Македонија го празнува Илинден

Скопје – Македонија денес го празнува Националниот празник 2-ри Август. На денешен ден започнало Илинденското востание во 1903 година, а во 1944 година е одржано Првото заседание на АСНОМ. По повод 2-ри Август – Ден на Републиката, Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ќе има свое обраќање на прославата на пред споменикот на Методија Андонов – Ченто на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод државниот празник Илинден и шеесет и седум годишнината од одржувањето на заседанието на АСНОМ, ќе има свое обраќање на прославата во Меморијалниот центар Пелинце.
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ Секое лето, на прославата на Илинден, македонските граѓани ги слушаат од државниот врв истите повици за сплотеност пред големите предизвици. И секој Илинден граѓаните се очевидци како на самото место се погазуваат вредностите кои силно одекнуваат во пораките што им ги испраќаат политичарите. Илинден 2011 не помина без познатиот политички фолклор и без веќе слушнатата празнична реторика. Впрочем, и на други државни празници сликата не е многу поразлична. Но, Илинден, поради пораките од прочуениот Крушевски манифест, носи посебна симболика на сплотеност. Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, на Мечкин Камен зборуваше за хармонија во општеството, за соживот и за толеранција... а само половина час претходно, на истото место присутните со свирежи го пречекаа поранешниот претседател на државата, Бранко Црвенковски. Така, во славно Крушево неславно заврши уште една приказна за обединетост на нацијата - благодарение на наталожените анимозитети во политичката арена, во која и на празник се креваат ...
| | веќе видена | слични

ЧЕСТИТКА ОД ИВАНОВ / ВЕЉАНОСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН / ТРНОВО / Славеа и нашите во Хрватска / Тетово празнично без знамиња ЧЕСТИТКА ОД ИВАНОВ Изградивме единствен модел на интеграција без асимилација Претседателот Ѓорге Иванов положувајќи цвеќе пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, во Скопје рече дека патот на независноста не беше ниту лесен ниту, пак, безболен. - Соочена со негации и оспорувања, со политички блокади и економски ембарга, со оружени конфликти во соседството и превирања во земјава, Република Македонија успеа да ги надживее периодите на предизвици и да излезе посилна и поединствена. Останавме верни на заветот врежан во Крушевскиот манифест и врз темелите на вековната традиција на соживот на сите етнички заедници изградивме единствен македонски модел на интеграција без асимилација - рече Иванов. ВЕЉАНОСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН Остварен е сонот на револуционерите Мечкин Камен има посебно место во нашата историја и во нашите срца. Токму тука пред 108 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Трајко Вељаноски на Мечкин Камен Крушево – „Мечкин Камен има посебно место во нашата историја и во нашите срца. Токму тука пред 108 години е поставен темелот на македонската државност“, истакна вчера претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, на одбележувањето на Илинден во Крушево. Освен 108-годишнината од Илинденското востание, оваа година, како што нагласи, Македонија прославува и две децении од својата независност. „Погледнувајќи наназад кон времињата кога овој собир бил само сон на македонските револуционери, не можам, а да не изразам големо задоволство и среќа за успехот на Македонија и македонската кауза. Денес живееме во модерна европска држава која со забрзано темпо ита кон својата иднина. Сосема оправдано, очекувам нашата татковина наскоро да стане членка на НАТО и на Европската унија“, истакна претседателот на Собранието. Вељаноски, во својот говор, се осврна и на изминатите години кога, како што рече, успеавме и значително да придонесеме кон заживувањето и развојот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ѓорге Иванов во Скопје „Успеавме да ја зачуваме тешко стекнатата слобода и продолжуваме да се бориме за правата на сите свои граѓани, пред се', за правото на свое име, идентитет и достоинствен живот во Македонија како дел од обединета Европа“, порача вчера на Илинден претседателот Ѓорге Иванов пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, на плоштадот „Македонија“ во Скопје. „Патот на независноста не беше ниту лесен ниту безболен. Илинденците со револвер и бајонет, пролевајќи ја самопожртвувано својата крв, се бореа за нашата слобода. А слободна Република Македонија со политички напори и мирни средства продолжи да се бори за признавање на своите неприкосновени права. Правата на своите граѓани да живеат во својата национална држава како рамноправна членка на меѓународната заедница “, рече Иванов. Тој нагласи дека илинденците од 1903 и борците од 1941 до 1945 година низ сплотеност и обединување се бореа и се изборија за самостојна, независна и суверена македонска ...
| | веќе видена | слични

2 Август - Сведок на македонската непокорност и темел на државноста Македонските граѓани вчера ги славеа овие важни историски датуми. Дел од нив ги посетија и историските места каде се одвивале важните настани за македонската државност и им одадоа почит на нашите претходници кои непоштедно се бореа за слобода Македонија вчера ги прослави двата Илиндена, основоположници на македонската државност. 108 години од Крушевското востание и првата Република на Балканот и 67 години од првото заседание на АСНОМ и Македонија како рамноправна, тогаш федерална држава во рамките на Југослвија, го устоличија 2 Август како двоен повод за прослава на темелите на македонската државност. Славниот датум вчера беше одбележан со централниот собир на Мечкин Камен во Крушево и во Меморијалниот комплекс АСНОМ во кумановското село Пелинце. Годинава не беше испратена делегација на автентичното место на АСНОМ - манастирот Св. Прохор Пчињски, кој е под јуриздикција на Српската православна црква. Крушевската република е извојувана на 2 ...
| | веќе видена | слични

Прослава на МеЧкин Камен Околу 3.000 Македонци го прославија Илинден во Крушево, дел од нив свиркајќи, а дел аплаудирајќи им на политичарите Аплаузи за претседателот на Собранието Трајко Велјановски, а свирежи за лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Ваква беше атмосферата на вчерашното чествување на 108-годишнината од Илинденското востание на Мечкин Камен во Крушево. Празникот требаше да го обедини целиот македонски народ, но ситуацијата не се промени ни кога се положуваше цвеќе пред споменикот на Питу Гули. Дел од политичките партии народот ги отпоздравуваше со „ура“, а некои со „уа“. - На ваков ден не би требало да има политички поделби, не е важно од која партија сме, сите сме Македонци и треба да се обединиме како нашите предци во борбата за слобода, изјави Методија Кузмановски од Здружението на прогонети за Македонија. Сепак, најголем аплауз доби коњаницата, која овој пат беше најбројна од кога било порано. Над 20 коњаници од сите делови на државата веејќи знамиња со македонски пароли дојаваа во ...
| | веќе видена | слични

Повиците за обединување на сите народи кои живеат во Македонија за да се реализира сонот за демократска и европска држава беа главните пораки на државните лидери на годинашното чествување на Илинден. Претседателот Ѓорге Иванов од пред споменикот на Методија Андонов Ченто, првиот претседател на президиумот на АСНОМ, рече дека продолжува борбата за право на своето име и идентитет. „Како што Илинденците од 1903 и борците од 1941 до 1945 година, низ сплотеност и обединување, се бореа и изборија за самостојна, независна и суверена македонска држава, така на нас е, низ сплотеност, да го оствариме сонот на македонските граѓани за демократска, европска и евроатлантска Република Македонија.“ Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски годинава беше во Крушево. Од Мечкин Камен со верба дека не е далеку денот кога Македонија ќе го заземе своето место меѓу останатите збратимени европски народи. “Ако на почетокот на 20 век беше да се избориме за место под сонцето, денес, во мугрите на 21 век, предизвик е да ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов на нацијата и се обрати од пред споменикот на Методија Андонов Ченто на плоштадот Македонија. Ги повика граѓаните да се обединат под знамето на независна Македонија и да продолжат да... Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов на нацијата и се обрати од пред споменикот на Методија Андонов Ченто на плоштадот Македонија. Ги повика граѓаните да се обединат под знамето на независна Македонија и да продолжат да се борат за правото на свое име и идентитет.
| | веќе видена | слични

Денес живееме во модерна европска држава која со забрзано темпо ита кон својата иднина! Сосема оправдано, очекувам нашата татковина наскоро да стане членка на НАТО и Европската Унија. Познавајќи ве, исто така знам дека ваквиот прогрес на македонската држава и општество ќе продолжи со исто, па дури и со забрзано темпо. Ова денеска го истакна собранискиот спикер Трајко Вељаноски на чествувањето на Илинден во Крушево. Реформите спроведени во армијата, како што рече Вељаноски, уште пред неколку години добија меѓународна верификација за квалитетот со кој беа имплементирани. „Нашата подготвеност да станеме полноправна членка на НАТО е цврста потврда за тој факт. Од борба за сопствената независност и слобода сега нашите војници, заедно со нивните колеги од САД, Велика Британија, Полска и останатите земји од Алијансата, активно придонесуваат за и други народи да можат да уживаат во слобода каква што има Македонија и каква што е очекувана од секоја модерна демократија“, посочи тој. Освен Северноатлантскиот Сојуз, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија го празнува Илинден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: