Раул: Прво физичка подготовка


Македонската машка ракометна репрезентација ќе биде комплетна со доаѓањето на Филип Талески и Филип Миркуловски, а селекторот Раул најавува дека во првата недела се е поставено на физичката подготовка и кондицијата, за после тоа да се работи на тактиката, анализа или како што вели селекторот сите заедно да го повторат сето тоа што досега го работеле. Макеоднските репрезентативци, како доаѓаа во Скопје по завршените клупски обврски работеа под палката на помошниците на Раул и неговата програма која ја имаше предвидено за ракометарите. Македонија до стартот на ЕП во Хрватска ќе одигра два пријателски мечеви со Србија и Саудиска Арабија. фото:sportmedia.mk
| | веќе видена | слични

Германија е во група со нашата репрезентација, Црна Гора и Словенија, па се очекува тие да имаат најмала поддршка од гледалиштето. „Македонија, Црна Гора и Словенија ќе ја имаат поддршката од публиката, тоа нема да биде лесно за нас. Но ние сме фаворити и нашата цел е да играме најмалку во полуфиналето“, вели Генсхајмер. Македонија против Германија игра на 17. јануари во последниот натпревар од првата групна фаза. Германците се фаворити во нашата група.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонскиот репрезентативец Немања Прибак попладнево беше на лекарски прегледи откако на синоќешниот тренинг го повредил скочниот зглоб. Настапот на Европското првенство не е доведен во прашање, но Прибак ќе мора да мирува три дена по совет на лекарите. Тоа значи дека ќе ги пропушти контролните дуели со Саудиска Арабија и со Србија утре и задутре во Белград. Тој ќе патува со репрезентацијата, но нема да настапи на овие натпревари. Нашата ракометна репрезентација од дуелот со Чешка во јуни нема одиграно натпревар, а во овој период и за време на неделата на ЕХФ во минатата година селекторот Раул Гонзалес повеќе сакаше екипата да тренира. - Првиот дел од подготовките беше микс од физички и од тактички подготовки. На овие два контролни натпревара ќе видиме како функцинира сето тоа, па во деновите кои ќе останат до Европското првенство да видиме што треба да додадеме, изјави еден од голманите Никола Митревски. На шампионатот во Хрватска прв ривал во групата ни е селекцијата на Словенија третопласирана од ...
| | веќе видена | слични

Настапот на Европското првенство не е доведен во прашање, но Прибак ќе мора да мирува три дена по совет на лекарите. Тоа значи дека ќе ги пропушти контролните дуели со Саудиска Арабија и со Србија утре и задутре во Белград. Тој ќе патува со репрезентацијата, но нема да настапи на овие натпревари. Нашата ракометна репрезентација од дуелот со Чешка во јуни нема одиграно натпревар, а во овој период и за време на неделата на ЕХФ во минатата година селекторот Раул Гонзалес повеќе сакаше екипата да тренира. - Првиот дел од подготовките беше микс од физички и од тактички подготовки. На овие два контролни натпревара ќе видиме како функцинира сето тоа, па во деновите кои ќе останат до Европското првенство да видиме што треба да додадеме, изјави еден од голманите Никола Митревски. На шампионатот во Хрватска прв ривал во групата ни е селекцијата на Словенија третопласирана од ланското Светско првенство во Франција. - Почнавме да се подготвуваме конкретно за Словенија, тренерот почна да уфрла некои конкретни варијанти ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна сениорска репрезентација ги продолжува подготовките за престојното Европско првенство со тоа што утре и задутре нашите ракометари ќе ги имаат единствените контролки пред големиот предизвик и тоа против Саудиска Арабија и Србија во Белград. Селекторот Раул Гонзалес на овие два меча гледа како едно добро загревање, посериозни тренинзи на кои ќе можат да бидат испробани одредени комбинации – Очекувам да играме добро, за прв пат заедно. Пријателските средби се различни од официјалните, ама ова е добра можност сите да играат, да испробаме некои комбинации во нападот, во одбраната, -истакна Раул за „Дерби“ притоа коментирајќи го здравствениот билтен на играчите. -Само Прибак има проблем со скочниот зглоб. Не сакам да ризикувам со него, бидејќи за мене најважно е сите да бидат подготвени за стартот на ЕП, -јасно порача шпанскиот стручњак.
| | веќе видена | слични

Крилото на германската репрезентација, Уве Генсхајмер стратува од атмосферата во загребската арената бидејќи тој и неговите соиграчи ќе се борат и против атмосферата.Германија е во група со нашата репрезентација, Црна Гора и Словенија, па се очекува тие да имаат најмала поддршка од гледалиштето.„Македонија, Црна Гора и Словенија ќе ја имаат поддршката од публиката, тоа нема да биде лесно за нас. Но ние сме фаворити и нашата цел е да играме најмалку во полуфиналето“, вели Генсхајмер.Македонија против Германија игра на 17. јануари во последниот натпревар од првата групна фаза. Германците се фаворити во нашата група.
| | веќе видена | слични

Само десет дена ја делат македонската ракометна репрезентација од премиерниот натпревар на ЕП 2018 против селекцијата на Словенија. Ракометарите работат со засилено темпо, а во следните два дена ќе ги имаат и двете контролни средби, против Саудиска Арабија и Србија во Белград, по што ќе се „шминкаат“ и последните детали од играта за пресметките во Загреб. „ Тренираме одлично и со нетрпение го очекуваме стартот на Европското Првенство. Првиот натпревар ќе биде многу важен, бидејќи Словенија ќе ни биде како патоказ, за тоа како ќе играме и што можеме да направиме на овој шампионат. Имаме напредок во играта во однос на последните натпревари, атмосферата во тимот е одлична и очекувам тоа да се одрази и врз нашите резултати “ – изјавува десното крило Гоце Георгиевски. Дополнителна мотивација за македонските репрезентативци е фактот дека на последниот дуел со Словенија, на СП 2017 во Франција, претрпеа убедлив пораз од 22-29, меч на кој противникот на моменти делуваше и брутално во стартовите во одбраната. „ Тоа ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на машката македонска ракометна селекција, Раул Гонзалез се соочува со првите проблеми во пресрет на почетокот на Европското првенство. Немања Прибак се здоби со незгодна повреда на скочниот зглоб откако случајно стапна на ногата на Стојанче Стоилов, по што денеска врз него беа извршени детални прегледи. Прегледите покажаа дека ќе мора да мирува во следните три дена, па така ќе ги пропушти контролните дуели во Белград против Саудиска Арабија и Србија. Сега под знак прашалник е и настапот на ЕП во Хрватска, нешто што би било голем удар за нашиот национален тим.
| | веќе видена | слични

Немања Прибак и дефинитивно ќе ги пропушти двата контролни дуели на македонската ракометна репрезентација против Саудиска Арабоја и Србија, во Белград, во следните два дена. На синоќешниот тренинг, средниот бек заработи посериозна дисторзија на скочниот зглоб која бара мирување. "Имам дисторзија на скочниот зглоб од втор степен и морам 72 часа строго да мирувам, за да може побрзо да се санира проблемот и да бидам подготвен за она главното- ЕП. Ќе патувам во Белград, за да бидам со тимот, но нема да играм", изјави за "Македонски спорт", Немања Прибак. Македонија утре тргнува кон Белград каде попладнето игра пријателски натпревар од затворен карактер со С. Арабија, а в петок противник ќе биде Србија.
| | веќе видена | слични

Средниот бек, Немања Прибак го повреди скочниот зглоб и треба да мирува во наредните три дена, но се верува дека нема да има проблеми да настапи на Европското првенство во Хрватска.Македонија утре се сели во Белград каде ќе одигра пријателски натпревари против Саудиска Арабија и Србија, таму ќе го нема Немања Прибак кој се повреди на тренинг.Поранешниот ракометар на Вардар незгодно стапна врз ногата на Стојанче Стоилов и го повреди скочниот зглоб. Има оток и ќе мора да мирува во наредните три дена.Се верува дека тој ќе биде комплетно подготвен до 13 јануари кога Македонија со меч против Словенија го почнува Европското првенство во Хрватска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 260 | | | веќе видена

,,Несреќата е искушение што го погодува човечкиот дух, особено она што им се случи на нашите браќа во Гостивар, каде што трагичната автобуска несреќа ги зеде ...
сите 272 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Луиза Унгерер тврди дека била во тајна врска со трагично загинатиот фудбалер Емилијано Сала. Луиза тврди дека се запознала додека и двајцата играле во Франција ...
сите 79 | | | веќе видена

Српската Влада денеска им препорача на сите единици на локалната самоуправа распустот во основните и средните училишта да го продолжат до следната недела.На ...
сите 177 | | | веќе видена

Пет лица се сместени на Одделот за интензивна нега во ГОБ „8 Септември“, од кои двајца се во критична состојба, по синоќешната автобуска сообаќајна несреќа што ...
сите 271 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул: Прво физичка подготовка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: