 дела во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ на изложба насловена „Моменти“. Тимчевски учествувал на групни изложби и на повеќе од 20 интернационални ликовни колонии.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во галеријата „Остен“ вечер од 19.30 часот ќе биде отворена самостојна изложба - дизајн на текстил со наслов „Чеиз“ на Јана Манева-Чупоска. Се работи за ликовно-дизајнерски обид за креирање современ дизајн на текстил инспириран од орнементи и везови од женската народна носија од Скопско. Со современ пристап на редизајн, изложбата претставува современ концепт и визуелен израз на дизајн на текстил кој е наменет за текстилната индустрија. - Редизајнот се заснова на транспозиција помеѓу современ визуелен концепт и фолклор. Ваквите изложби се реткост на македонската ликовна и дизајнерска сцена и затоа претставуваат реаритет во овој контекст - наведува авторката.Изложбата ќе ја отвори Александар Ношпал, моден дизајнер и костимограф.
| | веќе видена | слични

Во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“ синоќа беше отворена изложба на уникатни парчиња сребрен накит, изработени рачно во филигранска техниката од дизајнерката Јованка Јанкоска – Бобе.Изложбата е насловена „Класје“ и претставува уште една уметничка приказна на дизајнерката со класични надградени мотиви на сребрениот рачно изработен накит.– Креациите на „Класје“ филигранот го прават впечатлив и посакуван, нагласувајќи ја константната убавина на сребрената нишка низ времето и просторот, нагласува авторката на изложбата.Јанкоска вели дека моќта на фантазијата, креативноста и традицијата создаваат уникатни дела посакувани од голем број љубители на накит. Листот на класјето доминира и ги следи модерните трендови во комбинација со различни полудраги обработени камења во црвена, бела и црна боја.Ова е втора самостојна изложба на Јанкоска, која е поддржана од Министерството за култура. Изложбата е продажна и ќе трае до 22 декември.
| | веќе видена | слични
3 копии

На 22 декември (петок), во 19 часот во објектот Мала станица, на Националната галерија на Македонија, ќе биде отворена самостојна изложба на ликовниот уметник АЦО ТАНЕВСКИ од Скопје, со наслов КОЛЕКЦИЈА 88. На неа ќе бидат презентирани 40-тина нови дела изработени во ready made техника и истите претставуваат продолжување на циклусот ПРИКАЗНИ ОД ДЕТСКАТА СОБА со која уметникот се претстави пред 6 години на публиката во Скопје, Кавадарци и Софија. Како што сугерира и самиот наслов, делата се всушност изработени од лични колекционерски збирки, акумулирани од неговото детство до денешно време, а лајт мотивот за овој настан гласи, Приказните продолжуваат...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вечерва во 19 часот во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“, ќе биде отворена втората самостојна изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска „Класје“. Ова е уште една филигранска приказна на дизајнерката Јанкоска, за елеганција на надградените класични мотиви на сребрениот рачно изработен накит. Креациите на „Класје“ филигранот го прават впечатлив и посакуван, нагласувајќи ја константната убавина на сребрената нишка низ времето и просторот, соопшти организаторот на изложбата која е продажна и ќе трае до 22 декември.
| | веќе видена | слични

На 22 декември во Галерија Остен со почеток во 19:30 часот , ќе биде отворена изложбата „ЧЕИЗ“ на врвната македонска уметница Јана Манева Чупоска . Изложбата со наслов „ЧЕИЗ“ претставува ликовно-дизајнерски обид за креирање на современ дизајн на текстил инспириран од орнементи и везови од женската народна носија од Скопско. Редизајнот се заснова на транспозиција помеѓу современ визуелен концепт и фолклор. Ваквите изложби се реткост на македонската ликовна и дизајнерска сцена и затоа претставуваат реаритет во овој контекст.Комбинации од орнаменти и везови од традиционалната женска носија од Скопскиот регион со карактеристична фолклорна геометризација до редизајн со акцентиран колористичен аспект и деконструкција во однос на самата композиција. Со крајно современ пристап на редизајн изложбата претставува современ концепт и визуелен израз на дизајн на текстил кој е наменет за текстилната индустрија за кој се очекува од нив да ја препознаат главната идеја на авторот да се создаде дизајн на текстил кој ќе ...
| | веќе видена | слични

На 22-ри декември (петок) со почеток во 19.30 часот во галеријата „Остен" во Скопје, ќе биде отворена изложбата „Чеиз" на нашата позната уметница, професорката Јана Манева-Чупоска. Изложбата со наслов „Чеиз" претставува ликовно-дизајнерски обид за креирање на современ дизајн на текстил инспириран од орнементи и везови од женската народна носија од Скопско. Редизајнот се заснова на транспозиција помеѓу современ визуелен концепт и фолклор. Ваквите изложби се реткост на македонската ликовна и дизајнерска сцена и затоа претставуваат реаритет во овој контекст. Комбинации од орнаменти и везови од традиционалната женска носија од Скопскиот регион со карактеристична фолклорна геометризација до редизајн со акцентиран колористичен аспект и деконструкција во однос на самата композиција. Со крајно современ пристап на редизајн изложбата претставува современ концепт и визуелен израз на дизајн на текстил кој е наменет за текстилната индустрија за кој се очекува од нив да ја препознаат главната идеја на авторот да се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ликовниот уметник Јана Куновска, синоќа за првпат се претстави пред гостиварската публика со свои дела на самостојна изложба во Центарот за култура АСНОМ. Изложбата со наслов „Фантазмагорија“ содржи десетина дела во голем формат, работени во мешана техника масло на платно и јаглен. Како основен мотив во овие дела е орелот, преку кој сликарката ја претставува моќта на природата. - Оваа изложба кон кајот на 2015 и почетокот на 2016 беше претставена во Скопје. Во делата е користен орелот, но не како симбол, туку како мотив од друга страна, да ја прикаже природата и нејзината голема моќ. Се радувам што дојде ред да ги претставам своите слики и во Гостивар, рече Куновска на отварањето. Директорот на Центарот за култура Луан Зенки, нагласи дека делата кои се пред публиката содржат лесни фигуративни ликовни елементи при што секој елемент е на свое место, нагласи Зенки. Јана Куновска дипломирала на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, отсек сликарство, Магистрирала исто така на ФЛУ, а подготвува докторски ...
| | веќе видена | слични

Во „Концепт 37“ утре (17 декември) ќе биде отворена хуманитарна продажна изложба на керамички брошеви инспирирани од детски цртежи на тема животни, избрани на конкурсот „Мали цртаџии“. „На објавениот конкурс ‘Мали Цртаџии’ добивме неверојатни 550 цртежи од кои моравме да избереме само 50! Не ни беше лесно, но уживавме во секој момент! Поминаа многу фази од конкурирањето; изборот; изработката; сушењето; печењето; глазирањето и ете! Дојде и тој ден! На изложбата оваа недела, конечно ќе може да ги видите изработките во полн сјај, да се подновите и да радувате!’, велат организаторите на изложбата. Од оваа изложба, велат тие, ќе произлезат многу убави моменти. „Прво, детенцето со најлајкуваниот цртеж ќе добие награда – керамички брош по свој дизајн; Второ, дел од средствата што ќе се соберат од продажбата ќе се донираат од дете за дете; Трето, родителите на децата со избран дизајн ќе имаат дополнителни 20% попуст! И секако, малите цртаџии ќе бидат пресреќни кога ќе си ги видат своите животинки материјализирани и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вечерва во ликовниот салон во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп е отворена изложбата на уметникот Андреј Миневски од Скопје. Уметникот Миневски вели дека инспирација за изложбата е да се долови ателјето на уметникот. Изложбата носи наслов „Секвенци на создавање“. – Сакам да ја доловам сликата за тоа какво е ателјето на уметникот, кои алати ги кориси. Донесов материјали со кои работам и со кои го истражувам уметничкиот израз. Едноставно, да се види дека се користат многу алати при работата во ателјето, вели Миневски. За изложбата говорешеуметничката Јулијана Манојловска. Инаку Андреј Миневски во 2014 година дипломирал на Факултетот за ликовна уметност во Скопје, отсек скулпторство во класата на професорот Исмет Рамиќевиќ и дипломира во 2014 година. Скулптурите кои ги работи се направени од различни материјали: дрво, пластика, цемент, метал . Сепак, металот е материјал во кој го гледа сопствениот уметнички израз и креативноста. Досега има учествувано на повеќе изложби и ликовни колонии, меѓу кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 391 | | | веќе видена

Семејството Шаулиќ денес, ден по погребот, го посети местото каде почива кралот на народната музика, неговиот гроб во Алејата на заслужни граѓани на Новите ...
сите 279 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Слободан Тимчевски-Линка со „Моменти 2“,вечерва во Куманово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: