Повеќе од 44 милиони евра за домашната економија и 21 милион евра во буџетот годишно од Пивара Скопје


Со своето работење Пивара Скопје годишно создава 44,6 милиони евра бруто додадена вредност за македонската економија. Околу 6.000 лица во земјава целосно или делумно зависат од генерираниот личен доход во целиот синџир на создавање вредности на Пивара Скопје, која годишно обезбедува 13,7 милиони евра личен доход за своите вработени, како и за вработените во компаниите со кои соработува, што е еднакво на просечната месечна плата на 25.000 лица во земјава. Вкупниот годишен придонес на компанијата во буџетот на земјата надминува 21 милион евра, што претставува 12% од целокупниот данок од добивка во државата за 2016 година. Кон ваквиот придонес на Пивара Скопје се додава и оној на партнерот – The Coca Cola Company, која само минатата година инвестираше над 1,4 милиони евра во македонската економија. Ова се дел од индикаторите за учеството на Пивара Скопје во развојот на македонската економија, кои во форма на заклучоци се издвоени во првата Студија за социо-економското влијание на компанијата што беше ...
| | веќе видена | слични

Нецаринските бариери, различните прописи, неусогласените законодавни системи, недоволното знаење за критериумите на извозните пазари, продажни канали, логистика и услови за испорачување, недостатокот од маркетиншки и продажни вештини се само дел од предизвиците со кои компаниите – членки на Стопанската комора на Македонија се соочуваат кога извезуваат во соседните пазари. Од тие причини, вчера во Стопанската комора на Македонија се одржа конститутивна седница на Клубот на извозници. Клубот ќе функционира како посебна форма на организирање и работење при Комората, чии основни приоритети ќе бидат насочени кон помагање на своите членови во нивното надворешно-трговско работење, со цел развивање на трговските контакти и насочување на нивните извозно – увозни можности за повисоки облици на соработка, со цел надминување на сите посочени проблеми кои во моментот претставуваат пречка за зголемувањето на извозот на домашните компании. За претседател на Клубот на извозници за периодот од наредните две години е избран ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стопанската комора на Северозападна Македонија денеска ги избра Топ 100 најуспешни компании во Македонија. Осигурителната компанија Сигал Уника беше спонзор на свеченоста. „ Уника е една од компаниите на групата „Сигал“ во Албанија, која е присутна во Македонија уште од 2004 година. Нејзин акционер е „Уника Австрија“ една од најголемите компании во Европа, која оперира во 18 земји со повеќе од 33 милијарди евра за менаџирање. Среќни сме што сме присутни на македонскиот пазар„. – изјави Авни Понари – Уника
| | веќе видена | слични
5 копии

Сметајте на вашата Влада како достоинствен партнер и ваш сервис, порача претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, при обраќањето на настанот „Топ-100 компании“ во организација на Стопанската комора на северозападна Македонија и упати честитка до компаниите што се помеѓу првите 100. Рече дека примарната одговорност на менаџментот е да обезбеди услови за да се реализира циклусот во кој инвестицијата ќе возврати со профит. „Тоа е еден од предусловите за создавање можности за пораст на платите како еден од двигателите на економскиот раст, што е врвен приоритет на економската политика на Владата. За да го забрзаме и да го добиеме трендот на посакуваниот економски раст, во програмата за економски раст на Владата на Републиука Македонија се предвидени повеќе мерки за зголемување на конкурентноста на приватниот сектор“, изјави Заев. Претседателот на Владата појасни дека некои од тие мерки биле креирани во непосредна консултација и со претставниците на Стопанската комора на северозападна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стопанската комора на Северозападна Македонија денеска по седми пат ги прогласи најуспешните 100 компании меѓу своите членки. Според претседателот на СКСЗМ, Неби Хоџа, во услови на двегодишна политичка неизвесност, на надворешни влијанија од мигрантската криза и тешкотии на стопанствата во соседните земји, многу е важно да се поздрават компаниите што благодарение на докажаната професиналност и оптимизам постојано успевале да ги водат своите проекти напред и кои се надева дека ќе продолжат да бидат такви и следната година. – Со поддршка на државните институции најверојатно успесите уште повеќе ќе се зголемат. Нашето стопанство поради политичката криза која остана зад нас помина тежок период. Дојде времето економијата да биде нашата најважна државна агенда. Не можеме да дозволиме и натаму да имаме ваква состојба. Сите сме свесни дека вака не оди. Владата кажа дека ќе работи на тоа и ние тоа го поздравуваме и поддржуваме. Но, секако ако нешто не оди како што треба, нема да седиме со скрстени раце и како ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска имаше обраќање на настанот Топ 100 компании во организација на Стопанската комора на Северо-западна Македонија во кое порача:„Ми претставува посебно задоволство и привилегија што сум поканет да ви се обратам на овој значаен настан за вас, за Стопанската комора на Северо-западна Македонија, и за деловниот свет во нашата држава.Една од визиите на Стопанската комора на Северо-западна Македонија е да ги застапува интересите на бизнисите и да создава поволна средина за развој. Во исто време, целта на еден од проектите на комората е промоција на партнерството меѓу разните локални владини институции, образовните институции, младинските и граѓанските организации со приватниот сектор. Целта е јасна – да се постигне општествена кохезија, да се олесни пристапот до нови работни места, да се развива бизнисот и да им се помогне на граѓаните од сите категории во потрагата по работа.Секако, тоа не исклучува дека компаниите работат за профит. Но, ако ...
| | веќе видена | слични

Деловните претпријатија се дел од општеството, а долгорочните интереси на бизнисите најдобро се реализираат ако се внимава на корпоративната општествена одговорност. Владините политики произлегуваат од отворениот дијалог со бизнис заедницата и интересите на граѓаните. Важен е потенцијалот на првите 100 рангирани компании членки на Стопанската комора на Северо-западна Македонија, кои во 2016 имаа 6.000 вработени. Најискрени честитки Топ 100 компании во изборот на Стопанската комора на Северо-западна Македонија. Официјална вест: http://vlada.mk/node/13803 Галерија со слики: https://flic.kr/s/aHsm6Zg1uY Видео: https://youtu.be/iU__gMn4lio
| | веќе видена | слични

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 531 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 137 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 44 милиони евра за домашната економија и 21 милион евра во буџетот годишно од Пивара Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: