ПЕДЕСЕТ ГОДИНИ ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА: Честување во црквата Св.Никола во Штип


Прославата ќе почне во 18 часот со вечерна богослужба на која ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан Православната брегалничка епархија денеска во Соборниот храм „Св. Никола“ во Штип ќе го почне чествувањето по повод 50 години од возобновувањето на Охридската архиепископија како Македонска православна црква и впишувањето на епископотвелички Гаврил Светогорец во списокот на светиите. Прославата ќе почне во 18 часот со вечерна богослужба на која ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан . Утре наутро во 8.15 часот ќе бидат донесени моштите на епископот велички Гаврил Светогорец, а светата архиерејска литургија ќе почне во 9 часот. Со неа ќе началствува архиепископот Стефан, во сослужение на членовите од Светиот архиерејски синод
| | веќе видена | слични

29.05.2017 Во неделата во храмот „Св.Никола“ во Штип беа донесени моштите на новиот светител Епископот Гаврил Велички Светогорец. На Архиерејската Литургија се одржа неговата канонизација од кога Епископот Гаврил веќе се вбројува во редот на светителите. Со Светата Литургија чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА. На Литургијата архиепископот Стефан ја објави одлуката на Светиот Архиерејски синод на МПЦ за впишување на Светиот Гаврил Епископ Велички Светогорец во списокот на светиите.
| | веќе видена | слични

Свети Гаврил Лесновски се наоѓа во селото Лесново, Пробиштипско. Главната црква е посветена на Светите Архангели Михаил и Гаврил. Постои мислење дека манастирот бил изграден кога св. Гаврил Лесновски се замонашил или пак по неговата смрт, кога се развил култот за подвижничкиот живот (како што е наведено во краткото негово житие од 1330 година). Времето во кое живеел Гаврил Лесновски не е прецизно утврдено. Постои мислење дека тоа треба да се бара во 11 век, а оттаму заклучокот дека манастирот бил изграден во втората половина на 11 век, кога во крајот северно од Брегалница бил развиен силно култот за пустожителите, меѓу кои и за светиот отец Гаврил. Според најстарото житие на свети Гаврил Лесновски, напишано од Станислав Граматик во 1330 година, овој храм и манастирот потекнуваат од 11 век, основан од Свети Гаврил Лесновски, посветен на Свети Архангел Михаил. Возобновен е во 1341 година од Деспот Јован Оливер. Фрескоживописот е завршен во 1347 година најверојатно од четворица зографи. Иконостасот е во длабока ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија вчера во списокот на светиите го впиша епископот велички Гаврил Светогорец. Одлуката на САС на МПЦ - ОА беше објавена на светата архијерејска литургија што се одржа во соборниот храм „Св. Никола“ во Штип, а со која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите од Синодот.Беше прочитано житието и беа изложени светите мошти на епископот велички Гаврил Светогорец, кои во соборниот храм „Св. Никола“ во Штип пристигнаа од манастирот „Свети Архангел Михаил“ во Лесново.Г.г. Стефан пред епископите, монасите, свештениците и пред верниците, кои пристигнаа од сите краеви на земјава, рече дека покрај постојаната молитва и строгиот монашки подвиг отец Гаврил го краселе и неуморната посветеност, дарбата за предвидливост и грижата за духовноста на македонскиот род.- Некои од нас беа сведоци, а до другите допираат сведоштвата за чудата со кои Бог го прослави овој свој угодник и за време на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Одлуката на САС на МПЦ – ОА беше објавена на светата архиерејска литургија што се одржа во Соборниот храм „Св. Никола“ во Штип, а со која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите од Синодот. Беше прочитано житието и беа изложени светите мошти на епископот велички Гаврил Светогорец кои во Соборниот храм „Св. Никола“ во Штип пристигнаа од манастирот „Свети Архангел Михаил“ во Лесново. Г.г. Стефан пред епископите, монасите, свештениците и верниците кои пристигнаа од сите краеви на земјава, рече дека покрај постојаната молитва и строгиот монашки подвиг отец Гаврил го краселе и неуморната посветеност, дарбата за предвидливост и грижата за духовноста на македонскиот род. – Дел од нас беа сведоци, а до другиот дел допираат сведоштвата за чудата со кои Бог го прослави овој свој угодник и за време на животот, но и по упокојувањето како посветен во таа низа на знаци што Бог ни ги допушти како на црква за да ја препознаеме светоста на епископот Гарврил, рече г.г. ...
| | веќе видена | слични

Со свечена архиерејска литургија денес во Штип епископот Велички Гаврил Светогорец е канонизиран во светец. Тој е и првиот духовен отец во историјата на Брегалничката епархија што се впишува во листата на светиите. Со свечена архиерејска литургија денес во Штип епископот Велички Гаврил Светогорец е канонизиран во светец. Тој е и првиот духовен отец во историјата на Брегалничката епархија што се впишува во листата на светиите. Денес Соборниот храм Свети Никола беше претесен за да ги собере верниците кои пристигнаа од целата држава. На канонизацијата присуствуваше и преседателот на Влада Емил Димитриев. Земското име на епископот Гаврил Светогорец е Мијалче Парнаџиев. Роден е 1926 година во Штип. Основно и средно образование завршува во родниот град, а Ликовна академија во Белград. Како ликовен педагог работи во штипската гимназија, а во 1963 година е замонашен на Света Гора. Осум години подоцна се врака во Македонија каде продолжил да му служи на Бога во ...
| | веќе видена | слични

Со внесување на моштите на епископот Велички Гаврил Светогорец во соборниот храм „Св. Никола во Штип, започна свечената церемонија на канинизирање на овој македонски светител. Со богослужбата чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, кој истакна дека покрај постојаната молитва и строгиот монашки подгвиг, отец Гаврил го красеа неуморната посветеност, имањето дарба за предвидливост и грижата за духовноста на македонскиот род. -Дел од нас беа и се сведоци, а до другиот дел допираат сведоштвата за чудата со кои Бог го прослави овој свој угодник и за време на животот, но и по упокојувањето-изјави г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ На свеченоста присуствуваа високи гости од политичкиот естаблишмент. -Свети Гарврил Светогорец е од македонски род и е од редот на светците кој ќе го празнува целиот православен свет. Ова го заслужи бидејќи направи надчовечки подвизи и сосема заслужено на денешниот настан, нашата црква го прогласува за светец и народот го празнува овој ден како празник-изјави Емил ...
| | веќе видена | слични

Со оваа одлука на САС на МПЦ ОА, денеска прочитана од Епископот Хераклејски г. Климент, пред мноштвото верници во соборниот храм Свети Никола во Штип, МПЦ го прогласи за светец Епископот Велички Светогорец Гаврил. Објаснувајќи зошто САС се одлучил на ваков чекор, поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан посочи. -Свет е оној човек, кој е од бога осветен, кој е мудар и чист, слободен од секој нагон, од секоја страст. Свет е оној човек кој што е божји пратеник на доброто, честа, вистината и правдата, и верен чувар на божествениот Закон, оној кој ја поистоветил својата волја со божјата, оној кој што сака со молитва да му угоди на Бога, изјави г.г. Стефан – поглавар на МПЦ ОА Соборниот храм свети Никола денеска беше претесен да ги прими огромниот број верници и духовни оци пристигнати не само од сите делови на Македонија, но и од Балканот. -Многу сум возбудена, ова е повеќе од посебен ден за мене како верник, особено и како граѓанка на Штип. Со овој чин, ова е афирмација на градот, Црквата ширум светот, изјави анкетирана ...
| | веќе видена | слични

Со црковни свечености, денеска во православниот храм Св. Нуикола во Штип, епископот Велички Гаврил ќе биде канонизиран во светец. Одлуката за канонизација ја донесе Синодот на Македонската православна црква. Со светата богослужба ќе чиноначалствува Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. фото: „Миа“
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев присуствува на канонизација на епископ Гаврил Велички Светогорец. Светите мошти на епископот Гаврил ќе бидат изложени во Соборниот храм во Штип. Одлуката на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија за впишување на епископот велички Гаврил Светогорец во списокот на светиите е објавена денеска на светата архиерејска литургија што се одржува во Соборниот храм „Св. Никола“ во Штип. Со литургијата чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите од САС на МПЦ-ОА. Православната брегалничка епархија вчера во Соборниот храм го почна чествувањето по повод 50 години од возобновувањето на Охридската архиепископија како Македонска православна црква и впишувањето на епископот велички Гаврил Светогорец во списокот на светиите. Прославата почна во 18 часот со вечерна богослужба на која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. извор:курир
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 249 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 277 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 230 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПЕДЕСЕТ ГОДИНИ ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА: Честување во црквата Св.Никола во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: