Федерер постави нов рекорд по победата над Типсаревиќ

2 копии

Носителот на 17 титули од Гренд слем турнири Роже Федерер одлично ја започна одбраната на трофејот на Мастерсот во Лондон. Во првиот натпревар од “групата Б“ Федерер му одржа лекција на Јанко Типсаревиќ со 6:3 и 6:1, за нешто повеќе од еден час игра. Благодарение на тој успех Швајцарецот постави нов рекорд, тој е првиот играч кој постигнал 40 победи на финалниот Мастерс. Федерер ќе се обиде да го освои турнирот трипати по ред, со што би влегол во друштво на уште два други тенисери.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот ас и бранител на титулата Роже Федерер славеше со 6-4, 7-6 над Давид Ферер во второто коло од групната фаза на завршниот АТП Мастерс турнир во Лондон, со што се пласираше во полуфиналето. За обезбедување на местото меѓу најдобрите четворица на престижниот турнир на Федерер му беа потребни само час и 48 минути. Со триумфот Швајцарецот ја прекина победничката серија на Ферер од 11 меча по ред, а воедно го задржа неверојатниот перфектен меѓусебен скор од 14 победи во исто толку натпревари. Федерер не е само рекордер по бројот на титулите на завршните турнири со шест пехари (еден повеќе од Лендл и Сампрас), туку е и најуспешен по бројот на вкупните победи – 41. Во вториот дуел од групата Б вечерва се соочуваат Дел Потро и Типсаревиќ.
| | веќе видена | слични

Федерер во првиот натпревар од второто коло во Б групата го победи Давид Ферер со 2:0 (6:4, 7:6), во меч кој траеше еден час и 49 минути. Швајцарецот и Ферер, во Лондон го одиграа 14-от меѓусебен дуел, на сите победи забележа Федерер, со вкупен однос на сетови од 29:3. Федерер во првото коло го победи Јанко Типсаревиќ, исто така, во два сета, додека Ферер и покрај поразот ги задржа шансите за пласман во полуфиналето, тој во првото коло го совлада Хуан Мартин дел Потро.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер Србиниот Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист на завршниот мастерс куп во Лондон. На стартот на 2 коло Ѓоковиќ со резултатски пресврт славеше голема победа над миленикот на Лондон Британецот Енди Мареи. По вториот триумф во О 2 арената Ѓоковиќ си обезбеди место меѓу четворицата најдобри тенисери на завршниот куп во Лондон. Во атомски тенис достоен на двајца големи велемајстори на белиот спорт попладнево во О 2 арената во Лондон Новак Ѓоковиќ и покрај загубениот прв сет го совлада големиот ривал и пријател Енди Мареи со 2-1 по сетови 4-6, 6-3 и 7-5. Супер дуелот во Лондон одлично го отвори миленикот на Британија олимпискиот шампион Мареи. Ѓоковиќ го загуби својот прв гем на сервис и Мареи лесно со 6-4 поведе со 1-0 во сетови. Во вториот сет гледаме многу подобро издание на најдобриот светски тенисер, Ѓоковиќ и Мареи го чуваат својот сервис се до 6 гем, кога популарниот Ноле стигнува до брејк за водство од 5-2, со рутинска игра Ѓоковиќ со 6-3 го израмнува резултат на 1-1 ...
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер е прв финалист на завршниот Мастерс Куп на најдобрите осум тенисери, што се игра во Лондон за награден фонд од 5, 5 милиони долари, откако Швајцарецот во второто коло од групата „Б“ го совлада Шпанецот Давид Ферер со максимални 2:0 за еден час и 49 минути игра. Со брејк во десетиот гејм, вториот рекет во светот го доби првиот сет со 6:4, а потоа во вториот беше подобар во тај-брејк во кој славеше со 7:5. По двата триумфа без загубен сет, Федерер е прв во неколмплетоното второ коло во оваа конкуренција и се пласираше меѓу најдобрите четири тенисери во Лондон, пред саботниот последен меч од групаната фаза против Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро, кој пак во четврток вечер (21 часот) во живо на Телма ТВ, во дуелот на двајцата поразени од претходното коло, се среќава со Србинот Јанко Типсаревиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарецот Роже Федерер е првиот полуфиналист на завршниот АТП Мастерс за оваа сезона што се одржува во Лондон. Федерер во второто коло од Б групата го победи Шпанецот Давид Ферер со 6-4, 7-6 (7-5) и со две победи на едно коло пред крајот се избори за влез во полуфиналето. Ова е 14. победа за Роже Федерер во исто толку дуели со шпанскиот тенисер. Во вториот наптревар од оваа група вечерва играат Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро и Србинот Јанко Типсаревиќ.
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер ја оствари и втората победа на Мастерсот во Лондон, откако попладнево во првиот меч од 2.коло на групата Б, го совлада шпанецот Давид Ферер со 2:0 по сетови. На второ рангиран Федерер му беа потребни 1 часо и 48 минути за да го добие мечот по гемови со 6:2 и 7:6. Со оваа победа инаку втора на турнирот Федерер обезбеди пласман во полуфиналето. Во вториот меч од оваа група ќе играа Јанко Типсаревиќ и Хуан Мартин дел Потро, кои во првите мечеви доживеаја порази.
| | веќе видена | слични

Бранителот на титулата на Мастерс купот кој се одржува во Лондон, Швајцарецот Роџер Федерер е првиот тенисер кој обезбеди пласман во полуфиналето на овогодишното издание. Федерер во првиот натпревар од второто коло во Б групата го победи Давид Ферер со 2:0 (6:4, 7:6), во меч кој траеше еден час и 49 минути. Ова беше 14-ти дуел на двајцата тенисери, од кои сите до еден ги доби Федерер. Федерер во првото коло го победи Јанко Типсаревиќ, исто така, во два сета, додека Ферер и покрај поразот ги задржа шансите за пласман во полуфиналето, откако во првото коло го совлада Хуан Мартин дел Потро.
| | веќе видена | слични

Роже Федерер ја забележа и втората победа на завршниот Мастерс турнир во Лондон. По еден час и 49 минути игра швајцарскиот тенисер го совлада Давид Ферер во два сета – 6-4, 7-6(7-5). Федерер на стартот го победи Србинот Јанко Типсаревиќ во два сета, а Ферер во три сета беше подобар од Мартин Дел Потро. Ова беше 14 дуел на двајцата тенисери, а досега Федерер славел на сите мечеви со вкупен однос во сетовите од 29-3. Швајцарецот доминираше во текот на целиот денешен дуел, иако пред се поради сопствените грешки дозволи противникот во вториот сет да се понадева на можно изненадување. Но, сепак не успеа во тоа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес стартува дуелите од 2.коло од Б групата на Мастерсот во Лондон, со мечот меѓу Рожер Федерер и Давид Ферер. Овој дуел е меѓу двајцата непоразени тенисери од 1.коло од оваа група и со триумф еден од двајцата ќе има шанса да се пласира во полуфиналето. Во вториот меч од оваа група ќе играат Јанко Типсаревиќ и Хуан Мартин дел Потро, кои во првите мечеви доживеаја порази. Вчера во дуелите од 2.коло од А групата, Новак Ѓоковиќ го совлада Енди Мареј со 2:1 во сетови, а со ист резултат Томаш Бердих го победи Жо-Вилфред Цонга. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски добро знаеја дека Никола Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и сепак ...
сите 264 | | | веќе видена

Неколкуте поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои беа исклучени после случувањата во Собранието и прифаќањето на уставните измени, за ТВ21 рекоа дека последните ...
сите 53 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер постави нов рекорд по победата над Типсаревиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: