„Турандот“ на Мајските оперски вечери


3 копии
3 копии
2 копии

Во Македонската опера и балет, в.д Директорот Ќазим Асотиќ оствари работна средба со директоркаѕа на Тиранската Национална Опера и Балет Зана Чела и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската опера и балет и Националната опера и балет од Тирана денеска потпишаа меморандум за соработка, со кој е договорена меѓусебна поддршка, заедничка ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хорот на Операта на Народниот театар Сараево и оркестарот на Сараевската филхармонија вечер ќе гостуваат на Мајските оперски вечери со нивната најнова оперска ...
| | веќе видена | слични

Либретото на оваа опера во три чина е на Нијаз Алиспахиќ, режисер е Озрен Прохиќ, а диригент Нада Матошевиќ-Орешковиќ од Хрватска.  „Змејот од Босна“ е интимна ...
| | веќе видена | слични

МОБ ечеше од скандирања, откако по брилијантаната изведба на Тимур во операта Турандот, Игор Дурловски излезе да и се поклони на публиката. Овации и скандирања ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Погребот на Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика, се одржа денеска во 15 часот во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. Голем број ...
сите 212 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Турандот“ на Мајските оперски вечери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: