Советот за безбедност на ОН проведе консултации за ситуацијата во Косово

Њујорк - Советот за безбедност на ОН го отфрли повикот на Србија за специјална расправа за ситуацијата во Косово, пренесе Франс прес. Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ протестира откако не му беше дозволено да се обрати пред Советот за време на консултациите. „Ќе има редовна седница за Косово следниот месец. Тоа ќе биде добро место за јавна расправа„, изјавил анонимен дипломат. Советот за сигурност на ОН проведе консултации за ситуацијата во Косово Советот за сигурност на ОН го отфрли повикот на Србија за специјална расправа за ситуацијата во Косово, пренесе Франс прес. Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ протестира откако не му беше дозволено да се обрати пред Советот за време на консултациите. „Ќе има редовна седница за Косово следниот месец. Тоа ќе биде добро место за јавна расправа„, изјавил анонимен дипломат.
| | веќе видена | слични
3 копии

Посредникот на Европската унија (ЕУ) во дијалогот меѓу Србија и Косово, Роберт Купер на почетокот на наредната недела ќе го посети регионот во обид заострената состојба на теренот да ја врати кон дијалог. Ваквата одлука Брисел ја донесе откако детално ја разгледа новонастанатата состојба на северот на Косово.Високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон нагласи дека враќањето кон дијалогот и натаму е единствениот начин Белград и Приштина да ги речат сите отворени прашања. Таа порача дека двете страни треба да воспостават целосна соработка со посредникот на ЕУ за да се постигне брз напредок.
| | веќе видена | слични

Враќањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина е единствениот начин за решавање на сите прашања. Кетрин Ештон, висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на Обединетите нации ги отфрли повиците на Србија за специјален состанок на кој би се разговарало за пораснатите тензии во Косово. Дел од амбасадорите, одбиле да расправаат до редовниот состанок што треба да се одржи кон крајот на август. Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ е разочаран од ваквата одлука. Тој, по средбата со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, изјави дека одлуката има за цел да ја скрие ситуацијата во Косово пред меѓународната јавност. "Тројца членови на Советот за безбедност не го прифатија нашето барање, иако повеќето од нив се согласија да се одржи вонреден состанок. Тоа е разочарувачки и тоа е обид да се скрие од меѓународната јавност и членовите на Обединетите нации тоа што се случува во Косово во последните неколку денови“, истакна Вук Јеремиќ, српски министер за надворешни работи. Српскиот шеф на дипломатијата, вели дека Србија верува во решавање на проблемите преку дијалог, но, според него, има и такви кои мислат поинаку. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа зад затворени врати се одржаа консултации за ситуацијата на северот на Косово. На состанокот не присуствувал шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, бидејќи три членки на ова тело, се спротивставиле на тоа и го искористиле правото на вето. Српската делегација го дистрибуирала својот став до сите членки на Обединетите нации како јавен документ. Јеремиќ претходно, на средбата со Генерланиот секретар на ОН, Бан Ки Мун, истакнал дека учесниците на седницата ќе мора да се изјаснат и за барањето на Србија, да се покрене истрага за илегалната трговија со човечки органи на Косово. Бан повикал на пронаоѓање решение во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и изразил загриженост поради влошувањето на ситуацијата на северот на Косово. Моментално состојбата на граничните премини на северот на Косово е мирна но нестабилна..Силите на КФОР, премините Јариње и Брњак, синоќа ги прогласија за воена зона со ограничен пристап.
| | веќе видена | слични
3 копии

Високиот претставник на Европската Унија, Кетрин Ештон, изрази загриженост поради постојаната напнатост на северот на Косово и побара од Белград и Приштина итно да најдат мирно решение низ преговори. Ештон побара од двете стани на ум во целост да ја имаат важноста на тоа што е во игра, да покажат најголема воздржаност, да избегнат натамошно заострување и конструктивно да се ангажираат со цел без одлагање да се дојде до мирољубиво решение. Високиот претставник на ЕУ нагласи дека и натаму е крајно загрижена заради затегнатата состојба на северот на Косово, пружејќи им притоа целосна поддршка на Еулекс и Кфор. „Враќањето на дијалогот и натаму е единствен начин Белград и Приштина да ги решат сите отворени прашања, а двете страни мораат нужно да воспостават соработка со посредникот на ЕУ, кој во наредните денови ќе го посети регионот“, рече Ештон. Врати се назад
| | веќе видена | слични
2 копии

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази одново силна загриженост заради тензиите во северниот дел од Косово и осуди пројави на насилство. Ештон повика синоќа на продолжување на дијалогот меѓу двете страни и најави дека наскоро во регионот ќе пристигне посредникот на ЕУ во разговорите меѓу Белград и Приштина, Роберт Купер. - Во моментот се прават интензивни напори од специјалниот претставник, Еулекс и КФОР за пронаоѓање излез од сегашниот застој, наведува Ештон. Таа ги повика Приштина и Белград да покажат максимална воздржаност, да избегнуваат понатамошна ескалација на тензиите и да се ангажираат конструктивно за мирно решение. - Враќањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина е единствениот начин за решавање на сите прашања, изјави Ештон.
| | веќе видена | слични

Српските екстремисти ги запалија граничните премини кон Косово, а косовските националисти тепаат Срби. Меѓународната заедница во паника, предупредува на дијалог. Едно е сигурно - косовската забрана за увоз на српски производи ги разрани и така кревките односи меѓу Србија и Косово Трговската војна меѓу Србија и Косово, која ескалираше со палење на граничниот премин Јариње, ја мобилизираше меѓународната заедница. Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) вчера свика вонреден состанок за да реши како ќе се справува со граѓанската непослушност на двете спротивставени заедници во Србија и Косово, Србите и Албанците. Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Кетрин Ештон, изненадена од ескалацијата на немирите на косовско- српската граница веднаш оствари телефонски разговори со српскиот претседател, Борис Тадиќ и косовскиот премиер, Хашим Тачи. “Остро го осудувам насилството во Северно Косово. Последните случувања се неприфатливи. Во моментов е неопходно обновување на дијалогот меѓу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На состанокот не присуствувал шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, бидејќи три членки на ова тело, се спротивставиле на тоа и го искористиле правото на вето. Српската делегација го дистрибуирала својот став до сите членки на Обединетите нации како јавен документ. Јеремиќ претходно, на средбата со Генерланиот секретар на ОН, Бан Ки Мун, истакнал дека учесниците на седницата ќе мора да се изјаснат и за барањето на Србија, да се покрене истрага за илегалната трговија со човечки органи на Косово. Бан повикал на пронаоѓање решение во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и изразил загриженост поради влошувањето на ситуацијата на северот на Косово. Моментално состојбата на граничните премини на северот на Косово е мирна но нестабилна..Силите на КФОР, премините Јариње и Брњак, синоќа ги прогласија за воена зона со ограничен пристап.
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на ОН нема да одржи вонредна седница околу граничниот спор на северниот дел на Косово. По долги советувања, Советот го одби барањето на Србија, пренесе „Дојче веле”. Особено Русија се залагаше за одржување на вонредната седница, на која збор требаше да добие српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. Дипломатите се согласиле дека редовната седница на Советот во август е „вистинското место за јавна дебата околу Косово”. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун повика на пронаоѓање решение во согласност со Резолуцијата 1244 на СБ на ОН и изрази загриженост поради неочекуваната акција, која доведе до влошување на ситуацијата на северот на Косово. Првиот човек на ОН ја поздрави одлуката на српскиот претседател Борис Тадиќ дека Србија останува посветена на решавање на проблемот по пат на дијалог и нагласи дека е важно сите учесници во конфликтот да се воздржат од акции кои можат да доведат до влошување на ситуацијата. Во меѓувреме, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 804 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 314 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 101 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори и првиот круг од предвремените локални избори за избор на ...
сите 124 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Советот за безбедност на ОН проведе консултации за ситуацијата во Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: