ИСИЛ МУ СЕ ЗАКАНИ НА БАЛКАНОТ: Најави одмазда против словенското население и албанските неверници


Портпаролот на организацијата „Исламска држава“, Абдул Хасан ел Мухаџир ги повикал вчера следбениците да вршат напади во САД, Европа, Русија, Австралија, Сирија, Иран и на Филипините, во текот на исламскиот свет месец Рамазан, кој почна кон крајот на мај. „Лавови на Мосул, Рака и Тал Афар, нека Бог ги благослови овие чисти раце и светли лица, и против отпадниците борете се со силата на еден човек"- рекол портпаролот. Reuters пишува дека не може да се потврди автентичноста на аудио снимката на портпаролот на ИСИС, која е пратена преку кодирана апликација за праќање на пораки на ИСИС, но дека гласот е ист како и во претходната порака. Неодамна ИСИС се заканија дека не го заборавиле Балканот, и кажаа дека ќе се борат против „неверниците“, а канадски експерт за антитероризам предупреди дека е можно летово да има напад во Скопје, поточно во август.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, е на граница да ги загуби двата главни центри на неговиот „калифат", но и покрај тоа што е во бегство, може да поминат години пред тој да биде фатен или убиен, велат официјални лица и експерти. Борците на Исламска држава се пред пораз во двата „главни града" на територијата на групата, Мосул во Ирак и Рака во Сирија, а разни функционери велат дека Багдади е со километри далеку од нив и дека се крие во илјадниците квадратни километри пустина меѓу двата града. „На крај, тој или ќе биде убиен или ќе биде заробен, нема да може засекогаш да остане скриен", вели Лахур Талабани, шефот за контратероризам на регионалната влада на Курдистан, курдски автономен регион во северен Ирак. „Но тоа сепак ќе биде за неколку години", вели тој за Ројтерс. Еден од главните проблеми на Багдади е да се осигури дека тие околу него нема да го предадат за 25-те милиони долари награда понудена од САД за да се донесе пред „лицето на правдата", вели Хишам ал-Хашими, кој ги советува ...
| | веќе видена | слични

Не може да се потврди автентичноста на аудио снимката на портпаролот на ИСИС, Абдул Хасан ел Мухаџир, но гласот е ист како и во претходната порака, за кој се претпоставува дека е на портпаролот. Портпаролот на таканаречената Исламска држава ги повикал вчера следбениците на таа терористичка групација да организираат напади во САД, Европа, Русија, Австралија, Сирија, Иран и на Филипините, во текот на исламскиот свет месец Рамазан, кој почнал кон крајот на мај. Reuters наведува дека не може да се потврди автентичноста на аудио снимката на портпаролот на ИСИС, Абдул Хасан ел Мухаџир, која е пратена преку кодирана апликација за праќање на пораки на ИСИС, но дека гласот е ист како и во претходната порака, за кој се претпоставува дека е на портпаролот. "Лавови на Мосул, Рака и Тал Афар, нека Бог ги благослови овие чисти раце и светли лица, и против отпадниците борете се со силата на еден човек", навел портпаролот.
| | веќе видена | слични

Додека Исламската Држава се заканува со напади на Балканот, министрите за одбрана на Грција и Бугарија порачуваат дека нивните војски се подготвени да го одбранат регионот и Европа од терористи, но и од бегалци. На заедничката воена под име Балкански Бодеж двете земји демонстрираа одбрана од напади на милитанти цврз граничните објекти.
| | веќе видена | слични

Во најновиот број на списанието на екстремистичката група Исламска држава „Румија“ за Балканот, објавени се најновите терористички закани за земјите од Полуостровот. ИСИС порачува дека не го заборавила овој регион, туку дека само била преокупирана со други области, пренесува босански Кликс. Во отворената закана тие нагласуваат дека „не ги заборавиле воените страдања на муслиманите“, а заканите се упатени главно кон Србите и Хрватите. Екстремистите потсетуваат на терористичките напади низ целиот свет, истакнувајќи дека ова треба да биде предупредување. Тие искажуваат отворена закана кон сите земји на Балканот, порачувајќи дека „се враќаат“ и дека досега биле преокупирани во други области. „А знаете ли за Франција и Германија, овие земји беа зафатени од пламените на нашата војна, и Британија, која мислеше дека живее безбедно и заштитено, ја забивме нејзината глава во земја и ѝ го скршивме вратот. Сите овие земји беа горделиви и се фалеа, па една по една ги зафати нашиот удар, па останаа понижени“, се вели меѓу ...
| | веќе видена | слични

Индекс – ЗагребСаботниот напад во Лондон е последна епизода од терористичката кампања која веќе со години ја потресува Европа. Од 24 јуни 2014 година кога припадник на Исламската држава уби четворица во Еврејскиот музеј на Белгија во Брисел, до денес, џихадистите во Европа (во која го сметаме и Истанбул и Санкт Петербург) убија дури 449 луѓе, од кои 438 цивили.Зошто терористите ја напаѓаат Европа?Како и до сега, прашањето кое неминовно се поставува е: зошто терористите го нападнаа Лондон и пред тоа Манчестер, Санкт Петербург, Париз, Истанбул, Стокхолм, Берлин, Ница, Брисел? Директниот одговор би бил едноставен: затоа што Исламската држава ги повикала наместо да и се придружат да вршат напади во земјите во кои живеат. Соочен со забрзано губење на териториите во Сирија и Ирак и најверојатно воен пораз, ИСИС на своите следбеници во Европа им нареди да ги нападнат „крстоносците” во текот на Рамазан. Истиот тој повик е повторен во саботата преку комуникациската мрежа Телеграм, само неколку часа пред масакрот во ...
| | веќе видена | слични

Не сме го заборавиле Балканот, само бевме зафатени. Со вас имаме нерешена сметка и ќе платите со својата крв. По серијата терористички напади во Европа, Исламска држава му се закани и на Балканот. Преку магазинот Румијах кој се смета за гласило на џихадистите во регионот, упатени закани до сите земји на Балканот меѓу кои и до Македонија „Неверници на Балканот, каде и да сте, во Босна, Санџак, Албанија, Косово, Македонија, во која и дупка да се криете, во кое и гнездо да сте побегнале, ние ќе ве најдеме со дозвола на Алах. Доаѓаме со сабји и бодежи. Подгответе си ги сандаците“ – стои во текстот објавен во весникот. Во Македонија безбедносната состојба е на подигната на повисоко ниво уште по случувањата во Диво Насеље. За последната прослава на Велигден МВР дополнително го зголеми бројот на полициски службеници на улиците, а поголем број униформирани полицајци околу државните објекти можат да се забележат и денеска. Од полицијата за Сител велат дека континуирано се преземаат и оперативно тактички мерки за ...
| | веќе видена | слични

Исламска држава во Ирак и во Сирија е под масивен притисок, на пример во Мосул, на што реагира со атентати. Можно е и приближување кон терористичката мрежа Ал Каеда, велат експерти. Официјалните изјави од САД или од Ирак често звучат како дека претстојното „ослободување“ на градот Мосул во Ирак ќе значи истовремено и крај на т.н. Исламска држава, а со тоа и на исламистичкиот тероризам воопшто. Така, американскиот министер за одбрана Џејмс Метис на крајот на мај во врска со американскиот претседател Трамп изјави: „Тој нареди тактичка промена на стратегијата, наместо да ја истиснуваме ИД од освоените области, непријателот сега го вовлекуваме во исцрпувачка борба во неговиот бастион, па на таков начин ќе можеме да ја уништиме Исламска држава.“ Но, тоа е сепак сомнително: борците на ИД , забарикадирани во Мосул, можеби до еден ќе го најдат својот гроб во градот. Можеби и нивниот водач, Абу Бакр ал-Багдади ќе биде убиен таму. Тоа недвојбено би бил многу силен удар против џихадистичките милиции, конечно, токму во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Исламска држава во нејзиното списание упати посеби закани за муслиманите "муртеди" (одметници) од Балканот Во последното издание на списанието Румија за Балканот, групата Исламска држава објави нови закани за жителите на балканските земји. Во заканувачкиот текст во десеттото издание на списанието Румија стои дека "земјите од Балканот не се заборавени" и дека "не е заборавено убивањето муслимани". Во списанието најамногу внимание е посветено на заканите до муслиманите "муртеди" (одметници) во БиХ, Санџак и Косово. -За муртедите до Балканот, каде и да се наоѓаат и каде и да живеат, за сите муртеди од Балканот, им велиме на оние во Босна, Санџак, Косово, Македонија, во која било дупка да се скријат и во кое било гнездо да побегнале, ќе ве пронајдеме и ќе дојдеме по вас. Вашата крв нам ни е помила и послатка од крвта на Србите и Хрватите кафири. Убивањето муртеди кај нас е се поголемо и подобро, пишува во текстот со закани. Припадниците на Исламска држава потсетуваат на вооружените напади ширум светот, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИСИЛ МУ СЕ ЗАКАНИ НА БАЛКАНОТ: Најави одмазда против словенското население и албанските неверници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: