Заев да го исполни ветувањето за влез во НАТО и ЕУ, без да се задира во идентитетски прашања


Очекуваме дека и Зоран Заев и неговата влада ќе го исполнат ветувањето што им го дадоа на граѓаните на Република Македонија за брз влез во НАТО и брз влез во ЕУ. Притоа да не се задира во идентитетските прашања и да не се прават договори на штета на македонскиот народ и македонската држава, порача вчера ВМРО-ДПМНЕ. Владимир Ѓорчев, пратеник на најголемата опозициска партија, потсети дека доколку процесот на нашата евро-атлантска интеграција не беше непринципиелно и неправедно блокиран од страна на нашиот сосед Грција, досега Република Македонија ќе беше рамноправен партнер во НАТО. - Новиот министер за надворешни работи Никола Димитров не смее да отстапи од највисоките државни и национални интереси, а тие се веќе дефинирани - членство во евро-атлантските структури и одбрана на македонскиот идентитетот. Со секоја изјава за релевантни меѓународни медиуми, која остава простор за различно толкување, само се креираат забуни и вознемиреност меѓу граѓаните на Република Македонија - потенцира Ѓорчев Тој рече дека ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги дефинира целите на своето идно делување, да ги подобри односите со дел од меѓународната заедница во насока на заедничките цели и интереси, но и да формира автентична политика кон помалите етнички заедници, вклучувајќи ги и Албанците кон кои мора да ги презентираме нашите верувања за заедничко живеење во државата, и да ги разбиеме стереотипите кон негативната кампања против нас во албанските медиуми, која беше свесно диригирана и темпирана во изминатиов период. ВМРО-ДПМНЕ мора да се подобрува и реструктуира, рече на прославата на 27 роденден на ВМРО-ДПМНЕ, партискиот лидер Никола Груевски.Во јули истекува мандатот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е првата шанса за некакво преструктуирање на партијата со нови членови во извршниот комитет. Дознаваме, дека во ИК на ВМРО-ДПМНЕ од јули ќе влезат неколкумина помлади партиски активисти и истакнати поединци од протестите против двојазичноста и униратноста на Република Македонија.Претседателот на партијата, Никола Груевски досега неколку ...
| | веќе видена | слични

Групата на „реформатори“ на ВМРО-ДПМНЕ кои неодамна најави дека бараат внатрешни промени не се откажуваат и полека го придобиваат членството на нивна страна. Нивната замисла за промени во ВМРО не е само персонална, туку подразбира целосна промена на начинот на кој се носат одлуките за поголема внатрепартиска демократија. „Мора да се излезе јавно со цел да ја разбудиме свеста кај членовите, дека ВМРО-ДПМНЕ после 11 години власт, се наоѓа во исклучителна незавидна позиција, дека партијата оди во опозиција и покрај тоа што победи на изборите, а дополнително е целосно меѓународно изолирана со тенденција доколку не се направат соодветните реформи за демократизација, да се сведе на декор-партија на македонската политичка сцена“, вели Александар Михајлоски еден од предводниците на Републичкиот штаб за реформи во интервју за „Фактор“. На прашањето зошто токму сега повеле иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Михајлоски вели: „На прес-конференцијата на која што го објавивме формирањето на Републичкиот штаб за ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „Единствени“ вчера во Музејот на македонската револуционерна борба го прослави 27-миот роденден од формирање како политичка партија и 124-годишнината од основањето на историското ВМРО. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски обраќајќи се пред присутните членови и активисти на партијата, пратеници и поранешни функционери од претходната владеачка гарнитура истакна партијата била и ќе биде единствениот браник за заштита на државноста на Република Македонија. Рече дека ВМРО-ДПМНЕ моментално е во опозиција и оти тоа е вештачки направено за да се донесе на власт партија која ќе спроведе интересите на други центри на моќ. – Како партија сме единствени кога се поставува државниот пред личниот и партиски интерес. Единствени во непоколебливоста, истрајноста и борбата за стратешките интереси на државата и нацијата. Единствени кои независно, автономно, суверено ги носиме нашите одлуки за клучните прашања за Македонија. Единствени кои се спротивставија кога сите се плашеа. Единствени во многу ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение следува интегрален текст од говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Собрани сме тука да го одбележиме и прославиме 27-миот роденден на нашата партија ВМРО-ДПМНЕ, во 124-тата година од основањето на организацијата во 1893-тата година. Тоа се години на пишување историја. Години на лични жртви и големи ризици. Години на непокор, на борба за ослободување, градење на нација, создавање на држава, одржување, развој и зајакнување на државата. Години на успеси, подеми и падови. Години на премрежија и крупни предизвици. Години на слабости и грешки, но и години на храброст, мудрост, успеси и напредок. Години на борба за каузата. Години на отпор на браникот на одбраната на државата и на нацијата. Години посветени на Македонија, на реализирани и нерализирани соништа, но и години на многу решени проблеми и донесени исправни стратешки одлуки. Години во кои и во најтешките денови нашата идеологија беше арматура, арматура која цврсто не држеше и не дозволи нападите и ударите однадвор да завршат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во тек е внатрешна обнова и подготовка за нов почеток, ново утро, кон повторно враќање на власт на најмоќната, најголемата и најуспешната политичка сила во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Во тек е внатрешна обнова и подготовка за нов почеток, ново утро, кон повторно враќање на власт на најмоќната, најголемата и најуспешната политичка сила во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“.Во продолжение следува интегрален текст од говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.Собрани сме тука да го одбележиме и прославиме 27-миот роденден на нашата партија ВМРО-ДПМНЕ, во 124-тата година од основањето на организацијата во 1893-тата година.Тоа се години на пишување историја. Години на лични жртви и големи ризици. Години на непокор, на борба за ослободување, градење на нација, создавање на држава, одржување, развој и зајакнување на државата. Години на успеси, подеми и падови. Години на премрежија и крупни предизвици. Години на слабости и грешки, но ...
| | веќе видена | слични

Групата на „реформатори“ на ВМРО-ДПМНЕ кои неодамна најави дека бараат внатрешни промени не се откажуваат и полека го придобиваат членството за промени на своја страна . Од Фродем се бара оставка од Груевски . Замислата на рефрматорите за промени во ВМРО не е само персонална туку подазбира целосна промена на начинот на кој се носат одлуката за поголема внатрепартиска демократија. За нивниот ангажман веднаш добија етикети дека се предавници и платеници, вели Александар Михајлоски во интервјуто на Фактор „ На прес конференцијата на која што го објавивме формирањето на Републичкиот штаб за демократски реформи во ВМРО-ДПМНЕ ние посебно истакнавме дека се работи за внатрепартиска иницијатива за демократизација на партијата. Оваа иницијатива е покрената од членови активисти на ВМРО-ДПМНЕ, кои подолг временски период не се согласуваат со начинот на раководење на партијата, но поради кризата во која што се најде партијата со објавување на т.н. „бомби„, сметавме дека излегувањето во јавност пред одржувањето на ...
| | веќе видена | слични

Некои луѓе кога доаѓаат на власт се однесуваат како ништо да не постоело пред нив, дека можат секому да наштетат а и веднаш добиваат нагон да владаеат со СЕ во државата, изјави вечерва Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на одбележувањето на 27-от роденден на партијата.. Факт е дека Ние победивме на изборите во декември, Тој што го донесе поразениот СДС на власт, ќе си дојде по своето, изјави Груевски.. -Посакуваме брз прием во НАТО. Истото и за членство во ЕУ. И за реформите кои се од корист за сите, и зад кои нема скриени агенди за партизација на институциите. Но мора да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе направи максимум за да спречи и блокира закони и постапки кои се надвор од државните интереси на Македонија. Нема да дозволиме нечија чудна еуфорија и одработување на долг заради поддршка, да ги прекрши националните интереси. Факт е дека ВМРО победи на овие избори, а СДС како поразена партија на штета на државните интереси и со суштинска и теренска помош на одредени структури го донесоа СДС на власт, и ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Музејот на македонската борба ќе го прослави 27. роденден под слоганот „Единствени“. Во рамки на одбележувањето на роденденот, изминатите два дена во седиштето на партијата беа одржани панел дискусии посветени на инвестициите, отворањето нови работни места и вложувањата во инфраструктурата. Гостин во Дневникот на Сител во 19 часот, Емил Димитриев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. - И до сега покажавме дека наш врвен приоритет е реализација на виталните интереси на Македонија, како што се меѓународната интеграција, развојот на економијата, инфраструктурата, отворање на нови работни места, така и во иднина ВМРО-ДПМНЕ ќе биде на браникот на националните и државните интереси на Република Македонија, истакна генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Емил Димитриев во Дневникот на Сител. Како партија, додаде тој, наша визија, наша цел, е да изградиме држава за сите што живеат во Македонија.
| | веќе видена | слични

Нашата битка за Македонија допрва почнува, допрва сме И потребни на државата и на нашиот народ, порача во своето обраќање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Посочи дека ако се анализираат овие 27 години, ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била победена на из 124 години од првобитната организација, 27 години ВМРО-ДПМНЕ. Под слоганот „ Единствени„ во присуство на партискиот и државен врв, делегати од општинските организации и ветерани, ВМРО-ДПМНЕ ја одбележа 27-годишнината од своето постоење. Нашата битка за Македонија допрва почнува, допрва сме И потребни на државата и на нашиот народ, порача во своето обраќање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Посочи дека ако се анализираат овие 27 години, ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била победена на избори, или без правење класичен фалисфикат на изборите или со помош на надворешен фактор. -За време на кампањата за изборите во декември народот дури и се чини како да не поверува во сериозноста на она што го говоревме и причината зашто баравме 63 пратеници. А и потоа некои од кога ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 160 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев да го исполни ветувањето за влез во НАТО и ЕУ, без да се задира во идентитетски прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: