Жестока расправа во комисиите

Жестока дебата во собраниските комисии за законите кои по итна постапка влегоа во Собранието, а се дел од исполнувањето на договорот Груевски - Ахмети за новата владина коалиција. Според опозицијата со Законот со кој се предвидува министрите во Собранието да можат да говорат и албански јазик, како и прецизирањето на употребата на знамињата, се кршат Уставот и Рамковниот договор и е пред се размена на фотелјите на власта за штета на македонскиот јазик. Од власта тврдат дека СДСМ глуми лажен патриотизам и дека ова е само исполнување на охридскиот договор.
| | веќе видена | слични
11 копии

Пратениците со 58 гласа „за“ синоќа ги изгласаа измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните и во единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка. Од 20 пратеници од заедниците, 16 гласаа „за“, а четворица беа против. Со измените се предвидува покрај пратениците, на собраниските седници и на работните тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. За овие измени во Собранието имаше жестока дебата. Пратениците од опозициската СДСМ уште на почетокот на расправата децидни во ставот дека нема да ги поддржат измените, затоа што според нив се прекршува Уставот и Охридскиот рамковен договор. Опозицијата забележа и дека законот се носи по скратена процедура, без претходна јавна дебата. И пратениците од албанската опозициска ДПА беа против овие измени зашто бараат албанскиот да биде службен јазик, а не да се нарекува јазик на најмалку 20 отсто ...
| | веќе видена | слични

Собранието ќе ја продолжи петтата седница в понеделник, откако синоќа поради немање кворум, претседателот на собранието, Трајко Велјановски ја прекина. Парламентот ја исцрпе расправата по предлог-законот за изменување на законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратеници на ДУИ. Измените на законот за употреба на знамињата на заедниците, предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер. Локалната самоуправа треба да одлучува кога ќе се употребува знамето на заедницата. Се предвидува, исто така, државното знаме да биде една третина поголемо од другите знамиња. Знаме на заедницата ќе се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната заедница и во денови на одржување манифестации од локален и меѓународен карактер. Со 58 гласа „за“, собранието по скратена постапка, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владејачкото мнозинство ги изгласа измените со кои сите функционери Албанци избрани од собранието можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик – зад ова законско решение со кое се крши Рамковниот договор, застанаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ – СДСМ им порача дека го одработуваат политичкиот договор меѓу Груевски и Ахмети. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторуваат дека прекршувањето на рамковниот договор е направено со територијалната организација на општините од 2004-та. За ДУИ Охридскиот договор нема конечни рамки. За Националната демократска преродба на Османи, Ахмети направил слаб договор со Груевски – и за употребата на јазикот, но и за знамето на Албанците - ќе се веело само во општините со над 50 проценти од оваа заедница. Измените на законите за употреба на албанскиот јазик во парламентот и на знамето на албанската заедница се носат по скратена постапка, без дебата и на предлог на пратениците од ДУИ.
| | веќе видена | слични

Инциденти во собраниската сала и поделба на предавници и на патриоти - новите народни избраници во Собранието при првата дебата за законски измени продолжија онаму каде што застанаа нивните претходници Пратениците од македонскиот блок на партии се надмудруваа кој е поголем патриот или предавник за законските измени околу примената на албанскиот јазик во Собранието и веењето на албанското знаме на јавни објекти, додека, пак, пратениците од албанскиот блок направија инцидент за тоа кој бил одговорен за убиствата на Албанци за време на изборите во 2008 година. Пратениците на ДПА ја блокираа собраниската говорница откако Ермира Мехмети Деваја, револтирана од претходните обвинувања дека ДУИ не прави ништо за правата на Албанците, изјави дека ДПА е одговорна за убиствата на Албанци и за инцидентите за изборите во 2008 година. Од ДПА побараа лично премиерот Никола Груевски да им објасни на пратениците за тоа што се случувало во 2008 година. Од СДСМ, пак, обвинуваа дека новите решенија се најбрутален упад во Уставот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието вчеравечер ја исцрпе расправата по Предлог-законот за изменување на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратеници на ДУИ. Поради немање кворум, претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски ја прекина петтата седница и продолжението го закажа за в понеделник. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во РМ предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер. Локалната самоуправа треба да одлучува кога ќе се употребува знамето на заедницата. Се предвидува, исто така, државното знаме да биде една третина поголемо од другите знамиња. Знаме на заедницата ќе се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната заедница и во денови на одржување манифестации од локален и меѓународен карактер. Опозициската СДСМ смета дека и за овој предлог, како и ...
| | веќе видена | слични

За измените гласаа 58 пратеници, а против 27. Од 20 пратеници од заедниците, 16 гласаа „за“, а четири беа против. Измените предвидуваат покрај патениците, на седниците на Собранието на РМ и во неговите работни тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. За опозициската СДСМ, прашањето не е само техничко, туку многу срериозно, зашто според нив е прекршен Уставот и Деловникот поради начинот на носење на законот по скратена постапка. Тие сметаат дека е ревидиран Охридскиот договор и оти е направен политички пазар со кој се нарушуваат македонските интереси. Според Гордан Георгиев, најмногу им пречи што законот се донесува по скратена процедура, како што рече „на мала врата, без дебата, среде лето и додека владата е техничка“. Праша зошто токму сега се отвора таа тема. - Потенцијални импликации се отворање на Пандорината кутија што може да се случи во иднина. Пратениците од ДПА се противат ...
| | веќе видена | слични

ПОФАЛБИ И ОСУДИ ЗА ДОГОВОРот МЕЃУ ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ Според авторите на Охридскиот договор, решението во Предлог-законот, со кое, освен пратениците и министрите, и сите избрани и именувани функционери во Собранието да може да се обраќаат на албански јазик не е противуставно Унапредувањето на употребата на албанскиот јазик во Собранието, како дел од политичкиот договор на коалициските партнери Никола Груевски и Али Ахмети, не го надминува и не е во спротивност со рамковниот договор, децидни се универзитетските професори и автори на договорот, Владо Поповски и Љубомир Фрчкоски. Но за Фрчкоски, грубо кршење на меѓународното хуманитарно право е договорот меѓу Груевски и Ахмети за политичко затворање на хашките предмети. Албанскиот не го загрозува македонскиот Според авторите на Охридскиот договор, решението во Предлог-законот, со кое, освен пратениците и министрите, и сите избрани и именувани функционери во Собранието да може да се обраќаат на албански јазик не е противуставно. Наспроти ова, опозициските СДСМ ...
| | веќе видена | слични

Пленарната седница за одобрување на измените во законот за употребата на албанскиот јазик и симболите се одржа во напната атмосфера и размена на тешки обвинувања и контраобвинувања меѓу мнозинството и опозицијата. Македонските политички партии меѓусебно се обвинуваат која партија им предизвикала повеќе штета на Албанците во последните 20 години од плурализмот и демократијата. Од СДСМ го критикуваа и постигнатиот договор меѓу коалиционите партнери за прашањето на јазикот, симболите и хашките случаи, бидејќи според нив, тоа не е во духот на Охридскиот договор и го уривал националниот идентитет и вредностите на Македонците. Но, од ДУИ ги отфрлија ваквите обвинувања. Според нив, Охридскиот договор и Уставот не се цврсти документи, но тие мора да се променуваат со цел да се задоволат интересите на граѓаните. Според ДУИ, решението кое го нудат ги унапредува правата на Албанците во делот на употребата на јазикот и симболите. „Ниту Охридскиот договор, ниту Уставот на земјата не се целосно фиксни и запечатени ...
| | веќе видена | слични

Собраниската седница се повеќе се вжештува. Предлог – законот за употребата на албанскиот јазик во Собранието ги раскара и ДУИ и ДПА. Пратениците меѓусебе си упатија тешки зборови и навреди. Претходно, опозицијата и владеачкото мнозинство се раскараа околу скратената постапка да се носат измени за употребата на албанскиот јазик во Собранието каде покрај пратениците албанци, да можат и министрите да зборуваат на својот мајчин јазик во Парламентот. Од опозицијата уште на почетокот на седницата се изјаснија дека ќе гласаат против овој предлог зашто според нив со тоа ќе се прекрши Охридскиот договор, додека за владејачкото мнозинство предлогот кој ќе овозможи полесна комуникација во Собранието, не го крши Уставот ниту Охридкиот договор. Седницата во Собранието која отвори жестока дебата се очекува да заврши доцна во ноќта. Елена Бошковска
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жестока расправа во комисиите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: