Храната на Шри Ланка

ЗАБАВА » 7 мај, 2013 » Гурман™ Секоја земја има своја посебна гастрономска традиција и специјалитети. Веруваме дека ќе ве заинтересира традицијата и на оваа далечна азиска земја. На овој остров сè се врти околу плажите со златен песок и кокосот. Во видеото подолу ќе видите многу интересни детали од секојдневниот живот на жителите на Шри Ланка.
| | веќе видена | слични

Британската кралица Елизабета Втора, на традиционалното отворање на парламентот, ги претстави законските приоритети на владата за наредната година. Меѓу најважните прашања е борбата со имиграцијата. Кралицата секоја година го чита говорот во Горниот дом , а оваа година, имаше околу 20 предлог закони. Предлог законот за имиграција има за цел да обезбеди земјата да ги привлече луѓето кои ќе дадат придонес, а да ги одврати тие кои нема да дадат. Со законот е предвидено да се ограничи пристапот на имигранти до бесплатната национална здраствена служба, да се заостри примената законот за човечките права, како би се олесниле депортациите и воведување на казни за сопствениците кои го издаваат својот имот на нелегални доселеници. С.Т.И
| | веќе видена | слични
7 копии

Британската кралица Елизабета Елизабета во својот говор во Парламентот во Лондон, со кој формално започна новата парламентарна сесија, најави дополнителни построги мерки за имигрантите. Зборувајќи пред членовите на двата дома дом на Парламентот, таа ги најави најзначајните владини мерки во наредните месеци, при што доминантно место имаат мерките за намалување на се уште високата имиграција во Велика Британија. Со новите мерки, илегалните имигранти кои престојуваат и работат без работна дозвола, не ќе може повеќе да добиваат британска возачка дозвола, додека работодавачите ќе мора да го проверуваат станарскиот статус на странците пред да ги вработат. Опозициските лабуристи ја обвинуваат Владата на премиерот Дејвид Камерон дека овие мерки нема да помогнат да се намали имиграцијата. Министрите веруваат дека овие мерки може да претставуваат брана за странците, затоа што „илегалците“ со добивањето на возачки дозволи на „мала врата“ успеваа да го „легализираат“ својот статус, затоа што во Велика Британија, каде ...
| | веќе видена | слични

Британската кралица Елизабета II е во фаза на пренесување на власта на Чарлс. Во традиционалното престол говор пред парламентот денеска кралицата Елизабета II треба да ја објави имиграциската политика на Островот и пензиските реформи. Токму на оваа церемонија ќе почне да предава некои од обврските на својот син – принцот Чарлс. Британските медиуми посочија дека тој ќе ja замени мајка си на средбата на Комонвелтот во Шри Ланка, која е премногу далечна дестинација за 86-годишната Елизабета II. Денеска сепак Чарлс ќе присуствува и на нејзиното говор на кој не се бара протокол. Од говорот на кралицата најверојатно ќе стане јасно дека ќе има затегнување на имиграционата политика на Островот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Британската кралица Елизабета (87) нема да присуствува на редовната Kонференција на земјите-членки на Kомонвелтот што ќе се одржи во ноември во Шри Ланка, соопшти Бакингемската палата. Ова е првпат кралицата да не присуствува на ваков собир на Kомонвелтот, на кој претседателите и премиерите од земјите-членки на организацијата расправаат за глобалните политички прашања. Kонференцијата на Kомонвелтот се одржува на секои две години во некоја од земјите-членки. Последниот самит на Kомонвелтот се одржа во Перт, Австралија, во 2011 година. Претставник на Бакингемската палата изјави дека кралицата нема да патува во Шри Ланка поради староста и потребата од намалување на долгите патувања во странство. На нејзино место на годинашнава конференција ќе патува престолонаследникот - принцот Чарлс, за кого ова е една од најзначајните должности досега. Тоа е значаен момент за принцот, за транзицијата и за подготовката на Британија со неа да владее остарен суверен, кој с` помалку ќе може да ги исполнува задолженијата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кралицата Елизабета Втора ќе ја пропушти средбата на владините лидери од британската заедница на народите во Шри Ланка во ноември, а ќе го испрати својот син, принцот Чарлс, да ја замени, соопштија од британскиот дворец. Тоа ќебиде прв пат 87-годишната кралица да ја пропушти оваа средба, а ова се случува во моментот кога таа пренесува некои од обврските на помладите членови на кралското семејство. “Кралицата ќе биде претставена на овогодинешната средба на премиерите од Заедницата од принцот Чарлс“, соопштиле од Бакингамската палата.
| | веќе видена | слични

Кралското семејство не ја објави причина за неучеството на 87-годишната кралица на самитот, објавувајќи само дека таму ќе ја претставува нејзиниот син, принцот Чарлс. Самитот годинава ќе се одржи во Коломбо, во Шри Ланка. Следниот самит треба да се одржи во Велика Британија, во 2015 година, кога кралицата ќе има 89 години. Извор близок на Бакингемската палата за AFP рекол дека одлуката е донесена со намера да се намали бројот на патувањата на кралицата во странство. Се потсетува дека и минатата година, кралицата во текот на повеќето патувања организирани по повод прославата на нејзиниот дијамантски јубилеј од престојот на британскиот трон ја претставуваа членови на кралското семејство, иако продолжува да води многу активен начин на живот и сé уште е голем бројот на официјални настани на кои учествува. Кралицата Елизабета Втора последниот пат учествуваше на самитот на 54-те членки на Комонвелтот во 2011 година, кој се одржа во австралискиот град Перт. Се потсетува, исто така, дека британската кралица која е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 398 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 246 | | | веќе видена

„Градиме фер и социјално праведно општество на еднакви граѓани. Со реформите на системот на социјална заштита и мерките во Буџетот за 2019 обезбедуваме ...
сите 196 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 136 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храната на Шри Ланка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: