Филе:Македонија е следна за преговори со ЕУ

7 копии

Гледам перспектива до крајот на годината Европската комисија да почне преговори за присоединување кон ЕУ со уште земји од Западен Балкан, на пример со Македонија, каде што имаше успешни парламентарни избори Ова денеска на прес конференција во Брисел го изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе, пренесува Радио Слободна Европа . Според него, сега доаѓа времето на Македонија и изрази надеж дека Скопје и Атина ќе го решат проблемот со името. ЕК денеска препорача Хрватска од 1.јули 2013. година да стане 28. членка на Европската унија.
| | веќе видена | слични

Европската комисија денес официјално ќе им порача на членките на ЕУ да ги заклучат преговорите со Хрватска, пишува “Дневник”. Комисијата ќе објави дека сите детали околу преговорите со Хрватска се финализирани и до крајот на месецот ќе им препорача на членките на унијата и службено да ги затворат преговорите со оваа балканска земја. Големата вест во Брисел на конференција за новинари ќе ја објавил комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе, а на властите во Загреб од Европската комисија ќе им биде испратен и службен документ. Веста за заклучување на преговорите со Европската унија, хрватската премиерка Јадранка Косое ќе ја добие во Лондон каде што е на службено состанок со британскиот премиер Дејвид Камерон. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Хрватската премиерка Јадранка Косор на конференција за новинари се обратила кон јавноста со целиот преговарачки тим, потенцирајќи дека многу нешта во нејзината земја ќе почнат да се менуваат и да бидат насочени кон европската иднина. Косор утврдила дека сега е моментот кога може да се повлече линија и се заблагодарила на сите почнувајќи од претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, европскиот комесар за проширување Штефан Филе, па се до хрватските бранители. Премиерката порачала никогаш не и недостасувала верба дека овој процес ќе биде успешно завршен, истакнувајќи дека Хрватска е прва земја која во преговорите некои работи морала да ги решава сама. Пред јавноста, Косор истакнала дека многу процеси сега неповратно отишле во иднина. “Кога тргнавме со возот за Европа имаше многу скршнувања кои се труделе да го дефокусираат возот“, рекла Јадранка Косор. Таа синоќа се вратила од возбудливото патување во Лондон каде што остварила средба со британскиот колега Дејвид Камерон. Токму од британската ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерката на Хрватска, Јадранка Косор, изјави дека владеачката коалиција до крајот на овој месец ќе реши за датумот околу одржувањето на вонредните парламентарни избори. Според неа датумот ќе биде одреден по седницата на Европскиот совет. „Нема да брзаме, ситуацијата е под контрола“, изјави Косор за државната телевизија по враќањето од Лондон, поздравувајќи ја одлуката на Европската комисија за заклучувањето на преговорите со Хрватска и најавата дека од 1 јули 2013 земјата ќе стане полноправна членка на ЕУ. Косор им се заблагодари на граѓаните за довербата наведувајќи бројните реформи кои биле спроведени се за доброто на хрватските граѓани. Опозицијата и претседателот Иво Јосиповиќ се залагаат изборите да бидат пред потпишувањето на пристапниот договор со ЕУ и референдумот за членство во Унијата кој Хрватска треба да го спроведе потоа.
| | веќе видена | слични

Хрватска направи важен чекор напред на патот кон ЕУ. Еврокомисијата даде зелено светло за нејзино членство. Дали со тоа и другите земји од регионот се приближија кон Унијата? За жал не- коментира Верица Спасовска. Влегувањето на Хрватска во ЕУ кое сега е на дофат на раката, значи остварување на најважната надворешно-политичка цел на земјата од прогласувањето на независноста пред 20 години. Економските и политички реформски напори со право беа наградени со најавата дека Хрватска на 1 јули 2013 година може да биде примена во Унијата. Хрватска успеа да го оствари она за што сонуваат земјите од соседството. Србија, Босна и Хрцеговина, Македонија, Косово, Црна Гора и Албанија тежнеат кон членството во Унијата. Значи ли скорото членство на Хрватска, дека наскоро ќе следува и прием на останатите земји од регионот во ЕУ? Не. За жал многу нешта укажуваат на тоа дека времето на чекање за кандидатите од југоистокот на Европа ќе биде продолжено на неопределено време. Голем напредок но и натаму многу проблеми Причина ...
| | веќе видена | слични

Покрај охрабрувачките пораки од Брисел, и од Луксембург стигна добра вест за Македонија. Засега македонските граѓани ќе продолжат да патуваат без визи во ЕУ Еврокомесарот за проширување Штефан Филе вчера на прес-конференцијата во Брисел, по повод предлогот за затворање на преговорите за членство со Хрватска, упати охрабрувачка порака и за Македонија. - Работиме напорно со земјите во регионот, јас гледам можност до крајот на годината, ако работата биде завршена од земјите, комисијата не само да и даде статус на некоја земја, туку да препорача да се почнат преговорите. Една од тие земји може да биде ПЈРМ, тие имаа успешни избори, сега очекувам да се најде решение за името. Сега е моментот за тоа и се надевам дека двете страни, Скопје и Атина, ќе го искористат тоа и ќе најдат решение. Ако тоа се случи, ќе се валоризира во нашата препорака - рече Филе. И од Луксембург завчера во однос на визната либерализација за Македонија не стигнаа лоши вести. Во извештајот на Европската комисија, кој беше презентиран пред ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија очекува Хрватска на 1 јули 2013 година да стане 28-та членка на Унијата По речиси шест години преговори Европската комисија даде зелено свето за прием на Хрватска во Европската Унија од 1 јули 2013 година, изјави вчера претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо. - Европската комисија реши да му предложи на Советот на министри на ЕУ да бидат затворени и последните четири поглавја од вкупно 35 во преговорите со Хрватска за нејзиното присоединување кон Унијата - нагласил Баросо. Според него, со тоа се отвара патот за прием на Хрватска во ЕУ од 1 јули 2013 година, ако датумот, предложен од ЕК, биде потврден од Советот. Баросо истакнал дека тоа е историски ден за Хрватска и за целата Унија. - Хрватска денеска е подготвена за чекор напред, а тоа е знак и за останатите земји од Југоисточна Европа, дека ЕУ е конзистентна и реформите си ја прават цената - додал Баросо. Шефовите на дипломатиите на 27-те членки на Унијата се повикани од своја страна да го дадат своето одобрение на 21 јуни, неколку ...
| | веќе видена | слични

- Работиме напорно со земјите од Западен Балкан и јас гледам просперитет до крајот на годината ако работата биде завршена Комисијата не само да даде нов кандидатски статус на некоја земја туку и да препорача почеток на преговори за членство во ЕУ. Една од тие земји може да биде Поранешната Југословенска Република Македонија. Таму имаа добри и успешни избори, изјави вчера на прес-конференција во Брисел еврокомесарот за проширување на Унијата Штефан Филе. Тој посочи дека сега е моментот да се реши проблемот со името и изрази очекување дека Скопје и Атина ќе направат се и ќе постигнат договор со кој ќе се затвори прашањето кое се смета за клучно за отпочнување на пристапните преговори на Македонија со Европската унија. Инаку, вчера, Европската комисија предложи до Советот на Европската унија да ги затвори последните четири поглавја во пристапните преговори со Хрватска, со што се отвора можност оваа земја да се приклучи во ЕУ како 28- ма држава членка од 1- ви јули 2013 година. OhridNews
| | веќе видена | слични

оптимистиЧка порака од брисел Македонија може да биде следната земја од регионов со која Европската Унија ќе започне преговори за членство, најави вчера еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, по објавувањето дека Европската комисија препорачала Хрватска на 1 јули 2013 година да стане членка на Унијата . - Гледам перспектива до крајот на годината Европската комисија (ЕК) да почне преговори за присоединување кон ЕУ со уште земји од Западен Балкан, на пример со поранешна југословенска Република Македонија, каде што имаше успешни парламентарни избори - изјави Филе на прес-конференција. Според еврокомесарот, моментот за Македонија сега настапува, а тој, како што рече, очекува Атина и Скопје да го искористат тој момент за да постигнат решение за името, како што препорачува ЕУ. Одлуката на ЕК да препорача прием на Хрватска, според Филе, ја покажува расположеноста на Унијата да се прошири со земјите од Западен Балкан. Претходно веста за Хрватска официјално ја објави претседателот на ЕК, Жозе Мануел ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија му предложи на министерскиот Совет на ЕУ да ги затвори последните четири поглавја во пристапните преговори со Хрватска Денеска е историски ден за Хрватска и за Европската унија, соопшти вчера претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Дурао Баросо. Хрватските преговори за членство во ЕУ успешно завршија. ЕК тукушто му предложи на министерскиот Совет на ЕУ да ги затвори последните четири поглавја во пристапните преговори со Хрватска. Тоа и го отвора патот на Хрватска да и се приклучи на ЕУ како 28. држава од 1 јули 2013, ако датумот, предложен од Комисијата, биде потврден од Советот", истакна Баросо. Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, рече: Хрватска денеска е подготвена за чекор напред, а тоа е знак и за останатите земји од Југоисточна Европа дека ЕУ е конзистентна и дека европските реформи се исплатуваат". Филе нагласи дека подготовките за членство се тешки, дека уредувањето на куќата секогаш е тешко, но вреди труд. РХ ќе ужива во плодовите", нагласи Филе. Шефовите на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филе:Македонија е следна за преговори со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: