Болеста не ја спречила да ги освои највисоките светски врвови


Kога и ја соопштиле дијагнозата, прво што помислила Лори Шнајдер било дека никогаш повеќе нема да застане на врвот на некоја планина. Но, по првиот шок и негирањето, решила дека болеста нема да ја скрши. Си докажала себеси, а потоа и на целиот свет колку е јака! - Секогаш мора да верувате во себе. Ми велеа дека не ќе можам да се искачам на Монт Еверест бидејќи сум жена. Ми кажуваа дека не сум доволно силна и дека веќе сум престара. Но тоа не ме допираше, само сакав да се обидам. Научив дека ако многу се трудиш, понекогаш може и да успееш – вели 61-годишната Лори Шнајдер. Оваа интернационална мотивациска говорничка и призната авторка, која предава повеќе од 20 години, воедно е и првата жена со мултиплекс склероза, која ги освоила сите „7 врва на светот“ – највисоките врвови на секој од седумте континенти. Лори Шнајдер е мотивација и надеж за сите луѓе што живеат во невролошки нарушување и инвалидитет, а нејзината приказна е преведена на повеќе од 20 јазици. Лори и нејзината организација Empowerment Through ...
| | веќе видена | слични

„Радувај се дека оваа земја создава квалитет, добро уметничко дело, а немој да бараш да ти бидам пластичен хирург или психијатар“. „Тој нов почеток денес дури и не зависи толку од власта колку од самите нас. Да почне Македонецот да се занимава со долгорочни вредности, а не со ситен ќар и потпикување. Да цени успех и да сака да го повтори. Да не се срами и да не калкулира по цел ден. Да се радува наместо да завидува. Иако се школував во Америка и долги години работам таму, моите играни филмови ги снимав во Македонија – јас се враќав за да работам во Македонија, носев дел од екипата и три четвртини од финансиите од странство затоа што сакав да работам тука. Сакав на овој начин да помогнам. Се обидоа да го забранат „Мајки“, ми праќаа полиција, ги запреа сите мои проекти во Македонија. Тоа што ме ставиле на црна листа мене ми е како орден. Јас ќе стојам зад секој мој филм и секоја моја изјава и по 50 години, и не е важно ако тоа што го кажувам им пречи на властодршците. Оние филмови што ги работев во Македонија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот министер за здравство Арбен Таравари на Фејсбук објави статус во кој вели дека ветува дека нема да згреши, но ветува дека ќе се обиде максимално и искрено, да се постави нов однос лекар-пациенти. Го пренесуваме статусот на Таравари: „Тргнав за на работа, рано е. Од стаклата на мојот министерски автомобил гледам лица на луѓе кои не ме гледаат, но, кон сите нив имам обврска …Пред неколку дена бев назначен за министер за здравство. Значи дека неколку дена има што ја оставив мојата работна канцеларија, има неколку дена што се будам во 7 часот наутро и си одам дома во 23 часот навечер, децата ги оставам и ги наоѓам во спиење, додека сопругата и родителите ме чекаат и испраќаат, и сум повеќе од сигурен дека мајка ми спие и помалку од мене, јас сум и син единец и е секогаш загрижена. Се мислам, колку луѓе сум видел да седнат на кралски престол, кога ќе станат министри, и си велам, дека тука нешто не е во ред … јас чувствувам дека тоа е всушност дрвен стол со клинци кои повремено излегуваат, воопшто не е ...
| | веќе видена | слични

Новиот министер за здравство Арбен Таравари емотивно се обрати преку неговиот Фејсбук профил за новата функција која ја извршува и колку таа го променила сега неговиот живот во кој нема воопшто време да ги види своите деца, но чуствува огромна обврска кон сите граѓани. - Тргнав за на работа, рано е. Од стаклата на мојот министерски автомобил гледам лица на луѓе кои не ме гледаат, но, кон сите нив имам обврска ...Пред неколку дена бев назначен за министер за здравство. Значи дека неколку дена има што ја оставив мојата работна канцеларија, има неколку дена што се будам во 7 часот наутро и си одам дома во 23 часот навечер, децата ги оставам и ги наоѓам во спиење, додека сопругата и родителите ме чекаат и испраќаат, и сум повеќе од сигурен дека мајка ми спие и помалку од мене, јас сум и син единец и е секогаш загрижена. Се мислам, колку луѓе сум видел да седнат на кралски престол, кога ќе станат министри, и си велам, дека тука нешто не е во ред ... јас чувствувам дека тоа е всушност дрвен стол со клинци кои ...
| | веќе видена | слични

Интегрално го пренесуваме фејсбук статусот на министерот за здравство Арбен Таравари кој го објави денеска: - Тргнав за на работа, рано е. Од стаклата на мојот министерски автомобил гледам лица на луѓе кои не ме гледаат, но, кон сите нив имам обврска ...Пред неколку дена бев назначен за министер за здравство. Значи дека неколку дена има што ја оставив мојата работна канцеларија, има неколку дена што се будам во 7 часот наутро и си одам дома во 23 часот ннавечер, децата ги оставам и ги наоѓам во спиење, додека сопругата и родителите ме чекаат и испраќаат, и сум повеќе од сигурен дека мајка ми спие и помалку од мене, јас сум и син единец и е секогаш загрижена. Се мислам, колку луѓе сум видел да седнат на кралски престол, кога ќе станат министри, и си велам, дека тука нешто не е во ред ... јас чувствувам дека тоа е всушност дрвен стол со клинци кои повремено излегуваат, воопшто не е комотен стол, барем моето! Како можам да се чувствуваат удобно кога се уште има пензионери кои треба да дадат целата пензија за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кимберли Хопберг од Денвер има 54 години и обожава да готви, добра домаќинка е, и омилена сосетка, секогаш ќе ви позајми шеќер или брашно. Таа веќе осум години одржува врска со оженет маж, и вели дека целосно е помирена со улогата на втора жена. Вели не и е ни на крај памет да ја раскине врската, и знае тпчно што да рече на жената со која нејзиното момче е 40 години во брак, ако се дознае за врската. – Госакам, а и тој мене, сакаме да бидеме заедно. Секоја вечер заминува кај жената, но мене тоа ми е во ред. Има денови кога сакам да остане, но го разбирам. Си ветил себе си и на жената, но ние сме заедно среќни и затоа сме еден со друг. Знам дека јас сум таа која навистина ја сака, вели Кимберли. Вели ни на крај памет не и било да биде љубовница, но во животот се се случува. Таа го запознала мажот постар од неа 14 години на караоке. Дури кога имале сексуален однос и кажал дека е оженет. – Бев очајна и бесна, сакав да го оставам но веќе бев заљубена. Ми рече откако се родија децата со жена ми живееме како ...
| | веќе видена | слични

Пред неколку дена бев назначен за министер за здравство. Значи дека пред неколку ја оставив мојата работна канцеларија, поминаа неколку дена како се будам во 7 часот наутро и си одам дома во 23 часот навечер, децата ги оставам и ги наоѓам на спиење, додека сопругата и родителите ме чекаат и испраќаат, напиша Таравари Новиот министер за здравство Арбен Таравари на Фејсбук објави емотивен статус во кој вели дека министерскиот стол воопшто не е комотен и дека откако стапил на новата функција нема време за неговите деца. Таравари пишува дека не ветува дека нема да згреши, но ветува дека ќе се обиде максимално и искрено, да се постави еден нов однос лекар-пациенти. Во продолжение интегрално го пренесуваме статусот на Таравари: „Тргнав за на работа, рано е. Од стаклата на мојот министерски автомобил гледам лица на луѓе кои не ме гледаат, но, кон сите нив имам обврска ...Пред неколку дена бев назначен за министер за здравство. Значи дека неколку дена има што ја оставив мојата работна канцеларија, има неколку дена ...
| | веќе видена | слични

Грујo! O, ти голем, не крунисан “МИСТЕР КОМПЛЕКС“’! Чопорнику кој и сам незнае што да стори, а чопорот што го создаде – зад тебе е, и се тенчи, се рони, се ситни -, Збунет, гладен за твоја наредба ( – да замисли – незамисливо, се уште да е некој гладен за твоја наредба ). Предаден … цела распаметена глутница на предадени касапски кучиња… Во твојот болен ум на трол, ти мислиш дека и ние, исто како и ти, сакаме да продолжиме со објаснување што секому кој сакаше и можеше да разбере, му е јасно. Зарем мислиш дека веќе имаат некава употребна вредност твоите спинови: ТИ, ГРУЈО, ТИ СИ ДОКАЖАН КРИМИНАЛЕЦ …. БЕЗМИЛОСЕН УБИЕЦ, УЦЕНУВАЧ, РАКЕТАР, ПРОФИТЕР и РАСИПАН ПОЛИТИЧКИ РЕВАНШИСТ! И ТИ САМИОТ МНОГУ ДОБРО ЗНАЕШ, ДЕКА ПРЕД КОЈА ПРАВДА ДА ИЗЛЕЗЕПШ, АКО Е ПРАВДА А НЕ ‘ЗБИРШТИНА ОД ТВОИ ВОЈНИЧИЊА“ – ДЕКА ТИ НЕМА ШТО ДА ОЧЕКУВАШ – ОСВЕН: КОМПЛЕТНА КОНФИСКАЦИЈА НА ОД НАРОДОТ УКРАДЕНИ ПАРИ, ВРАЌАЊЕ НА ИСТИТЕ… А МНОГУ ПО ЕСЕНЦИЈАЛНОТО, ШТО БИ БИЛО ЗАДОВОЛУВАЊЕ НА ПРАВДАТА, Е И КАЗНА НЕ ПОМАЛА ОД КАЗНА ЗА СЕКОЈ ПОЛЧИТИЧАР ...
| | веќе видена | слични

Би-Би-Си – ЛондонСе зборува дека едно од пет деца во Обединетото Кралство е негативно погодено од пиењето на неговите родители, а тие ефекти можат да траат и кога тоа ќе стане возрасно. Четири жени – Карен, Лиз, Хилари и Лин – зборуваа со Џо Морис за тоа како е да се расте со родител кој е зависен од алкохол.– Некои луѓе зборуваат за книгите кои ги прочитале, или за филмовите кои ги изгледале, но наместо тоа ние зборуваме за тоа колку биле пијани нашите родители, рече Карен.Карен и нејзината пријателка Лиз се запознале на исто работно место и веднаш ги поврзало исто детство.-Не е исто за тоа да се зборува, а тој не знае како тоа вистински изгледа, рече Лиз.Саркастичниот хумор им помага да се справат со морничавите сеќавања. Како кога мајка и на Лиз ги продала нејзните играчки за да дојде до пари за алкохол. Или кога таткото алкохоличар на Карен отишол во паб, наместо да ја земе од наставниот клуб по часовите од училиште.И двете се сеќаваат како со страв си оделе од училиште дома. -Толку беше вознемирувачки. ...
| | веќе видена | слични

Знаците можат да бидат прилично суптилна работа, а нивното погрешно сфаќање може да доведе до голема катастрофа. Но, дури и тогаш кога една девојка се обидува јасно да ги претстави нејзините намери, некои момци едноставно не можат да сфатат, без оглед на тоа колку очигледни се работите. Приказните во продолжение се доказ за тоа колку некои мажи не можат да сфатат. 1. Кога живеев со моето поранешно момче, една вечер, флертувајќи му предложив да се истушираме заедно за да „заштедиме вода“. Неговиот одговор? „Зошто? Не плаќаме за вода“. 2. Јас: „Костумот одлично изгледа на тебе. Би изгледал уште подобро на подот“. Тој: „Така би се изгужвал костумот“. 3. На една роденденска забава, се најдов во спална соба, како се бакнувам со една девојка. „Треба да си одиш пред да направиме нешто глупаво“, ми шепна таа. Јас кимнав со главата, станав и си отидов. 4. На едно патување од средно училиште, со нас беше и девојката во која бев лудо заљубен. Да скратам, завршивме бакнувајќи се во хотелот во соба преполна со луѓе. Таа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 397 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 297 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Болеста не ја спречила да ги освои највисоките светски врвови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: