Хрватите пред Јапонија тренираат „јапонски манири“

Хрватските ракометари во првото коло на СП на терен го „исчистија“ Исланд, а потоа ја исчистија и соблекувалната во „Олимпикхале“ во Минхен. Утре Хрватска ја очекува дуелот со Јапонија, па „коцкестите“ решија да „тренираат“ и малку по јапонски Избраниците на Лино Червар, воодушевија со својата борбеност во завршницата од дуелот со Исланд, а потоа добија честитки и беспрекорно чистата соблекувална што ја оставија зад себе. Некои од тиот се пофалија со фотографија на социјалните мрежи. „Ма какви Јапонци, погледнете каква соблекувална оставивме ние“ Трендот на спортистите да ја чистата соблекувалната зад себе го поставија токму Јапнците, но не ракометарите, туку фудбалерите. За време на ланското СП во Русија, јапонските фудбалери зад себе оставаа беспрекорно чиста соблекувална. Оваа јапонска навика сега очигледно станува тренд и меѓу ракометарите, а кој ќе биде прв со воведување на новината ако не тимот што го предводи Лино Червар.
| | веќе видена | слични

Македонскиот капитен, Кирил Лазаров дел од својата долга кариера ја помина во Хрватска, така што не е чудно што хрватските новинари секогаш го бараат неговото мислење на големите натпреварувања. 38-годишниот Лазаров, како што во интервјуто за хрватски „Индекс“ е претставен „единствениот ракометар во историјата со над 1.000 голови“, вели дека очекува „каубоите“ на Лино Червар да отидат далеку на шампионатот. „Хрватска целосно ја надигра Шпанија и ја уништи во секој смисол. Шпанците постојано ја имаат таа тактика, но таа функционира и затоа се шампиони Европа. Беше чудно да се гледаат моќните Шпанци како немаат идеја. Лино Червар целосно го надмудри Рибера со 5-1 одбраната, а беше убавина да се гледа како игра Дувњак. Тој е неверојатен ракометар. Сите ќе имаат проблеми со Хрватска, иако во хрватските медиуми тврдеа дека ништо не бива од оваа репрезентација. Глупости. Каква и Хрватска да дојде, таа е фаворит. Со било колку деца, барем ќе се борат до полуфинале. Не знам откаде ги вадите тие ракометари. Се ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Хрватска Лино Червар повторно го привлекува вниманието од јавноста на Светското првенство во Данска и Германија. Червар има 68 години и дел од јавноста сметаше дека неговото време е поминато, но сепак неговата Хрватска игра одлично и се на добар пат да обезбедат влез во полуфиналето со оглед на тоа дека во втората фаза пренесуваат четири бода. „Знам дека пред почетокот на првенството според обложувалниците бевме дури седми фаворити за освојување, а тоа во мене разбуди дополнителен мотив. Знам и дека не сум во најдобрите години, но не се давам. Им пркосам на годините и на оние кои не сакаат да ме гледаат. Во мене се уште има голема желба и жар за победи“. „Некои ме мразат, го знам и тоа. Како и да е што да прават и да не ме сакаат, јас во овој момент сум најтрофејнот тренер во светот и тоа не можат да го сменат“, изјави Червар. Червар: Можат да ме мразт, но едно не можат да сменат – јас сум најтрофејниот тренер во светот
| | веќе видена | слични

Лино Червар и на актуелното Светско првенство во Германија и во Данска повторно го привлекува вниманието со сета своја жар, како што само тој знае и умее. И покрај своите 68 години повторно ја води Хрватска кон нов медал на Мундијалите, и покрај тоа што неговата селекција пред почетокот никој не ја сметаше меѓу фаворитите… „Знам дека според обложувалниците бевме дури седми фаворити. И тогаш во мене се буди некој инает“ – вели Червар. Пред 16 години на Светското првенство во Португалија сензационално ја одведе Хрватска до златото. Само една година откако истиот тој тим заврши последен на ЕП. А, инаетот е негов добро препознатлив знак. Токму тоа го води и сега во Германија за да им докаже на сите дека Хрватска може… „Знам дека не сум во цутот на младоста, но не се давам. Им пркосам на сите, но и на себе. И многу вложувам во себе, во своето ракометно знаење. Имам желба за докажување, а тоа значи младост“ – вели Червар и дополнува: „Некои луѓе знам дека ме мразат. За нив имам една египетска поговорка: ‘Умре на ...
| | веќе видена | слични

Лино Червар очигледно му е „лут“ на поранешниот ракометар на Металург, Халил Јагањац, откако еден од најталентираните млади ракометари го прати дома пред стартот на втората фаза на СП во Германија и Данска, и на негово место го повика Кристијан Беќири. Јагањац не беше дел од составот на „каубоите“ ниту во првата фаза и сега Червар одлучи тој да се врати во Хрватска и да се приклучи на подготовките на вице-шампионот на оваа земја Нексе. Хрватските медиуми шпекулираат дека ваквиот „студен“ однос на Червар кон својот поранешен пулен е поради одлуката на Јагањац кога заминуваше од Металург да потпише за Нексе и покрај понудата на ППД Загреб, каде што Червар беше тренер.
| | веќе видена | слични

Селекторот Лино Червар во пресрет на второто коло на СП во Германија и Данска место Халил Јагањац го повика Кристијан Беќири. Поранешниот ракометар на Металург, Јагањац не конкурираше за настап ни во првиот дел, а Лино процени дека не му треба за втората фаза и го испрати дома. Новиот играч Беќири веќе го одработи првиот тренинг во Келн. Тој игра на позиција пивот.
| | веќе видена | слични

Лино Червар може да биде презадоволен од тоа како одговорија неговите играчи во првата фаза на Светското првенство, бидејќи Хрватите супериорно ја освоија групата Б во која беше и нашата репрезентација. Со победата над европскиот шампион Шпанија, Хрватите докажаа дека не се ривал за потценување иако пристигнаа со скромни амбиции на мундијалот во Германија и Данска, а фактот што влегуваат со максимални четири бода во втората фаза прави да бидат и сериозен претендент за пласман во полуфиналето. Червар е свесен дека треба да се оди чекор по чекор и побара од своите играчи да останат цврсто на земја, но пред стартот на новите предизвици во Келн, хрватскиот селектор ја направи и првата измена во својот тим. Искусниот стручњак одлучи да го врати во Загреб младиот Халил Јагањац, а на негово место повика кружен напаѓач. Јагањац не доби шанса на ниту еден од натпреварите во првата рунда и заедно со Слишковиќ беше постојано изоставен од тимот на Червар, па сега на негово место во Германија ќе допатува Кристијан Беќири.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанија по третпат на големите натпреварувања беше подобра од Македонија, откако со фуриозни три минути во второто полувреме во кои направија 5:0 низа го „уништија“ тоа што македонските ракометари го градеа цело прво полувреме за на крај да загубиме со високи 32:21.Сега, нашите ракометари утре од 18 часот ги очекува директна пресметка со Исланд за освојување на третото место во групата Б и пласман во наредната фаза. Во тие 60 минути, ќе мора да се избегнат грешките од стартот на второто полувреме против Шпанија, бидејќи само победа против „рибарите“ не носи понатаму.Во првото полувреме, тргнавме да се „надигруваме“ со силната шпанска репрезентација и имавме фантастичен старт на мечот (5:2), пред тие да се вратат и да отидат на пауза со еден гол разлика (12:13).Меѓутоа, стартот на второто полувреме ни ги урна сите илузии дека можеме да се надигруваме со Шпанците, откако тие ги искористија неколкуте грешки во нашата игра, за со низа од 5:0 да го решат мечот. Разликата од шест гола беше преголема, по што ...
| | веќе видена | слични

Унгарија и Египет одиграа драматично 30:30 реми во претпоследното коло во групата Б на Светското првенство во Германија и Данска, резултат кој Унгарците ги носи во наредната фаза, а во исто време им дава на Египќаните надеж дека тие ќе се третиот патник. Во неверојатно израмнет меч, Египет во драматична завршница двапати беше предност од еден гол разлика, пред Унгарците да се вратат и со голот на Мате Лекаи во последните секунди да избегнат пораз, со кој ќе си ги загрозеа шансите за пласман, бидејќи во последното коло играат со фаворитот Шведска. Лекаи заедно со Рихард Бодо беа најефикасни со пет постигнати голови, додека за „фараоните“, Зеинелбаедин постигна седум гола. Во нашата група Б пак, Хрватска без мака со 32:20 го „разби“ Бахреин за да обезбеди пресметка со Шпанија во последното коло за првото место и пренесување на поени во втората фаза. Селекцијата на Лино Червар и со пола сили беше доминантен против азискиот тим. Човек на мечот беше Мануел Штрлек, откако постигна фантастични 11 голови, а по пет ...
| | веќе видена | слични

Хрватска со убедливи 32:20 го победи Бахреин и ја оствари четвртата победа во четвртиот натпревар на Светското првенство.Хрватите ги сочуваа силите за Шпанија, а го прегазија тимот на Бахреин со двоцифрена разлика.Лино Червар им даде шанса на оние кои имаат помала минутажа, а и тие беа неколку класи подобри од противникот.Хрватите уште во првото полувреме го решија мечот, на одморот отидоа со фантастични десет разлика, 19:9. Во вториот дел одиграа лабаво и победија со конечни 32:20.Штрлек со 11 голови беше најефикасен во составот на Хрватска, Вида и Бичаниќ постигнаа по пет погодоци.Во последното коло во директна пресметка Шпанија и Хрватска ќе одлучуваат за првата позиција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 263 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватите пред Јапонија тренираат „јапонски манири“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: