Почина актерката Елизабет Тејлор

Дамата Елизабет Тејлор беше родена во северен Лондон во 1932 Елизабет Тејлор, една од најголемите филмски ѕвезди на Холивуд, почина во Лос Анѓелес на 79-годшна возраст. Два пати добитничка на наградата „Оскар", долго време боледуваше, а беше лекувана од проблеми со срцето. Нејзини најпознати улоги беа во спектаклот „Клеопатра" на Џозеф Манкиевич и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф" на Мајк Николс. Исто така беше позната и по нејзиниот „гламур" и филмското партнерство во Ричард Бартон, еден од нејзините седум мажи. Во нејзините најдобри години, таа без конкуренција беше една од најголемите актерки и една од најубавите жени во светот. Нејзиниот буен приватен живот, актерскиот успех и хуманитарната работа околу СИДА-та, и обезбеди место под рефлекторите уште од времето кога како 12-годишно девојче стана славна. На врвот од филмската кариера во 1950 и 1960 беше четири пати едно по друго кандидирана за „оскар“, во периодот од 1958 до 1961. Загуби во првите три ...
| | веќе видена | слични

Тие беа љубовници какви што денес нема. Талентирани, прекрасни, со повеќе страст од кој било друг холивудски пар. Затоа, постои можноста Елизабет Тејлор да биде закопана во истиот гроб со нејзиниот поранешен сопруг , Ричард Бартон, во неговиот роден Велс. И актерка тврдеше дека Ричард беше љубовта на нејзиниот живот, па многумина сметаат дека симболично е да останат засекогаш заедно во смртта, кога не можеа во животот. Дури и кога се венчале, Тејлор и Бартон направиле заеднички планови да бидат закопани еден до друг, а сега внуката на Бартон, Сијан Овен, тврди дека нема да се спротивставува на таа идеја. „Ако Елизабет се изјаснила во нејзиниот тестамент дека таму сака да биде закопана, јас ќе стојам зад таа одлука“, изјави Овен. Елизабет Тејлор го надживеа петтиот и шестиот од вкупно осумте сопрузи, за дури 26 години, а парот се запозна за снимањето на епскиот филм „Клеопатра“, каде што ги толкуваа главните улоги. По десет години помината во брак, холивудскиот водечки пар реши да се разведе, за по една ...
| | веќе видена | слични

Славната холивудска актерка Елизабет Тејлор, која почина завчера, ги преплави страниците на сите медиуми низ светот. Вчера многу музички и филмски ѕвезди и оддадоа последна почит, а погребот ќе биде на крајот на неделава. - Многу ми е жал што почина големата легенда. Јас и се восхитував и ја почитував не само како актерка туку и поради нејзината неверојатна и инспиративна работа како активистка во борбата против сидата - рече поп-ѕвездата Мадона. Актерката и пејачка Барбара Стрејсенд кажа дека Лиз не беше само убава и славна, туку и исклучително хумана. - Тоа е крај на една ера- истакна Барбара Стрејсенд. Нејзината колешка и пријателка Ширли Меклејн рече дека не знае што било поимпресивно кај Лиз, нејзиниот успех на филмот или нејзината единствена способност да склопува пријателства. Белградскиот весник „Блиц“ објави сторија за Тејлор, која неколкупати била гостинка во Југославија. Во текот на снимањето на партизанскиот спектакл „Битката на Сутјеска“ на Стипе Делиќ во 1973 година, Тејлор била на сетот, каде ...
| | веќе видена | слични

На погребот присуствувале околу 30 луѓе, само членовите на семејството. Тејлор почина на 23 март, во 79. година од животот. Таа последните денови од животот ги помина во болницата „Кедарс Синај медикал сентр“ во Лос Анџелес. Тејлор минатиот месец беше хоспитализирана поради застој во работата на срцето, кои лекарите успеаја да го санираат, но ја задржаа во болница заради набљудување. Елизабет Розмонд Тејлор е двократна добитничка на Оскар, а нејзини најпознати филмови се „Национален сомот“, „Клеопатра“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“. Таа е родена на 27 февруари 1932 година во Лондон и е актерка на златниот период на Холивуд. Тејлор доби два Оскари и тоа за улогите во филмовите „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“ и „Батерфилд 8“, а за престижната награда на Американската академија е номинирана уште три пати. Откако во 1960 година ја прифати улогата на Клеопатра стана најплатената актерка во светот. Имено тогаш потпиша договор вреден еден милион долари. За време на снимањето на филмот почна нејзината романса ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тејлор почина во средата, 23-ти март, во 79-та година од животот. Таа последните денови од животот ги помина во болницата „Кедарс Синај медикал сентр“ во Лос Анџелес. Тејлор минатиот месец беше хоспитализирана поради застој во работата на срцето, кои лекарите успеаја да го санираат, но ја задржаа во болница заради набљудување. Елизабет Розмонд Тејлор е двократна добитничка на Оскар, а нејзини најпознати филмови се „Национален сомот“, „Клеопатра“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“. Таа е родена на 27 февруари 1932 година во Лондон и е актерка на златниот период на Холивуд. Тејлор доби два Оскари и тоа за улогите во филмовите „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“ и „Батерфилд 8“, а за престижната награда на Американската академија е номинирана уште три пати. Откако во 1960 година ја прифати улогата на Клеопатра стана најплатената актерка во светот. Имено тогаш потпиша договор вреден еден милион долари. За време на снимањето на филмот почна нејзината романса со Ричард Бартон, кој го глумеше Марк Антони. Со Бартон ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Актерката Елизабет Тејлор вчера беше погребана на гробиштата „Форест лоун“ во Глендејл, Калифорнија. На погребот присуствувале околу 30 луѓе, само членовите на семејството. Тејлор почина на 23 март, во 79. година од животот. Таа последните денови од животот ги помина во болницата „Кедарс Синај медикал сентр“ во Лос Анџелес. Тејлор минатиот месец беше хоспитализирана поради застој во работата на срцето, кои лекарите успеаја да го санираат, но ја задржаа во болница заради набљудување. Елизабет Розмонд Тејлор е двократна добитничка на Оскар, а нејзини најпознати филмови се „Национален сомот“, „Клеопатра“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“. Таа е родена на 27 февруари 1932 година во Лондон и е актерка на златниот период на Холивуд. Тејлор доби два Оскари и тоа за улогите во филмовите „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“ и „Батерфилд 8“, а за престижната награда на Американската академија е номинирана уште три пати. Откако во 1960 година ја прифати улогата на Клеопатра стана најплатената актерка во светот. Имено ...
| | веќе видена | слични

Актерката Елизабет Тејлор вчера беше погребана на гробиштата „Форест лоун“ во Глендејл, Калифорнија. Тејлор почина на 23 март, во 79. година од животот. Таа последните денови од животот ги помина во болницата „Кедарс Синај медикал сентр“ во Лос Анџелес. Тејлор минатиот месец беше хоспитализирана поради застој во работата на срцето, кои лекарите успеаја да го санираат, но ја задржаа во болница заради набљудување. Елизабет Розмонд Тејлор е двократна добитничка на Оскар, а нејзини најпознати филмови се „Национален сомот“, „Клеопатра“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“. Таа е родена на 27 февруари 1932 година во Лондон и е актерка на златниот период на Холивуд. Тејлор доби два Оскари и тоа за улогите во филмовите „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“ и „Батерфилд 8“, а за престижната награда на Американската академија е номинирана уште три пати. Откако во 1960 година ја прифати улогата на Клеопатра стана најплатената актерка во светот. Имено тогаш потпиша договор вреден еден милион долари. За време на снимањето на ...
| | веќе видена | слични

И тоа дефинитивно беше крајот на златната ера на Холивуд. Во 79-та година на животот, како последица од откажување на срцето, вчера во Лос Анџелес почина Елизабет Тејлор - последниот жив потсетник на едни погламурозни времиња во светот на филмот. Легендата на американската кинематографија, со години се бореше се тешки здравствени проблеми, а последните недели од животот ги мина во болничкиот кревет. Но, ако за некого може да се рече дека си го живеел животот, тоа дефинитивно е легендарната Лиз. Оние кои се сеќаваат на деновите од нејзината младост, ја паметат како една од најубавите актерки кои некогаш владееле со филмското платно. Од детето-ѕвезда во првиот филм за Леси до егзотичната Клеопатра и неверојатната оскаровка од „Батерфлај 8“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“, Елизабет имаше една од најдобрите кариери во Холивуд. Славните виолетови очи, дијамантите, двата оскара но и фактот што се мажеше дури осум пати и гарантираат на Елизабет место помеѓу незаборавните великани. Со оглед на тоа што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечното почивалиште на Елизабет Тејлор ќе биде на гробиштата “Пирс Брадрс Вествуд Вилиџ Мемориал Парк“ покрај нејзините родители Францис и Сара, а исто така е во близина и на уште една незаборавна филмска дива Мерилин Монро. На овие гробишта се закопани многу познати личности, вклучувајќи ги и Натали Вуд, Роја Орбисон, Фара Фосет, Дин Мартин и Мерв Грифин. Славната американска актерка Елизабет Тејлор почина вчера на 79-годишна возраст во медицинскиот центар „Синај“ во Лос Анџелес, откако срцето престанало да и работи. Таа пред два месеци била хоспитализирана во овој медицински центар, токму поради проблеми со срцето. Во својата богата актерска кариера славната Лиз Тејлор сними над 50 филмови, а на два пати беше добитник на Оскар. Покрај глумата, актерката беше позната по својата убавина, но и по својот бурен љубовен живот, имаше осум бракови, а двапати се мажеше за глумецот Ричард Бартон.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

Прeтседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ ...
сите 380 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 199 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина актерката Елизабет Тејлор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: