Укината осудителната пресуда за екс градоначалникот на Кавадарци


Пресудата со која Основниот Суд Кавадарци на 18 август лани го прогласи за виновен поранешниот градоначалник Александар Панов за нудење и давање поткуп за време на избори е укината од страна на Апелација и предметот повторно е вратен на разгледување во Кавадаречкиот суд.Тогаш Панов,беше осуден на два месеца затвор и парична казна од 25.000 денари за нудење и давање поткуп за време на избори.Според обвинителството,екс градоначалникот кој е од редовите на ВМРО ДПМНЕ,на 9 ти декември 2016 ,два дена пред да се одржат предвремените парламентарни избори,во својата канцеларија во општинската зграда на три лица гласачи им дал по 1000 денари за да гласаат за неговата партија.Како што образложи судијата Лазар Нанев, при изрекувањето на пресудата, според класификацијата на делото и околноста дека Панов бил неосудуван, законодавецот утврдил парична казна или казна затвор од еден до два месеци.Откако ваквата информација ја потврдија и од МВР дека лице од ромска националност пријавило дека градоначалникот во својот ...
| | веќе видена | слични

Пресудата што ја донесе судијата Нухи Рустеми од Основниот суд Скопје 2 по тужбата за клевета на Али Ахмети и Муса Џафери против поранешниот разузнавач Слободан Богоевски е укината по сите основи и вратена е од Апелацискиот суд Скопје на повторно судење кај истиот судија. Повторното судење ќе почне во септември, а Богоевски се надева дека тужбата судијата овојпат ќе ја отфрли бидејќи таа, според него, е недовзолена. „На судијата, кога сето ова ќе заврши, првин до Судскиот совет ќе му поднесам претставка. Потоа, до јавното обвинителство ќе му поднесам кривична пријава затоа што еднаш мора да се знае дека не може судиите без последици да ноншалантно да ги водат постапките и да си играат со судбината, спокојството и правата на граѓаните. Но, тој е судија на ДУИ, а функционер од ДУИ и човек да убие нема да одговара. Сепак, пријава ќе му поднесам“, вели Богоевски за САКАМДАКАЖАМ.МК. НЕМА СУДСКИ РЕФОРМИ ДОДЕКА ДУИ Е ВО ВЛАСТА, РЕЧЕ РАЗУЗНАВАЧОТ БОГОЕВСКИ ОТКАКО ГО ИЗГУБИ СЛУЧАЈОТ СО АЛИ АХМЕТИ АХМЕТИ И ЏАФЕРИ ЏАБЕ ...
| | веќе видена | слични

Во септември екс разузнавачот Слободан Богоевски повторно ќе се соочи на суд со челниците на ДУИ, Али Ахмети и Муса Џафери по тужбата за клевета и навреда кои тие ја поднесоа против него. Апелациониот суд ја укина првостепената пресуда, и предметот го врати на повторно одлучување. Во образложението судот навел дека се сторени низа повреди на постапката. „Донесена е нејасна ,неразбирлива и контрадикторна пресуда. Првостепениот суд од една страна утврдил дека е дадена изјава во официјална судска постапка пред судот во САД, а од друга страна го прогласува Слободан Богоевски дека во таа изјава сторил клевета, што според судот такво нешто не е возможно. Не е дадена причина зошто не се прифатени доказите кои тужениот ги доставил“, се вели во пресудата. Адвокатите на Богоевски очекуваат судот во повтореното одлучување да постапи по упатствата дадени од Апелациониот суд. „Во дел од пресудата второстепениот суд има утврдено дека станува збор за изјава дадена во рамки на специјална судска постапка. Немало намера кај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Муса Џафери за изјави дека нема информации за укинување на пресудата од Апелацискиот суд, по тужбата за клевета и навреда против ексразузнавачот Слободан Богоевски, поднесена од него и лидерот на ДУИ Али Ахмети. – Не сум во Македонија, не сум запознаен со одлуката на судот и не можам ништо да изјавам. Ќе коментирам кога ќе се вратам- изјави за Плусинфо Џафери.
| | веќе видена | слични
5 копии

Апелацискиот суд во Скопје ја укина пресудата по тужбата за клевета и навреда против ексразузнавачот Слободан Богоевски, која ја поднесоа Али Ахмети и Муса Џафери, дознава „Макфакс“ . Судиите од второстепениот суд предметот со насоки за натамошно постапување го вратиле на повторно судење. Тоа значи дека првите луѓе на ДУИ од почеток во граѓанскиот суд во Скопје ќе мора да докажуваат дека Слободан Богоевски ги наклеветил и дека со тоа им нанел штета на честа и угледот. Апелациските судии утврдиле дека првостепениот суд сторил серија повреди на постапката. Констатирале дека фактичката состојба со која е донесена пресудата е нецелосна и дека тужбата на Ахмети и Џафери е нејасна. Судот не се впуштил, а бил должен да се впушти во утврдување на евентуалната штета предизвикана од наводната клевета. Во решението на тројката судии од скопска Апелација пишува и дека иако тужениот не се согласил со повлеченото тужбено барање за надомест на штета, судот се впуштил во расправа и одлучил без да донесе решение. Јавноста е ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Судечкиот совет од Основниот суд во Штип денеска му изрече ослободителна пресуд на поранешниот директор на ЈП „Исар“-Штип, Ангел Бојаџиев, кој беше обвинет за изборен поткуп за време на Локалните избори 2017 година. Неговиот адвокат Марјан Михов вели дека обвинението било темелено само на вербални докази. – Обвинението беше дека вршел притисок, дека нудел вработувања, нудел различни бенефиции за да се гласа за ВМРО-ДПМНЕ, но сето тоа беа вербални докази и не беа поткрепени со ниту еден доказ, имаше и контрадикторни изјави. Судот го утврди тоа во текот на постапката и денеска беше ослободен од обвинение, вели Михов. Според Бојаџиев се пуштаат обвиненија коишто не се издржани и се оцрнуваат луѓе кои не се осудени. – Секоја пуштена кривична пријава има своја тежина, меѓутоа таа треба да се докаже, вели Бојаџиев. Инаку, кривичното дело за изборен поткуп е едно од најтешките, а затворската казна за оние кои би биле прогласени за виновни би била од четири до 20 години.
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на ЈП Исар, Ангел Бојаџиев не вршел поткуп на гласачи на последните локални избори, ваква одлука донесе Основниот суд во Штип. Тој беше обвинет дека нудел вработувања и пари. Според обвинението тој повикувал луѓе во својата канцеларија и ги убедувал да гласааат за ВМРО ДПМНЕ. „Сето тоа беа непоткрепени вербални докази и контрадикторни изјави“, вели Маријан Михов - адвокат „Сегашната власт нема ниту еден проект за сето тоа да го сокрие. Пушта не издржани кривични пријави, но еве денес судот докажа дека тоа е не издржано“, вели Ангел Бојаџиев - поранешен директор на ЈП Исар Бојаџиев е првиот функционер што е суден за изборен поткуп во Основниот суд во Штип, по измените на Изборниот законик. Пресудата не е правосилна. Денес не успеавме да добиеме одговор дали обвинтелството ќе се жали на пресудата. Инаку штипското обвинителство работи на уште неколку кривични пријави против Бојаџиев. Тој е осомничен дека без согласност на Управниот одбор потпишал договори со што на претпријатието му нанел ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот градоначалник на Кавадарци, Александар Ппанов повторно седнува на обвинителна клупа. Но, не за ново дело. Скопска Апелација ја укина пресудата со која тој лани беше осуден на два месеци затвор за изборен поткуп и предметот го врати во кавадаречкиот суд на повторно судење. Информацијата ја потврди и портпаролката на кавадаречкиот суд, судијката Лилјана Ситниковска. Но, судијата Лазар Нанев кој го суди овој предмет, вели оти нема таква информација. До него сеуште не стигнало решение од апелација со која пресудата се укинува и предметот се враќа назад. Телевизија 24 од свои извори дознава дека апелациониот суд нашол забелешки на тоа што бил сослушан само еден сведок и дека не се докажало примањето мито. Телевизија 24 денеска контактираше со екс градоначалникот на Кавадарци, кој не сакаше да даде изјава. „Не сакам да коментирам ништо околу овој случај, за да не и наштетам на постапката, рече Александар Панов“ – поранешен градоначалник на Кавадарци. Според обвинението, на два дена парламентарните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Апелацискиот суд Скопје ја укина пресудата со која поранешниот кавадаречки градоначалник Александар Панов беше осуден за поткуп при избори и гласање. Дека предметот е вратен на повторно разгледување во Основен суд Кавадарци, за МИА потврди Лилјана Ситниковска, судија и портпарол на судот. Со пресуда на Основен суд Кавадарци во август минатата година, Александар Панов беше осуден на два месеца затвор за кривично дело поткуп при избори и гласање. За ова дело предвидена е парична казна или казна затвор до една година, појасни тогаш судијата доктор Лазар Нанев. - Согласно на законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната, делото се класифицира во петта хоризонтална категорија каде врз основа на податоците за личноста се класифицира во прва вертикала бидејќи е неосудуван досега, за што законодавецот утврдил парична казна од пет до 120 глоби или затвор од 30 дена до два месеца, појасни тогаш судијата Нанев.
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Укината осудителната пресуда за екс градоначалникот на Кавадарци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: