Никоски: Тужбата за УСАИД и Бејли е нова етапа во скандалот


3 копии

Ова е всушност нова етапа во тој скандал бидејќи претпоставувам дека во Америка има многу ретки ситуации каде што јавно се покрева некаква кампања во однос на нивни амбасадор, истакна Ристо Никоски во однос на тужбата што „Џудишал Воч“ синоќа ја поднесе против Стејд Департментот и Усаид, а се однесува на финансирање на невладиниот сектор под капата на Сорос во Македонија. Тој додаде дека тоа обично се држи задскриено, но ова добило неверојатна јавна промоција. Во продолжение целосното интервју:
| | веќе видена | слични
5 копии

Односот на САД кон Македонија во времето на претседателот Барак Обама бил обележан со неприфатливо ниво на мешање во внатрешните работи на земјата и обиди преку Амбасадата да се решава кој ќе ја формира македонската Влада, смета Мајкл Фернандез од Херитиџ фондацијата.– Јас верувам дека амбасадорот Бејли е добар Американец, но не се согласувам со него. Сметам дека неговото мешање во формирањето на владејачката коалиција е нешто во што американската Влада не би смеела да се меша. Ние не сме кралеви на Македонија, изјави Фернандез.Повеќе други учесници во дебатата укажаа на програми на Стејт Департментот за финансирање на слични, лево-ориентирани програми во други држави во светот, како Ирска, каде се финансирале организации на Сорос кои работеле да се сменат законите за абортус.За време на вчерашниот настан во фондацијата Херитиџ група левичарски демонстранти се собраа да протестираат против предлог-буџетот изготвен од ескпертите на оваа фондација, и упаднаа во фоајето на фондацијата.Во Вашингтон во тек е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот сенатор Мајк Ли го повика државниот секретар на САД Рекс Тилерсон темелно да го реформира Стејт Департментот и да ја запре праксата на водење штетна надворешна политика со мешање во внатрешните работи на држави како што е Македонија. Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. - Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во 2009 година. Левичарските кадри во Стејт Департментот велат дека финансирале рутински програми за ширење на демократијата и поддршка на човековите права, но граѓаните на овие земји во овие проекти гледаат добро платен странски активизам кој ги поткопува нивните легитимни влади и традиционалните вредности на нивните земји со промовирање на ...
| | веќе видена | слични

-Јас верувам дека амбасадорот Бејли е добар Американец, но не се согласувам со него. Сметам дека неговото мешање во формирањето на владејачката коалиција е нешто во што американската Влада не би смеела да се меша. Ние не сме кралеви на Македонија, изјави Фернандез. Повеќе други учесници во дебатата укажаа на програми на Стејт Департментот за финансирање на слични, лево-ориентирани програми во други држави во светот, како Ирска, каде се финансирале организации на Сорос кои работеле да се сменат законите за абортус. За време на вчерашниот настан во фондацијата Херитиџ група левичарски демонстранти се собраа да протестираат против предлог-буџетот изготвен од ескпертите на оваа фондација, и упаднаа во фоајето на фондацијата. Во Вашингтон во тек е процес на подготвување на новиот буџет, и според првичниот предлог на претседателот Трамп, средствата за УСАИД и Стејт Департментот за соработка со разните невладини организации и промовирањето политики ќе претрпат драстично намалување. Трамп дури ја отвори можноста за ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент доби нов портпарол. На местото на досегашниот Марк Тонер е назначена новинарката Хедер Науерт од емисијата „Фокс енд френдс“ на телевизијата „Фокс њуз“, која, според американските медиуми, е омилената емисија на претседателот Доналд Трамп. Според некои од медиумите во САД, беше прашање на време кога ќе се случи промената на Тонер како кадар од администрацијата под кормилото на Барак Обама затоа што во неколку наврати соопштенијата што тој ги испраќаше до медиумите не се совпаѓаа со ставовите на Белата куќа, односно Трамп. Новинарот и долгогодишен поранешен дописник за Македонија од Вашингтон, Цветин Чилиманов, кој ги следи случувања и промените по изборот на Обама, објаснува оти ваквата промена беше логична поради, како што вели, саботажите врз Трамп од страна на старите кадри. - Kонкретно во нашиот случај, портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, еднаш му изрази поддршка на Џес Бејли, а секторот очигледно ги игнорира или саботира барањата на групата конгресмени ...
| | веќе видена | слични

Марк Тонер, портпаролот на Стејт Департментот кој во неколку наврати застануваше во одбрана на амбасадорот Џес Бејли, по обвинувањата за мешање во земјава и помагање на невладините на Сорос, е сменет од функција. На негово место доаѓа Хедер Наурет од Фокс Њуз
| | веќе видена | слични
7 копии

Марк Тонер, портпаролот на Стеј Департментот кој во неколку наврати му помогаше на американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли изминативе месеци е сменет, а на негово место доаѓа Хедер Наурет од Фокс Њуз. Оваа информација пред неколку минути ја сподели на социјалните мрежи Цветин Чилиманов, во продолжение еве што вели тој: Конечно сменет Марк Тонер, портпаролот на Стејт Департмент кој неколку пати му дојде на помош на Бејли во изминативе месеци, вклучително и со веста на Глас на Америка минатата недела. На негово место доаѓа Хедер Науерт од Фокс Њуз, телевизија која досега повеќе пати известуваше за криминалот и злоупотребите на Бејли.
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа информација пред малку ја сподели на социјалните мрежи Цветин Чилиманов, во продолжение еве што вели тој: „Конечно сменет Марк Тонер, портпаролот на Стејт Департмент кој неколку пати му дојде на помош на Бејли во изминативе месеци, вклучително и со веста на Глас на Америка минатата недела. На негово место доаѓа Хедер Науерт од Фокс Њуз, телевизија која досега повеќе пати известуваше за криминалот и злоупотребите на Бејли“, напиша Чилиманов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова е лудо. Што правиме ние по ѓаволите давајќи му ги парите на нашите даночни обврзници на Џорџ Сорос и неговите левичарски организации за да ја преведат книгата на Сол Алрински за правилата на радикализмот за да користи за организирање на младината за дестабилизација на земјата и напад на демократски избраната влада. Вака ја започнува својата анализа директорот за истраги во Џудишл Воџ, организацијата која неодамна поднесе тужба барајќи информации за работата на американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, за кого тврдат дека работел позади сцената за дестабилизација на Македонија со помош на Соросоидите. Во петминутната анализа посветена на финасирањето на Соросовите организации во Македонија со пари на американските даночни обврзници беше потенцирано дека претходно повеќе американски конгресмени побараа од Бејли да објасни како се трошеле парите од дноациите на УСАИД и дали со нив се финансирале левичарски организации во Македонија кои биле во функција на рушење на демократската влада. Judicial Watch ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Најгледаната телевизија во САД, „Фокс Њуз" во пет минутна репортажа објавува за истражувањето на „Џудишал Воч" и тужбата против УСАИД и Стејт департментот. Крис Ферол, одговорен за истраги од „Џудишал Воч" објаснува дека со наредба на суд, Стејт департментот и УСАИД ќе мора да им ја обезбедат сета документација, електронската пошта, одобренијата, објаснување како се трошени парите, бидејќи тоа се пари на американските граѓани и тие должат објаснување што се случило со нив. Прилогот почнува со објаснување дека има нови детали кои ја поврзуваат администрацијата на Претседателот Барак Обама со Фондацијата „Отворено општество" на Џорџ Сорос. „Џудишал Воч" сега покренува постапка против УСАИД и Стејт дипартментот, за информации кои како што велат дека ќе покажат дека 5 милиони долари се дадени на Соросовите организации, пари кои се примарно потрошени за да ја дестабилизираат Македонската демократско избрана десноцентристичка Влада. Според водителот, има многу за дискусија во новиот случај на „Џудишал Воч", ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 166 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 375 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никоски: Тужбата за УСАИД и Бејли е нова етапа во скандалот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: